دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

اخبار گوارش
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• نوشتة تیم نیومن
• ترجمة نادر اکبری


یک مطالعة متاآنالیز جدید، با استفاده از داده‌های مربوط به صدها هزار نفر از مردم، درمی‌یابد که بیماری کیسة صفرا و ناراحتی قلبی بیش از آنکه پیشتر فکر می‌شد درهم تنیده‌اند. دلایل پشت این ارتباط تاکنون ناروشن باقی مانده‌اند.
سنگ‌ کیسة صفرا سنگ رسوبی سفت و کوچکی است که در کیسة صفرا شکل می‌گیرد.
در کشورهای ثروتمندتر این سنگ‌ها شیوع عمومی دارند و 10 تا 15 درصد بزرگسالان را مبتلاء می‌کنند.
گمان می‌رود که تولید سنگ‌های کیسة صفرا وابسته به وجود عدم تعادل در ساختار صفرا باشد – یک بخش کمکی گوارشی که در کبد تولید و در کیسة صفرا جمع می‌شود.
با وجودی که سنگ‌های کیسة صفرا معمولاً کوچک و اغلب بدون علامت هستند، به مرور زمان می‌توانند به اندازة سنگ‌ریزه رشد کنند.
وقتی سنگ‌ها بزرگ شوند می‌توانند مجرای صفرا را مسدود کنند و سبب ایجاد دردهای شدید شکمی گردند که به عنوان کولیک صفراوی شناخته می‌شوند.
تحقیقی که در هفتة اخیر در نشریة تصلب شرائین، ترومبوز و بیولوژی عروقی / Arteriosclerosis, Thrombosis and Vascular Biology منتشر شده است ارتباط میان سنگ‌های کیسة صفرا و بیماری قلبی را مورد تحقیق قرار می‌دهد.
اگرچه این دو بیماری در نگاه اول جدا از هم به نظر می‌رسند – یکی از آنها به سیستم گردش خون مرتبط و دیگری یک بیماری مبتنی بر سیستم گوارش است – در واقعیت پیوند میان این دو بیماری بیش از آنچه انتظار می‌رود عمیق است.

سنگ‌های کیسة صفرا و بیماری قلبی
ریسک‌فاکتورهای سنگ کیسة صفرا و بیماری قلبی بسیار شبیه به هم هستند؛ این ریسک فاکتورها چاقی، دیابت، فشار خون بالا، رژیم غذایی ضعیف و کلسترول بالا را شامل می‌شوند. در هر حال بنا به نظر محققان دانشگاه تیولین در نیواورلینز،‌ شباهت‌های بین دو بیماری عمیق‌تر از ریسک‌فاکتورهای خاص مشترک در آنها است.
یک تیم به رهبری دکتر لو کی / Lu Qi، پروفسور رشتة اپیدمیولوژی در تیولین، یک مطالعة متاآنالیز بر روی بیش از 480000 نمونه شامل بیش از 50000 مورد بیماری عروق کرونری قلب انجام داد. محققان به ارتباط میان بیماری عروق کرونری و گسترش سنگ‌های کیسة صفرا پرداختند.
تجزیه و تحلیل داده‌ها نشان داد که داشتن پیشینة بیماری سنگ کیسة صفرا با افزایشی 23 درصدی در ریسک بیماری عروق کرونری قلب مرتبط است.
دکتر لو کی می‌گوید: "نتایج ما نشان می‌دهد که بیماران مبتلاء به سنگ کیسة صفرا باید بر اساس برآورد دقیق هم سنگ‌ کیسة صفرا و هم بیماری قلبی مورد پایش قرار گیرند. پیشگیری از بیماری سنگ کیسة صفرا ممکن است برای سلامت قلب نیز مفید باشد."
در آنالیز دوم بر روی داده‌های 260000 نمونه، دکتر کی دریافت که به دلیل مشترک بودن ریسک فاکتورها بیماری قلبی به صورت شایع همراه بیماری سنگ کیسة صفرا دیده می‌شود. شاید این یافته به طور مشخص شگفت‌آور نباشد.
نکتة جالب توجه این است که در آنالیز دوم دکتر کی همچنین متوجه شد که افراد مبتلا به سنگ کیسة صفرا که از لحاظ دیگر سالم بودند (چاق نبوده، فشار خون نداشتند و دچار دیابت نبودند) همچنان نسبت به کسانی که دیابتیک و چاق و دارای فشار خون بالا بودند، در معرض ریسک بالاتری از توسعة بیماری عروق کرونری قرار داشتند.
به عبارت دیگر، فارغ از ریسک‌فاکتورهای دو بیماری، صرف ابتلاء به سنگ کیسة صفرا برای افزایش ریسک بیماری قلبی کافی است.
نتایج حاضر از مطالعات پیشین با نتایج مشابه حمایت می‌کند. در هر حال، مطالعات پیشین کمتر متقاعد کننده بوده‌اند – برای مثال آنها در جمعیت‌های ساکن خارج آمریکا انجام شده بودند، تشخیص سنگ کیسة صفرا در آنها تأیید نشده بود یا اینکه از جمعیت نمونة کمتری استفاده کرده بودند.
برای اولین بار یک مطالعه در مقیاس وسیع نشان داده است که وجود بیماری سنگ کیسة صفرا بدون وجود ریسک‌فاکتورهای سنتی، ریسک بیماری قلبی را افزایش می‌دهد.

چرا سنگ‌های کیسة صفرا به بیماری قلبی مرتبطند؟
مطالعة متاآنالیز انجام شده نتوانست دلایل نهفته در پشت این ارتباط را شناسایی کند اما تعدادی از مکانیسم‌های بالقوه وجود دارند. یک نظریة دال بر این است که سنگ‌های کیسة صفرا ترشح اسید صفرا را دگرگون می‌کند، که این مورد پیشتر به بیماری‌های قلبی عروقی مرتبط دانسته شده است.
دکتر کی می‌گوید:
"سنگ‌های کیسة صفرا به ترشح اسیدهای صفرا، که نقشی کلیدی در تنظیم باکتری‌های روده دارد، آسیب می‌زنند... داده‌های روزافزونی وجود دارند که ارتباط بالقوة میان باکتری‌های روده، اسیدهای صفرا و بیماری قلبی عروقی را نشان می‌دهند."
دکتر کی امیدوار است که این یافته‌ها برای نیل به فهم عمیق‌تر در مورد ارتباط میان دو بیماری با آزمون‌های بالینی پیگیری شود. از آنجا که مسیری که در آن سنگ‌های کیسة صفرا به سلامت قلب آسیب می‌زنند روشن نیست، دستیابی به درک عمیق‌تر می‌تواند در درمان، پیشگیری و مدیریت هر دو بیماری کمک کننده باشد.
دکتر کی همچنین گفت: "ما قصد داریم در این مورد تحقیق کنیم که آیا بیماری سنگ کیسة صفرا با دیگر بیماری‌ها نظیر دیابت، و مرگ و میر مرتبط است یا خیر."/

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

آمفتامین قلب را سریع‌تر پیر می‌کند

سوءمصرف آمفتامین در سطح جهان در حال افزایش است. در حالی که عوارض جانبی شایع این داروی مخدر شامل افزایش ضربان قلب، سردرد، درد معده و تغییرات خُلقی است، دانش اندکی در مورد اثرات آن بر قلب وجود دارد. اکن

استرس چگونه بر میزان کلسترول تأثیر می‌گذارد؟‎

تأثیر استرس بر میزان کلسترول روشن نیست. یکی از مشکلات مرتبط به این مورد این است که استرس واژه‎ای مبهم و اندازه‎گیری آن دشوار است. در هر حال مطالعات بسیاری در مورد اثرات استرس بر سلامت کلی قلب صورت گرف