دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

در مقایسه با مردان چربی ذخیره شده در ناحیۀ شکم، عضلات و کبد در مورد سلامت کاردیومتابولیک برای زنان آسیب‌زننده‎تر است

اخبار چاقی / کاهش وزن / تناسب اندام
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• آنا ساندویو، دکتر جاسمین کالیر
• ترجمه هستی فراست‎فر

شیوۀ توزیع چربی در بدن ما را در معرض خطر بیشتری در مورد بیماری‎های کاردیومتابولیک مثل بیماری قلبی و دیابت قرار می‎دهد. تحقیق جدید به‌این موضوع می‎پردازد که جنس فرد در این مورد چه تأثیری دارد.
تقریباً 70 درصد مردم ایالات متحد آمریکا دچار اضافه وزن هستند، و بیش از یک‎سوم این مردم چاق محسوب می‎شوند. این آمار مقهور کننده محققان و متخصصان مراقبت‌های پزشکی را به صحبت در مورد اپیدمی چاقی در ایالات متحد آمریکا واداشته است.
بیماری قلبی، سکته مغزی، و دیابت فقط برخی از بسیار ریسک‌های کاردیومتابولیک سلامت در پیوند با چاقی محسوب می‎شوند. بیماری کرونری قلب - که چاقی یک ریسک فاکتور اصلی آن است - در صورت عدم درمان، می‎تواند به آنژین و حملۀ قلبی منجر شود.
اما این چندان مقدار چربی در بدن نیست که ما را در معرض خطر برای سلامت قرار می‎دهد، بلکه نحوۀ توزیع چربی است. برای مثال ما می‎دانیم که مردم دارای چربی زیاد در ناحیۀ اطراف شکم بیشتر در معرض ابتلا به بیماری شریان کرونری قرار دارند.
به علاوه چنین به نظر می‎رسد که جنس در این مورد نقش دارد. تحقیق جدید عنوان می‎کند که جنس بر چگونگی توزیع چربی در بدن تأثیر دارد که این به نوبۀ خود بر ریسک کاردیومتابولیک تأثیر می‎گذارد.
تحقیق جدید از سوی خانم دکتر میریام ای. بریدلا / Miriam A. Bredella، رادیولوژیست شاغل در "بیمارستان عمومی ماساچوست" و استادیار رادیولوژی در "دانشکدۀ پزشکی هاروارد"، هر دو واقع در بوستُن، رهبری شد.
در صحبت از انگیزۀ خود برای انجام این تحقیق دکتر بریدلا می‏گوید، "ما چنین فرض کردیم که تفاوت‎هایی مبنی بر جنس در ترکیب بدن و توده‌های چربی نابجا وجود دارد و اینکه اینها می‎توانند با نمایۀ ریسک خاص جنس برای بیماری‎هایی نظیر دیابت، بیماری قلبی و سکتۀ مغزی مرتبط باشند."
یافته‌های مطالعه در گردهم‎آیی سالانۀ "انجمن رادیولوژی آمریکای شمالی" که در شیکاگو برگزار می‎شود، ارائه خواهد شد.

مطالعۀ جنس، چربی، و ریسک کاردیومتابولیک
دکتر بریدلا و همکارانش 200 فرد بزرگسال دچار اضافه وزن یا چاق را که از لحاظ دیگر سالم محسوب می‎شدند، بررسی کردند. 91 نفر از نمونه‌ها مرد بودند. تمامی نمونه‌ها از نظر BMI و سن مشابه بوده و میانگین سنی آنان 37 سال بود.
برای ارزیابی ترکیب‌بندی بدن، تمامی نمونه‎ها با استفاده از جذب‎سنجی اشعۀ ایکس انرژی دوگانه و CT اسکن پس از قرار داشتن در شرایط ناشتا مورد بررسی قرار گرفتند.
محققان با استفاده از تکنیکی به نام اسپکتروسکپی تشدید مغناطیسی قادر بودند تا چربی بدن را کمیت سنجی کرده و بررسی نمایند، و سطح سرمی گلوکز، انسولین و چربی‎ها را تعیین کنند.
دکتر بریدلا و همکارانش از آنالیز رگرسیون خطی برای آنالیز ترکیب‎بندی بدن و ریسک فاکتورهای اختلالات کاردیوماتبولیک استفاده کردند.
مطالعه نشان داد زنان در مجموع هم چربی کلی و هم چربی زیر جلدی بیشتری نسبت به مردان دارند، و در عین حال تودۀ لاغر ("بدون" چربی) آنها نسبت به مردان کمتر است. تودۀ لاغر بدن به مجموع وزن فرد در "عضلات، استخوان‌ها، رباط‎ها، تاندون‌ها، و دستگاه‌های داخلی بدن" اشاره دارد.
به هر جهت میزان چربی موسوم به احشایی یا چربی نالازم در مردان بیشتر است، که اینها اصطلاحاتی برای توصیف چربی در اطراف دستگاه‎های بدن هستند. مردان چربی اکتوپیک بیشتری در عضلات، شکم، و کبد دارند.

چربی اکتوپیک، اثرات سارکوپنیک بیشتر در زنان
دکتر بریدلا برای خلاصه کردن نتایج تحقیق می‎گوید، "مردان چاق در مقایسه با زنان دارای BMI یکسان دارای چربی احشایی بیشتری هستند، چربی در محدودۀ عضلات و چربی کبد، که همگی ریسک فاکتورهای بیماری کاردیومتابولیک محسوب می‎شوند."
"در هر حال، مردان دارای عضلات و تودۀ لاغر بیشتری هستند که عوامل محافظتی برای سلامت کاردیومتابولیک محسوب می‎شوند. زنان به نسبت دارای مقدار چربی کل بدن و نیز چربی ناحیۀ ران بیشتری هستند، که عامل محافظتی برای سلامت کاردیومتابولیک محسوب می‎شوند."
اما نکتۀ شگفت‎انگیز این است که چربی اکتوپیک ریسک بیماری کاردیومتابولیک را در مردان افزایش نمی‎دهد، در حالی که در مورد زنان همان مقدار چربی اکتوپیک با ریسک بالاتر کاردیومتابولیک قویاً همراستایی دارد. به عبارت دیگر دکتر میریام ای. بریدلا می‎گوید: "در مقایسه با مردان چربی ذخیره شده در ناحیۀ شکم، عضلات و کبد در مورد سلامت کاردیومتابولیک برای زنان آسیب‌زننده‎تر است."
یک مطالعۀ مشابه انجام و عرضه شده توسط دکتر بریدلا ارتباط میان چاقی سارکوپنیک و سلامت کاردیومتابولیک را بررسی کرده است. چاقی سارکوپنیک به ترکیب ناسالم تودۀ عضلانی کم و تودۀ چربی زیاد اشاره دارد.
این مطالعه نیز پی برده است که چاقی سارکوپنیک با ریسک بالاتر کاردیومتابولیک به ویژه در زنان مرتبط است.
دکتر بریدلا توضیح می‎دهد، "چاقی سارکوپنیک شاید در ارتباط میان چاقی و بیماری کاردیومتابولیک دست کم گرفته شده باشد. این موضوع بر اهمیت ایجاد تودۀ عضلانی در تنظیمات مربوط به چاقی تأکید دارد."/

Source:
Women at higher cardiometabolic risk due to fat distribution
By Ana Sandoiu
Fact checked by Jasmin Collier
Published Tue 28 November 2017

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

ارتباط افسردگی و دیابت بارداری دوسویه است

مطالعة اخیر انجام شده از سوی انستیتوهای ملی بهداشت به ارتباطی میان افسردگی در اوایل بارداری و ابتلاء به دیابت بارداری در اواخر آن پی می‌برد. محققان همچنین دریافته‌اند که دیابت بارداری با افزایش خطر اب

9 فوق غذا برای دیابت و شیوه آماده کردن آنها

افراد مبتلاء به دیابت ابتدا باید از منظم بودن تغذیة روزانة خود مطمئن شوند. داشتن وعده‌های غذایی دارای فیبر، کربوهیدرات‌های دیرهضم، پروتئین اندک، و چربی‌های سالم در هر وعده به کنترل قند خون بیست و چهار