دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

بینش تازه‎ای در مورد الگوی طاسی مردانه

اخبار پوست / درماتولوژی

• آنا ساندویو
• ترجمه نادر اکبری

الگوی طاسی مردانه شایع‎ترین شکل ریزش مو در میان مردان پا به سن گذاشته است. تحقیق جدید به روشنگری‎هایی در مورد مکانیسم‎های رشد مو دست زده است که می‎توانند گشایندۀ درهای تازه‎ای به روی درمان طاسی در مردان باشند.
الگوی طاسی مردانه که به نام آلوپسی نیز شناخته می‎شود، شایع‎ترین شکل ریزش مو در مردان است. برخی مطالعات تخمین زده‎اند که در حدود 30 تا 50 درصد مردانی که دچار آلوپسی شده‎اند در حدود سنین 50 سالگی به این وضعیت می‎رسند.
تیمی از محققان دانشگاه کالیفرنیا، ارواین (UCI) بر آن شدند تا در مورد رشد مو در سراسر سطح بدن تحقیق کنند. یافته‎های آنها - که در نشریۀ eLife منتشر خواهد شد - ممکن است به ما در فهم و درمان طاسی و در سوی مقابل فهم علل رشد بیش از حد مو، کمک کند.
محققان از سوی ماکسیم پلیکوس / Maksim Plikus، استادیار بیولوژی رشد و سلول، و نیز کئوئینگ نائی / Qing Nie، استاد ریاضیات، هر دو از UCI رهبری شدند.
با استفاده از یک مدل ریاضی و داده‎های بیولوژیک، محققان توانستند الگوهای رشد مو را در کل پوست ترسیم کنند.
همچنان که نویسندگان مطالعه توضیح می‎دهند، مدلسازی ریاضی ابزاری ارزشمند برای فهم چگونگی رشد فولیکول‎های مو در کل بدن است.
پروفسور نائی می‌گوید: "مدل ریاضی جدید ما جزئیات ارتباطات پیامی میان موها را پیش‎بینی کرد، که آشکار کردن آنها با استفاده از آزمایش‎های استاندارد بیولوژیک کار دشواری است."

مسیرهای پیام‎رسانی Wnt و BMP
برای نخستین بار، دانشمندان توانستند تا یک مدل موشی "طاسی" را در تلاش برای فهم چگونگی ضعیف شدن رشد مو در انسان مهندسی کنند.
آنها مسیرهای پیام‎رسانی پروتئین‎های Wnt و پروتئین‎های مورفوژنتیک استخوان را بررسی کردند، چرا که تحقیق پیشین روی پوست پشت نشان داده است که اینها نقش مهمی در "ساعت چرخۀ مو" بازی می‎کنند. به طور مشخص تحقیقات مورد ارجاع نویسندگان تحقیق جدید نشان داده‎اند که بروز آسیب در یکی از این مسیرها می‎تواند باعث مختل شدن الگوهای رشد مو شود.
پروتئین‎های Wnt تکثیر سلولی را تنظیم می‎کنند، ابتدا در طول دورۀ رشد جنینی، و سپس در طول رشد و بازتولید دیگر بافت‎ها. BMPs نیز عوامل رشدی هستند که در دورۀ جنینی ایجاد می‎شوند و نقشی کلیدی در عملکرد سلول‎ها دارند.
تحقیق پیشین مورد استناد نویسندگان نشان داده است که چگونه این مسیرهای پیام‎رسانی رشد مو را در کل بدن کنترل می‎کنند، اما آنچه تحقیق جدید نشان می‎دهد این است که رشد مو یک فرآیند هماهنگ است که در آن نواحی گوناگون پوست با یکدیگر "ارتباط" برقرار می‎کنند.
مسیر Wnt-BMP این ارتباط را تسهیل می‎کند، زیرا مشخص شد که این مسیر در کل سطح پوست وجود دارد.

"ارتباط" ممکن است از طاسی پیشگیری کند
الگوی طاسی مردانه گرایشی به بروز در قسمت جلو و عقب یا فرق سر دارد و نه در قسمت پایین پشت سر. گمان می‎رود که "ارتباط" میان فولیکول‎های مختلف مو در نواحی مختلف سر مختل می‎شود، و اعتقاد بر آن است که فولیکول‎های مو به صورت مستقل رشد می‎کنند.
پروفسور پلیکوس می‎گوید: "اگر ارتباط میان بخش‎های غیر طاس و طاس را بتوان دوباره برقرار کرد، آنگاه پیام‎های رشد مو در سراسر پوست سر منتقل می‎شود و از طاسی موضعی پیشگیری می‎کند."
او همچنین اضافه می‎کند پیام‎رسانی Wnt و BMP را می‎توان با استفاده از دارو تحت کنترل قرار داد - به عبارت دیگر، ما می‎توانیم با داروهایی که بسته به نیاز این مسیرها را فعال یا مهار می‏کنند وارد عمل شویم.
با دستکاری این مسیرها ممکن است که محققان در آینده بتوانند نه فقط رشد مو را تحریک کنند، بلکه از رشد مو در نواحی دیگر که تمایلی به رشد مو در آنها نیست، پیشگیری نمایند.
پروفسور ماکسیم پلیکوس می‎گوید:
"درست مثل پوست ناحیۀ جمجمه که می‎تواند دچار کمبود رشد مو شود، پوست دیگر نواحی بدن - مثل صورت، بازوها و پاها - اغلب دچار رشد بیش از حد مو می‎شوند که ممکن است از نظر آرایشی و بهداشتی مورد نظر نباشند. یافته‎های ما نشان می‎دهد که افزایش تداخل پیام‎رسانی میان فولیکول‎های مو می‎تواند یک دلیل اصلی بروز این وضعیت‎ها باشد."
پروفسور پلیکوس اضافه می‎کند: "مطالعۀ ما انواع سطوح پیام‎رسانی Wnt-BMP را شناسایی کرد که برای رشد مو بسیار مطلوبند و نیز انواع دیگری را که مانع از رشد مو می‎شوند. این مطالعه یک نقشۀ راه بهینه برای سطوح Wnt-BMP در راستای تقویت رشد مو ایجاد می‎کند."
در نهایت، گذشته از مسیرهای پیام‎رسانی Wnt و BMPs تحقیق جدید به عوامل پیام‎رسان دیگری که با رشد مو مرتبطند پی می‎برد. محققان برنامه‎ای برای تحقیق بیشتر در مورد این عوامل به تازگی کشف شده در آینده دارند.

Source:
Study provides new insights into male pattern baldness
By Ana Sandoiu
Published: Thu 13 Jul 2017

 

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

تفاوت خطر مرگ بر اثر فیبریلاسیون دهلیزی در زنان و مردان

آیا مکمل‌های جنسی مردان ایمن هستند؟

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.