دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

کلسترول "خوب" خطر مرگ را افزایش می‎دهد

کلسترول HDL، کلسترول LDL، کلسترول خوب، کلسترول بد، قلب و عروق، مرگ زودرس، لیپوپروتئین

پروفسور بورگ نوردستگارد: اکنون ما نشان داده‎ایم که افراد دارای مقادیر بالای کلسترول HDL در مقایسه با افراد دارای سطوح متوسط آن دارای نرخ مرگ و میر بالاتری هستند. مردم و پزشکان باید از این عقیده دست بردارند که کلسترول HDL خوب است و لاجرم افزایش مقدار آن می‎تواند مزایایی در پی داشته باشد

به طور سنتی ما از پزشکان شنیده‎ایم که نباید نگران کلسترول "خوب" باشیم، که از نظر علمی به عنوان لیپوپروتئین پرچگالی شناخته می‎شود. به هر جهت، تحقیق تازه به ارتباط هشدار دهندۀ میان سطوح بالای این نوع کلسترول و مرگ و میر بیشتر پی می‎برد. یک تحقیق تازه که در "نشریه قلب اروپا" منتشر شده چنین دریافته است که کلسترول "خوب" یا کلسترول لیپوپروتئین پرچگالی (HDL) ممکن است خطر مرگ زودرس را افزایش دهد.

واکسن کاهش دهندۀ کلسترول جانشین استاتین‌ها می‌شود؟

مصرف روزانۀ استاتین‎های برای کاهش کلسترول ممکن است خیلی زودی به خاطره‌ای از گذشته تبدیل شود. اگرچه استاتین‎ها در کاهش کلسترول مؤثرند، مصرف آنها خالی از خطر نیست، و عوارض جانبی آنها درد عضلانی و صدمه به کبد را شامل می‌شود. بیشتر آنکه، استاتین‎ها را باید به صورت روزانه مصرف کرد، رژیمی که پیگیری آن برای بسیاری از بیماران دشوار است.