دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

اخبار هورمون‌شناسی
تغییر اندازه و نوع قلم متن

نوشتة هانر وایتمن
ترجمة نادر اکبری
نویسندة ارشد مطالعه، دکتر جاستین گراب / Justin Grobe، استادیار فارماکولوژی در دانشگاه آیوا، و همکارانش یافته‌های خود را در نشریة گزارش‌ سلول / Cell Reports منتشر کرده‌اند.
در حالی که نقش سیستم رنین – انژیوتنسین (RAS) در کنترل فشار خون به خوبی شناخته شده است، مطالعات پیشین خاطرنشان کرده‌اند که RAS همچنین در فرآیند تعادل انرژی و سوخت و ساز نیز درگیر است، که نشان می‌دهد سیستم هورمونی بر وزن تأثیر دارد.
بر مبنای نظر گراب و همکاران، اینکه RAS محرک افزایش وزن یا کاهش آن باشد بسته به این است که در کدام قسمت بدن فعال است. برای مثال، اگر RAS به میزان زیادی در مغز فعال باشد، مصرف انرژی را با افزایش متابولیسم استراحت بالا می‌برد که به کاهش وزن منجر می‌شود.
در هر حال اگر فعالیت پیرامونی RAS افزایش یابد – یعنی که میزان بالایی از هورمون انژیوتنسین RAS در دیگر بخش‌های بدن در گردش باشد – سوخت و ساز بدن در حالت استراحت را کاهش داده و موجب افزایش وزن می‌شود. افزایش RAS پیرامونی اغلب در افراد چاق مشاهده می‌شود.
برای مطالعة خود گراب و همکارانش بر آن شدند تا دربارة مکانیسمی تحقیق کنند که با آن RAS پیرامونی سوخت و ساز زمان استراحت را کاهش می‌دهد، با این هدف که ما را به راهکاری که بتواند این فرآیند را متوقف سازد نزدیک‌تر کنند.

RAS پیرامونی چاقی را با کاهش ترموژنز حمایت می‌کند
تیم تحقیق موش‌هایی را که به صورت ژنتیک برای برخورداری از میزان فوق‌العاده افزایش یافتة فعالیت RAS در مغز سازگار شده بودند، تجزیه و تحلیل کردند.
در مقایسه با موش‌های گروه کنترل، موش‌های تعدیل ‌شدة ژنتیکی نرخ سوخت و ساز زمان استراحت بیشتر و کاهش وزن داشتند، در حالی که رژیم غذایی و میزان فعالیت جسمانی آنها مشابه موش‌های گروه دیگر بود.
در مورد چاقی بیشتر بدانید
با آنالیز بافت چربی هر دو گروه موش‌ها محققان دریافتند که چربی زیر جلدی ناحیة کفل موش‌های تعدیل شدة ژنتیکی نشان دهندة افزایش میزان تولید حرارت – یا ترموژنز – بود، در حالی که چربی احشایی پیرامون ارگان‌های داخلی موش‌ها چنین وضعیتی نداشت.
چربی زیر پوستی به چربی موجود در زیر پوست اطلاق می‌شود و این چربی از نظر برخی از متخصصان سلامت و بهداشت چربی "سالم" تلقی می‌گردد. چربی احشایی که به صورت عمقی در ناحیة شکم ذخیره می‌شود در هر حال چربی "ناسالم" تلقی می‌گردد، که باعث بالا بردن ریسک بیماری‌های مرتبط به چاقی نظیر دیابت و عوارض قلبی می‌شود.
در مرحلة بعد، تیم تحقیق گیرنده‌ای به نام انژیوتنسین نوع 2 (AT2) را در سلول‌های چربی زیر جلدی موش‌ها فعال کرد. این گیرنده معمولاً وقتی RAS پیرامونی افزایش می‌یابد فعال می‌شود.
پس از فعال شدن گیرندة AT2 محققان دریافتند که موش‌ها دچار اضافه وزن شدند در حالی که هیچ تغییری در رژیم غذایی یا میزان مصرف غذای آنها ایجاد نشده بود.
شرح موضوع این است که محققان دریافتند فعال شدن AT2 تولید پروتئینی به نام UCP1 را در سلول‌های چربی زیر جلدی کاهش می‌دهد، که برای گرمازایی بدون لرز کلیدی است. تیم تحقیق می‌نویسد، پایین آمدن میزان UCP1 توانایی تولید حرارت سلول‌های چربی را مختل می‌کند.
گراب توضیح می‌دهد: "اگر سلول چربی بافت گرمازا است (با تولید گرما از طریق سوزانیدن کالری)، شما یا می‌توانید موتور بزرگ‌تری داشته باشد یا می‌توانید پدال گاز را برای ایجاد تأثیر بیشتر فشار دهید. مطالعة ما نشان می‌دهد که انژیوتنسین اندازة موتور (مقدار UCO1) را تنظیم می‌کند، نه اینکه پدال گاز با چه شدتی فشار داده می‌شود."
در کل محققان می‌گویند یافته‌های آنها نشان می‌دهد که افزایش فعالیت RAS پیرامونی – به واسطة افزایش میزان انژیوتنسن – از طریق فعال کردن AT2 و مختل کردن فرآیند گرمازایی چاقی را افزایش می‌دهد.
نویسندگان می گویند که این افزایش فهم از چگونگی تأثیرات RAS بر افزایش وزن می‌تواند راه را برای یافتن درمان‌های نو برای چاقی و بیماری‌های وابسته به آن هموار کند./

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

شیرین کننده‌های صنعتی: جانشین سالم قند یا راه میان‌بر چاقی

تنوع مواد جایگزین‌ شکر در بازار برای رضایت طبایع شیرینی‌پسند در عین کاهش محتوی کالری دریافتی اغلب اوقات می‌تواند گیج کننده باشد. برای افزودن بر این گیجی، کارشناسان دریافته‌اند که تنوع "رژیم" غذاها و ن

چاقی: آیا نوشیدن آب کافی از افزایش وزن پیشگیری می‌کند؟

چاقی با ثبت 600 میلیون نفر زیر عنوان افراد چاق در سراسر دنیا مسأله‌ای جهانی است. محققان ممکن است روشی بالقوه برای پیشگیری از اپیدمی جهانشمول چاقی به شکل هیدراسیون یافته باشند. نوشیدن آب کافی در ر

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.

 

X

کپی رایت

هرگونه کپی مطالب سایت به هر شکل پیگرد قانونی دارد.