دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

ریزش مو در تابستان و پاییز بیشترین شیوع را دارد

ریزش مو، الگوی طاسی مردانه، اندروژنتیک، آلوپسی، الگوی طاسی زنانه، شاخص حجم جستجو، گوگل ترندز، دانشکده پزشکی دانشگاه جانز هاپکینز، فصل و ریزش مو

متغیرهای فصلی ریزش مو در حیوانات نیز وجود دارد و در مطالعات مربوط به میمون‎های رزوس، گربه‌ها و سگ‎ها نیز قید شده است

ریزش مو مشکلی عمومی است، و قابلیت اختلال مشکلات قابل توجه روان‎شناختی برای افراد دچار ایین اختلال را دارد. یک تحقیق جدید تفاوت ریزش مو در فصول مختلف را نشان می‎دهد و بنا به گفتۀ محققان این مطالعه می‌‏تواند به ارزیابی رژیم‎های درمانی جدید برای این اختلال کمک کننده باشد. بر مبنای اعلام "انجمن ریزش موی آمریکا" در حدود دوسوم مردان در ایالات متحد آمریکا تا سن 35 سالگی درجاتی از ریزش مو را تجربه می‎کنند. و در سن 50 سالگی تخمین زده می‎شود که در حدود 85 درصد مردان آمریکایی مقدار زیادی از موی خود را از دست می‎دهند.

بینش تازه‎ای در مورد الگوی طاسی مردانه

الگوی طاسی مردانه شایع‎ترین شکل ریزش مو در میان مردان پا به سن گذاشته است. تحقیق جدید به روشنگری‎ در مورد مکانیسم‎های رشد مو دست زده است که می‎توانند گشایندۀ درهای تازه‎ای به روی درمان طاسی در مردان باشند. الگوی طاسی مردانه که به نام آلوپسی نیز شناخته می‎شود، شایع‎ترین شکل ریزش مو در مردان است. برخی مطالعات تخمین زده‎اند که در حدود 30 تا 50 درصد مردانی که دچار آلوپسی شده‎اند در حدود سنین 50 سالگی به این وضعیت می‎رسند.

متیلن بلو پیری پوست را به تأخیر می‌‏اندازد

برای بسیاری از مردم، کاهش سلامت پوست یکی از نفرت‌انگیزترین اثرات پیری است. وقتی پیر می‎شویم پوست ما خاصیت انعطاف‎پذیری خود را از دست می‎دهد، نازک‎تر و خشک‎تر می‎شود، و توانایی ترمیم آن کاهش می‎یابد. در هر حال یک مطالعۀ جدید آنتی‎اکسیدانی را آشکار کرده است که می‎تواند پیری پوست را به تأخیر بیندازد.

علل طاسی و خاکستری شدن مو کشف شد

پس از کشف ناخواستۀ مکانیسم‎های مسبب طاسی و خاکستری شدن مو، مطالعه‎ای در مورد یک بیماری ژنتیکی نادر شاید درمانی برای طاسی و سفید شدن مو ارائه داده باشد. نویسندۀ همکار مطالعه دکتر لیو لی از مرکز جامع سرطان هارولد سی. سیمونز در دانشگاه تگزاس ساوت‌وسترن در دالاس و همکارانش بر آن شدند تا در مورد اختلالی به نام نوروفیبروماتوز نوع 1 (NF1)، بیماری ژنتیکی که در آن تومورها بر روی عصب‌ها رشد می‎کنند، تحقیق کنند. 

چرا مو خاکستری می‎شود؟

یک روز وقتی صبح در آینه به خودت نگاه می‎کنی، می‎بینی سرنوشت گریزناپذیر سراغ تو هم آمده است: اولین تار موی خاکستری! چه در سنین بیست زندگی و چه در سال‎های پنجاه، تار موی خاکستری در نهایت نصیب همۀ ما خواهد شد. در طول رشد مو، ملانوسیت‎ها رنگدانه می‎سازند و آن را به سلول‎های پیش‌ساز موجود در پایۀ فولیکول ما می‎بخشند. این سلول‎ها به نوبۀ خود به داخل اجزاء مختلف موی در حال رشد منتقل می‎شوند.

سلول‎های ایمنی معیوب در ریزش مو نقش دارند

محققان کشف کرده‎اند، نوعی سلول ایمنی که معمولاً با التهاب مرتبط است - یا سلول‎های T تنظیمی - همچنین از طریق تحریک سلول‎های بنیادی در پوست، رشد مو را تقویت می‎کند. پس از مطالعۀ فعالیت این سلول‎ها در موش، محققان پی بردند که موش‎های فاقد این سلول‎های ایمنی خاص از تجدید رویش مو ناتوانند. محققان می‎گویند که آسیب دیدن سلول‎های T می‎تواند علت آلوپسی اریه‌تا باشد و نیز می‎تواند باعث تقویت دیگر انواع طاسی شود.

کرم ضد آفتاب باعث کمبود ویتامین D می‌شود

وقتی صحبت صدمه به پوست در میان باشد نقش کرم ضد آفتاب کلیدی تلقی می‌شود. در هر حال، یک تحقیق جدید می‎گوید، شاید باید تجدید نظر قابل ملاحظه‎ای در مصرف کرم ضد آفتاب صورت بگیرد: این کرم می‎تواند باعث کمبود ویتامین D شود.

مقالات دیگر...