دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

اخبار ژنتیک
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• دکتر کاترین پادوک
• ترجمة هامیک رادیان

با کشف 31 ناحیة ژنی جدید درگیر در فشار خون، یک مطالعة بزرگ در سطح جهان به شکل قابل ملاحظه‌ای فهرست ژن‌های مرتبط به هیپرتانسیون یا فشار خون بالا را افزایش داده است. این مطالعه از این نظر نیز مهم است که به نظر می‌رسد 3 مورد از ژن‌های تازه 2 تا 3 بار بیش از آنچه پیشتر گمان می‌رفت بر روی فشار خون مؤثر هستند.
فشار خون بالا یا هیپرتانسیون یکی از ریسک‌فاکتورهای اصلی بیماری‌های قلبی عروقی مانند بیماری کرونری قلب، سکتة مغزی ایسکمیک و هموراژیک، و مرگ زودرس است.
خبرگان پزشکی فشار خون بالا را به عنوان داشتن فشار خون دیاستولیک / سیستولیک 90 / 140 میلی‌متر جیوه یا بیشتر تعریف می‌کنند. پزشکان این اعداد را به عنوان آستانة مورد به کار می‌برند زیرا بیماران با پایین آمدن این ارقام در فشار خون خود سود خواهند برد.
همچنین سطح فشار خون به صورت هم‌راستا و مداوم با ریسک بیماری‌های قلبی عروقی مرتبط است حتی اگر این فشار پایین‌تر از آستانة 90 / 140 میلی‌متر جیوه باشد.
گمان می‌رود که فشار خون، نسبت به دیگر ریسک‌فاکتورهای بیماری‌ها، مسؤول بخش بیشتر بار بیماری در سطح جهانی و مرگ زودهنگام باشد.
بر مبنای برآورد سازمان بهداشت جهانی (WHO) فشار خون بالا هر ساله سبب 7.5 میلیون مورد مرگ در سطح جهان می‌شود – یعنی 12.8 درصد کل مرگ و میر در سطح جهانی.
در سال 2008 – جدیدترین تاریخ داده‌های جهانی – میزان شیوع جهانی فشار خون بالا در بزرگسالان 25 ساله و مسن‌تر 40 درصد بود. این میزان در آفریقا بالاتر بود (در میان 45 درصد جمعیت)، و در کشورهای پردرآمد کمتر بود (در میان 35 درصد جمعیت).

• دانش ژنتیک فعلی در مورد هیپرتانسیون محدود است
محققان مطالعة جدید که در نیچر ژنتیک منتشر شده است می‌‌نویسند علی‌رغم بار جهانی عظیم سلامت که در سطح جهان متوجه فشار خون بالا است، دانش موجود در مورد دلایل ژنتیک نهفته در آن محدود است.

تیم تحقیق – به رهبری دانشگاه کویین مری لندن (QMUL) و دانشگاه کمبریج –200 تحقیق از 15 کشور را مشمول مطالعة خود قرار داد.
با استفاده از داده‌های ژنتیک و گزارش‌های پزشکی مربوط به 347000 نفر از اهالی بریتانیا، دانمارک، سوئد، نوروژ، فنلاند، استونی، ایالات متحد آمریکا، پاکستان و بنگلادش، محققان 31 ناحیة ژنی جدید مرتبط به فشار خون کشف کردند.
نمونه‌های مطالعه شامل افراد سالم و نیز اشخاص دچار دیابت، بیماری شریان کرونری و فشار خون بالا بود.
کشف محققان شامل دگرگونی DNA در 3 ژن بود که تأثیر آنها بر فشار خون در جمعیت عمومی بیش از آن است که در ژن‌های پیشتر کشف شده دیده شده است. محققان می‌نویسند یافته‌های آنها دانش ما در مورد علل فشار خون بالا را بهبود خواهد بخشید و می‌تواند به هدف‌های جدید درمانی منتج شود.
دلیل ناشناخته ماندن 3 ژن مزبور در گذشته شاید مربوط به ابعاد عظیم و بی‌سابقة مطالعة جدید باشد. ژن‌های مزبور شایع نیستند و برای یافتن آنها در جمعیت عمومی با هر میزان از اطمینان، نیاز به وجود شمار عظیمی از نمونه‌ها برای آنالیز وجود دارد.

مسیرهای نقشه و نکات برجسته هدف‌های درمانی
یکی از محققان، پاتریسیا مونرو / Patricia Munroe، پروفسور در QMUL و تمرکز پژوهشی او در مورد روشن کردن بنیادهای ژنتیک و مولکولی فشار خون است. او می‌گوید، یافتن نواحی ژنتیک بیشتر مرتبط به فشار خون بالا به این معنی است که اکنون می‌توان ترسیم نقشة مسیرهای بیولوژیک بیماری را آغاز و نقاطی در آن را که باید هدف درمانی باشد برجسته کرد. خانم مونرو می‌نویسد:
"این حتی می‌تواند به آشکار شدن داروهایی بینجامد که اکنون بیرون گود هستند اما حالا به صورت بالقوه ممکن است برای درمان هیپرتانسیون استفاده شوند."
یکی از 3 ژن دارای اثرات قوی بر فشار خون RBM47 نامیده می‌شود – این ژن، پروتئینی را که RNA را اصلاح می‌کند کُدگذاری می‌نماید. یک ژن دیگر که RRAS نام دارد در فرآیندهای چرخة سلولی دخیل است، و سومین ژن یعنی COL21A1، در شکل‌ بخشیدن به کُلاژن بسیاری از بافت‌ها دخالت دارد.
ژن RRAS پیشتر با یک ناهنجاری قلبی که سندرم نونان / Noonan نامیده می‌شود مرتبط دانسته شده است و COL21A1 به بافت قلب و آئورت آسیب می‌زند. هر دو ژن همچنین در تغییر وضعیت دادن رگ‌های خونی که در مورد فشار خون اهمیت دارد، درگیر هستند.
مطالعه همچنین از یک تغییر DNA در مولکولی به نام ENPEP پرده برمی‌دارد که پروتئین آن انبساط و انقباض رگ‌های خونی را تنظیم می‌کند، که مستقیماً بر فشار خون مؤثر است. محققان عنوان می‌کنند که ناحیة این ژن یک هدف بالقوة درمانی است.
پروفسور جرمی پیرسون / Jeremy Pearson، مدیر پزشکی کاردانی از «بنیاد قلب» بریتانیا می‌گوید: "این مطالعه تعداد ژن‌های درگیر در کنترل فشار خون را تا نزدیک به 100 ژن افزایش داده و در این روند، 3 ژن نیز شناسایی کرده است که بیش از آنچه در گذشته معلوم شده بود بر فشار خون مؤثر هستند./

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

چگونه هورمون فشار خون سبب افزایش وزن می‌شود

کشف راهکارهای نو برای نبرد با چاقی نوعی تمرکز کلیدی برای محققان محسوب می‌شود، با توجه به اینکه چاقی به یک معضل عمومی در حال افزایش نگرانی‌زا تبدیل شده است. اکنون یک تحقیق تازه این موضوع را روشن می‌کند

علل، علایم و درمان اکلامپسی

اکلامپسی نوعی بیماری است که فقط در دوران بارداری بروز می‌کند و به ویژه در اواخر حاملگی سبب تشنج می‌شود. اکلامپسی بیماری نادری است که سالانه به 1 مورد از هر 3000-2000 مورد بارداری آسیب می‌زند. این بیما

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.

 

X

کپی رایت

هرگونه کپی مطالب سایت به هر شکل پیگرد قانونی دارد.