دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

کمبود وزن باعث یائسگی زودرس می‎شود

زنان، کمبود وزن، آمنوری، آمونریا، BMI، یائسگی زودرس، چاقی، لاغری، بیماری قلبی عروقی، مرگ زودرس، ریسک فاکتور

یک مطالعه در مقیاس بزرگ بر روی حدود 80.000 زن به این جمع‌بندی رسیده است که کمبود وزن زنان را در خطر ابتلا به یائسگی زودرس قرار می‎دهد

یک مطالعه در مقیاس بزرگ بر روی حدود 80.000 زن به این جمع‌بندی رسیده است که کمبود وزن زنان را در خطر ابتلا به یائسگی زودرس قرار می‎دهد. محققان داده‎های مربوط به 78.759 زن از مطالعۀ بهداشت پرستاران II را تجزیه و تحلیل کردند، و آنان را از نظر بالینی در فاصلۀ سال‎های 1989 تا 2011 مورد پیگیری قرار دادند. زنان 25 تا 42 ساله بودند و محققان اطلاعات مربوط به قد، وزن، و وضعیت یائسگی آنان را با استفاده از پرسشنامه گردآوری کردند. این اطلاعات در کنار داده‎های مربوط به استفادۀ زنان از هورمون درمانی گردآوری و هر دو سال یک بار به روز شد. به علاوه اطلاعات مربوط به سال‎های نوجوانی نمونه‏‌ها گردآوری شد.

پروتئین گیاهی خطر یائسگی زودرس را کاهش می‎دهد

یائسگی زودرس به عنوان آغاز یائسگی در سنین زیر 45 سال تعریف می‎شود. یائسگی زودرس می‎تواند خودبه‎خودی یا القائی، برای مثال ناشی از شیمی‎درمانی یا عمل جراحی برداشتن تخمدان‎ها باشد.   یائسگی زودرس در زنان با افزایش خطر مرگ زودرس و تعدادی از مشکلات سلامت شامل استئوپوروز، بیماری‎های قلبی عروقی، و اختلالات نورولوژیک مرتبط شده است. زنانی که در معرض یائسگی زودرس قرار دارند ممکن است دچار کاهش نیروی باروری شوند که در حدود 10 سال پیش از یائسگی بروز می‎کند.

یائسگی زودرس و بچه‌دار نشدن ریسک نارسایی قلبی را افزایش می‎دهد

اگرچه بیماری قلبی مشکلی است که عموماً در مردان دیده می‌شود، در میان زنان نیز سبب مرگ و میر می‎گردد. بر مبنای برآورد CDC از هر 4 مورد مرگ و میر زنان در سال 2013 یک مورد بر اثر بیماری قلبی روی داده است. تحقیقات پیشین در مورد ارتباط میان تاریخچۀ تولید مثل زنان و خطر بیماری قلبی عروقی (CVD) مطالعه کرده‎اند. برخی مطالعات وجود ارتباط میان سن مادری و اشکال مختلف CVD، از آریتمی تا نارسایی قلبی را نشان داده‎اند.

گُرگرفتگی یائسگی، ریشة ژنتیک دارد

گُرگرفتگی و تعریق شبانه علایم رایج یائسگی هستند. اغلب زنان آن را در خلال آخرین عادت ماهانة خود تجربه می‌کنند. در هر حال، اقلیت مهمی از زنان این علایم را تجربه نمی‌کنند. حال برای اولین بار، محققان در این مورد تحقیق کرده‌اند که آیا ژن‌ها می‌توانند با پدیدة گرگرفتگی دوران یائسگی مرتبط باشند. اگر مطالعات بیشتر نتایج تحقیق فعلی را تأیید کنند، این یافته‌ها می‌توانند به درمان‌های جدید منجر شوند.

رازیانه برای کاهش علایم یائسگی ایمن و مؤثر است

اگرچه یائسگی یکی از مراحل طبیعی زندگی زنان است، می‎تواند طیف گسترده‎ای از علایم ناراحت کننده نیز به همراه داشته باشد. تحقیق جدید عنوان می‎کند که رازیانه می‎تواند بدون عوارض جانبی یا میزان حداقلی از آنها، این علایم را کاهش دهد. علایم یائسگی طیفی از تغییرات خُلق، عادت ماهانه، یا توان جنسی تا مشکلات خواب، اضطراب، افسردگی و گُرگرفتگی‌های مشهور را شامل می‎شود. این مرحله از زندگی زنان همچنین می‎تواند خطر مشکلات سلامت مانند استئوپوروز و بیماری قلبی را افزایش دهد.