دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

واکسن کاهش دهندۀ کلسترول جانشین استاتین‌ها می‌شود؟

اخبار کلسترول


• هانر وایتمن
• ترجمه هامیک رادیان

مصرف روزانۀ استاتین‎های برای کاهش کلسترول ممکن است خیلی زودی به خاطره‌ای از گذشته تبدیل شود. یک تحقیق جدید نشان می‎دهد که چگونه یک واکسن با موفقیت کلسترول "بد" و اترواسکلروزیس را در موش‎ها کاهش می‎دهد.
این واکسن AT04A نام دارد و هم‌اکنون وارد آزمون‎های بالینی انسانی شده است، و انتظار می‎رود که نتایج به دست آمده تا پایان سال 2017 مشخص گردد.
محققان می‎گویند اگر ایمنی و اثربخشی این واکسن در انسان اثبات شود، به جای مصرف روزانۀ استاتین‌ها این واکسن یک راهکار دمانی درازمدت برای کلسترول بالا ارائه می‎دهد، و بیماران فقط نیاز به یک تزریق اولیه خواهند داشت که با یک نوبت تزریق حمایتی سالانه پیگیری می‎شود.
بر مبنای اعلام CDC، در حدود 73.5 میلیون آمریکایی دچار مشکل بالا بودن سطح کلسترول LDL هستند.
سطح بالای LDL در خون موجب بروز اترواسکلروزیس می‎شود. اترواسکلروزیس انباشت توده‎های چربی یا پلاک در شریان‎ها است. به مروز زمان، تشکیل پلاک می‎تواند به باریک شدن شریان‎ها و محدود شدن جریان خون منجر گردد.

واکسن، آنزیم PCSK9 را هدف قرار می‎دهد
بالا بودن سطح کلسترول LDL یک ریسک فاکتور اصلی بیماری‎های قلبی عروقی است. آمارها نشان می‎دهند که مردم دچار کلسترول LDL بالا در مقایسه با افراد دارای سطح پایین کلسترول LDL در حدود دو بار بیشتر در معرض ابتلاء به بیماری قلبی – که علت پیشتاز ایجاد مرگ و میر در ایالات متحد محسوب می‎شود - قرار دارند.
تغییرات سبک زندگی مثل پیروی از رژیم غذایی سالم و ورزش منظم می‎تواند سطح کلسترول LDL را کاهش دهد، اما برخی از بیماران برای نیل به این منظور نیازمند مصرف دارو هستند.
استاتین‎ها، استاندارد طلایی درمان کاهش کلسترول باقی مانده‎اند. این کلاس دارویی از طریق مهار آنزیم تولید کنندۀ کلسترول در کبد که HMG-CoA ردوکتاز نام دارد، به کاهش کلسترول LDL کمک می‎کند.
اگرچه استاتین‎ها در کاهش کلسترول مؤثرند، مصرف آنها خالی از خطر نیست، و عوارض جانبی آنها درد عضلانی و صدمه به کبد را شامل می‌شود. بیشتر آنکه، استاتین‎ها را باید به صورت روزانه مصرف کرد، رژیمی که پیگیری آن برای بسیاری از بیماران دشوار است.
در مطالعۀ جدید – که اخیراً در "نشریه قلب اروپا" منتشر شده است – دکتر گونتر استافلر / Günther Staffler و همکارانش توسعۀ واکسنی را تشریح می‎کنند که فعالیت آنزیمی به نام PCSK9 را هدف قرار داده و مهار می‎کند.
مشخص شده است که PCSK9، که توسط کبد تولید می‎شود، به گیرنده‎های کلسترول LDL متصل می‎گردد. این فرآیند این گیرنده‎ها را از پاکسازی خون از کلسترول LDL مانع می‎شود. بر این مبنا بلوک کردن PCSK9 راهکار نویدبخشی برای کاهش کلسترول LDL تلقی می‎گردد.

کلسترول توتال در موش‎ها 50 درصد کاهش یافت
دکتر استافلر و تیمش نشان می‎دهند که چگونه پس از تزریق، واکسن AT04A، آنتی‎بادی‌هایی تولید می‎کند که PCSK9 را هدف قرار می‎دهند و مانع عملکرد آن می‎شوند. این عمل فعالیت گیرندۀ LDL را افزایش می‎دهد، و آن را قادر می‎سازد تا خون را از کلسترول LDL پاکسازی کند.
محققان واکسن را بر روی موش‌های دچار افزایش شدید کلسترول و اترواسکلروزیس - القاء شده با مصرف رژیم غذایی پرچربی سبک غربی - آزمایش کردند.
وقتی تزریق زیر پوست جوندگان انجام شد، محققان پی بردند که در مقایسه با موش‌های واکسینه نشده، واکسن AT04A به کاهش 53 درصدی سطح کلسترول توتال، و همچنین کاهش 64 درصدی صدمات رگ‎های خونی مرتبط به اترواسکلروزیس منجر می‎شود.
به علاوه واکسن مزبور به کاهشی در حدود 21 تا 28 درصد در نشانگرهای زیستی التهاب رگ‎های خونی منجر شد.
نکتۀ مهم دیگر این است که محققان پی بردند، آنتی‎بادی‎های تولید شده توسط واکسن در سراسر دورۀ 18 هفته‎ای مطالعه در سطح بالا و عملکردی باقی ماند، که این نشان می‎دهد واکسن مزبور دارای فواید طولانی مدت است.
دکتر استافلر می‎گوید: "از آنجا که سطح غلظت آنتی‎بادی در پایان مطالعه بالا بوده است، می‎توان فرض کرد که این آنتی‎بادی می‎تواند روند کاهش دادن سطح کلسترول را باز هم ادامه دهد، که بر مبنای موارد نشان داده شده در مطالعات پیشین نتیجۀ این روند تأثیرات درازمدت است."

آزمون‎های بالینی روی انسان آغاز شد
بر اساس موفقیت AT04A در مطالعات روی موش، آزمون بالینی فاز 1 واکسن در سال 2015 شروع شد، که دربرگیرندۀ 72 فرد بزرگسال سالم بود. انتظار می‎رود این آزمون در پایان سال 2017 خاتمه یابد.
دکتر استافلر می‎گوید: "اگر این یافته‌ها در انسان نیز تفسیر موفقیت‎آمیز خود را داشته باشند، این می‎تواند بدین معنی باشد، از آنجا که آنتی‎بادی‎های القائی ماه‎ها پس از تزریق واکسن مداومت نشان می‎دهند، ما قادر خواهیم بود تا یک درمان طولانی‎اثر را توسعه دهیم که در آن پس از انجام واکسیناسیون اولیه، ما سالانه فقط به یک مورد واکسن حمایتی نیاز خواهیم داشت."
دکتر گونتر استافلر ادامه می‎دهد: "نتیجه یک درمان مناسب و مؤثر برای بیماران و همچنین رضایت بیشتر بیماران خواهد بود."
اگرچه واکسن AT04A امیدبخش به نظر می‎رسد، محققان تأکید دارند که تعیین ایمنی درازمدت این راهکار درمانی بسیار مهم است.
پروفسور اولریش لوفز / Ulrich Laufs از دانشگاه سارلند آلمان و پروفسور براین فیرنس / Brian Ference از دانشگاه بریستول انگلستان در یک یادداشت سردبیری مرتبط می‎نویسند: "به طور مشخص، کاهش کلسترول توتال به واسطۀ استاتین‎ها و دیگر داروها با افزایشی در آغاز تازۀ دیابت همراه است.
بنابراین یک نگرانی بالقوۀ ایمنی در مورد کاهش درازمدت کلسترول LDL با استفاده از واکسنی که مستقیماً علیه PCSK9 وارد عمل می‎شود این است که این درمان دارای پتانسیلی برای افزایش ریسک شروع تازۀ دیابت خواهد بود. در کوتاه مدت، اثرات کاهش کلسترول LDL توسط استاتین‎ها و مهارکننده‎های PCSK9 بسیار بر ریسک‎های شروع تازۀ دیابت چربش نشان می‎دهد."

Source:
mediclnewstoday.com
Could a cholesterol-lowering vaccine replace statins?
By Honor Whiteman
Published: Tue 20 June 2017

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

ارتباط آرتریت روماتوئید در مادر باردار و صرع دوران کودکی

مصرف آنتی‌بیوتیک در اوایل کودکی ریسک آلرژی غذایی را در کودکان بالا می‌برد

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.