دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

دستاورد بزرگ: دانشمندان سلول‎های پیر را در انسان دوباره جوان کردند

تلومر، رزوراترول، پیری سلولی، جوانسازی سلول، جوان کردن مجدد سلول، ژن، ژنتیک، DNA، mRNA، انگور، شراب سرخ، بادام زمینی، شکلات تلخ، دانشگاه اکستر

این کشف شاید به زودی باعث گسترش دامنۀ سلامت افراد پیر شود

تحقیق تازه‎ای که در نشریه BMC بیولوژی سلول منتشر شده است نشان می‌‏دهد که سلول‎های انسان‎های پیر را می‎توان با استفاده از مواد شیمیـایی شبیه به رزوراترول، که ماده‎ای است که در شراب سرخ، انگور، بادام زمینی و شکلات تلخ یافت می‎شود، جوانسازی کرد. این تحقیق تازه توسط محققان دانشگاه اکستر و برایتون، هر دو در "پادشاهی متحد [شامل انگلستان، ایرلند شمالی، اسکاتلند و ولز]" انجام شده است. تحقیق جدید بر پایۀ مطالعۀ پیشین از سوی دانشگاه اکستر انجام شد که در آن محققان پی بردند که عوامل موسوم به پیوند دهنده - که نوعی پروتئین محسوب می‎شوند - گرایش به غیر فعال شدن در هنگام پا به سن گذاشتن ما دارند. در تحقیق جدید محققان، "رزورالوگ‌ها" یا مواد شیمیایی مشابه رزوراترول را به سلول‎های پیر شدۀ انسان اضافه کردند و پی بردند که آنها عوامل متصل کنندۀ مزبور را مجدداً فعال می‎کنند.

داشتن دوستان صمیمی نزول ذهنی را از بین می‎برد

پیری، سالخوردگی، روابط اجتماعی، نزول شناختی، دوستان صمیمی، بیماری آلزایمر

"موضوع به این سادگی نیست که بگوییم اگر شما روابط اجتماعی قوی داشته باشید، هرگز دچار بیماری آلزایمر نمی‎شوید." با وجود این داشتن دوست ممکن است در این مورد به عنوان یک عامل نیرومند پیشگیری عمل کند

تحقیق تازه‎ای که در نشریۀ PLOS One منتشر شده است، نشان می‎دهد که داشتن دوستان صمیمی در دوران پیری می‎تواند مانع نزول ذهنی شود. محققان از 31 فوق‌پیر و 19 همسن و سال آنها به عنوان گروه کنترل، خواستند تا پرسشنامه‌ای 42 آیتمی را که به بررسی سلامت روان‌شناختی نمونه‌ها می‎پرداخت کامل کنند. پرسش‌ها پیرامون 6 محور گسترش می‎یافتند: "خودگردانی، روابط مثبت با دیگران، تسلط بر محیط پیرامون، رشد فردی، هدف زندگی، و خودباوری." نمونه‎های مطالعه حداقل هشتاد ساله بودند، و حافظۀ اپیزودیک آنها در حد همجنسان میانسال آنان "خوب" بود.

تنهایی کشنده‎تر از چاقی است

اگرچه تنهایی و انزوای اجتماعی اغلب اوقات به‎عنوان جایگزین یکدیگر به کار می‎روند، بین این دو تفاوت‎های قابل ذکری وجود دارد. انزوای اجتماعی به عنوان فقدان ارتباط با دیگران تعریف می‎شود، در حالی که تنهایی احساس عدم ارتباط عاطفی فرد با دیگران است. در اساس، فرد می‎تواند در میان جمع باشد و در عین حال احساس تنهایی کند.

ورزش، توان مغز را در سنین بالای پنجاه سالگی افزایش می‌دهد

در طول سالیان طولانی تحقیقات بسیاری در مورد فواید شناختی بالقوة ورزش در عملکرد ذهنی افراد پیر انجام شده است. در کل نتایج فاقد نتیجه بوده‌اند، اما یک مرور جدید نگاه تازه‌ای به داده‌ها دارد. وقتی پا به سن می‌گذاریم، توانایی‌های شناختی ما گرایشی رو به نزول نشان می‌دهند. یافتن راهی برای توقف یا کاهش این نزول تغییرات بزرگی در زندگی میلیاردها انسان پدید خواهد آورد. یک مداخلة بالقوه در این مورد ورزش است، و بسیاری از محققان کوشیده‌اند تا اثبات کنند که ورزش می‌تواند / یا نمی‌تواند نزول ذهنی مرتبط به سن و اختلالات تباهی عصبی را از بین ببرد.

ترکیب نشستن طولانی مدت و ضعف جسمانی کشنده است

پیری، سالخوردگی، ورزش، تحرک جسمانی، ورزش ایروبیک، نحیف بودن، ریسک مرگ بر اثر کم‎تحرکی

نشستن به مدت بیش از 3 ساعت در روز مسؤول بیش از 430.000 مورد مرگ و میر سالانه در 54 کشور جهان است

تحقیق جدید می‎گوید، میزان بالای رفتار بی‎تحرک می‎تواند ریسک مرگ را برای افراد بزرگسال بالای پنجاه سال دچار ضعف جسمانی افزایش دهد. "دستورالعمل فعالیت جسمانی برای آمریکایی‎ها" عنوان می‎کند که افراد بزرگسال باید انجام 150 دقیقه ورزش با شدت متوسط یا 75 دقیقه ورزش سنگین ایروبیک را در طول هفته هدف خود قرار دهند. برای بزرگسالانی که امکان تحقق این هدف در مورد آنها وجود ندارد توصیه شده است که "آنها باید بر مبنای میزان توانایی جسمانی خود در حد امکان از نظر فیزیکی فعال باشند."

آیا رابطه جنسی باعث بهبود کارکرد مغز سالمندان می‎‌شود؟

تحقیق جدید به این موضوع پی می‎برد که در مقایسه با سالمندانی که خبر از فقدان ارتباط جنسی یا داشتن حداکثر یک بار ارتباط جنسی در ماه می‎دهند، مغز آن دسته از پیرانی که خبر از داشتن دستکم یک بار رابطۀ جنسی در طول هفته می‎دهند، در برخی آزمون‎های شناختی نمرات بهتری کسب می‎کند.

پروتئین خون بند ناف می‌تواند مغزهای پیر را احیاء کند

محققان دانشکدة پزشکی دانشگاه استنفورد در کالیفرنیا پی برده‌اند که خون بند ناف می‌تواند کلید تجدید قوا در آموزش و حافظة دچار نزول بر اثر پیری باشد. تزریق خون بند ناف انسانی به موش‌های پیر باعث احیاء عملکرد مغز آنها شد. محققان می‌گویند که احتمال دارد نظیر چنین فوایدی در انسان نیز دیده شود. این تحقیق که در نشریة "نیچر" منتشر شده است، پتانسیل ایجاد درمان‌های جدید برای نزول توانایی ذهنی مرتبط به سن را دارد.

مقالات دیگر...