دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

محققان ارتباط میان مصرف GTZs، متفورمین - که داروی اولیۀ تجویز شده برای دیابت نوع 2 محسوب می‎شود - و توسعۀ بیماری پارکینسون را مورد بررسی قرار دادند.

اخبار مغز و اعصاب
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• هانر وایتمن
• ترجمه محمدقاسم رافعی

بر مبنای یافته‌های یک تحقیق جدید، یک کلاس دارویی که در حال حاضر برای درمان دیابت مورد استفاده قرار می‎گیرد می‏‎تواند ریسک توسعۀ بیماری پارکینسون را کاهش دهد که این امید تازه‌ای در راهکارهای پیشگیری و درمان این بیماری ایجاد می‎کند.
با آنالیز بیش از 100 میلیون نسخۀ دارویی در نروژ، محققان پی بردند بیمارانی که از گلیتازون‎ها (GTZs) استفاده کرده‎اند، کاهشی به میزان بیش از یک‎چهارم را در خطر ابتلا به دیابت شاهد بوده‎اند.
GTZs - که زیر عنوان تیازولیدندیون‎ها نیز شناخته می‎شود - در ایالات متحد آمریکا برای درمان دیابت نوع 2 تأیید شده است. این داروها از طریق افزایش حساسیت بدن نسبت به انسولین کار می‎کنند، که هورمون تنظیم کنندۀ سطح قند خون محسوب می‎شود.
نویسندۀ همکار مطالعه کارالامپوس تزولیس / Charalampos Tzoulis از دانشگاه بیرگن نروژ و همکارانش اخیراً یافته‌های خود را در نشریۀ "اختلالات حرکتی" گزارش داده‎اند.
مطالعات قبلی در مورد کاربرد GTZs در پیشگیری از بیماری پارکینسون تحقیق کرده‎اند اما نتایج حاصل متناقض بوده است. برای مثال یک مطالعۀ منتشر شده در PLOS پزشکی در سال 2015، شیوع کمتری را در بیماری پارکینسون در آنهایی که GTZs مصرف می‎کردند مشاهده کرده، در حالی که مطالعۀ دیگری ارتباطی را میان مصرف GTZs و ریسک پارکینسون یافته است.
محققان مطالعۀ حاضر می‎نویسند، "بر اساس شواهد کنونی، این موضوع ناروشن است که چگونه GTZs دارای اثرات محافظت عصبی در بیماری پارکینسون است."

GTZs ریسک پارکینسون را کاهش می‎دهد
برای رسیدن به درکی بهتر در مورد ارتباط میان مصرف GTZs و ریسک بیماری پارکینسون، محققان داده‎های پایگاه داده‎های داروهای تجویزی نروژی‎ها را که داده‎های مربوط به تمامی داروهای توزیع شده در تمامی داروخانه‎های سراسر نروژ، و همچنین اطلاعات مربوط به بیمارانی را که این داروها برای آنها تجویز شده است ثبت می‎کند، آنالیز کردند.
محققان ارتباط میان مصرف GTZs، متفورمین - که داروی اولیۀ تجویز شده برای دیابت نوع 2 محسوب می‎شود - و توسعۀ بیماری پارکینسون را مورد بررسی قرار دادند.
در یک دورۀ 10 ساله و در فاصلۀ ژانویۀ 2005 و دسامبر 2014، تیم تحقیق 94.349 مصرف کنندۀ متفورمین و 8396 مصرف کنندۀ GTZ را که دارای مقیاس‎های مورد نظر مطالعه بودند شناسایی کرد.
مطالعه نشان داد که در مقایسه با مصرف کنندگان متفورمین، بیمارانی که از GTZ استفاده می‎کنند 28 درصد کمتر احتمال دارد که به پارکینسون مبتلا شوند.
محققان قادر به توضیح ساز و کار دقیق پشت این یافته‎ها نیستند اما عنوان می‎کنند که GTZs می‎توانند باعث بهبود عملکرد میتوکندری شوند. میتوکندری‎ها اندامک‎هایی هستند که برای سلول‎ها انرژی تولید کرده، امکان عملکرد را برایشان فراهم می‎کنند.
در یک مطالعۀ پیشین تزولیس و تیمش پی بردند که بیماران مبتلا به پارکینسون دچار کاهش تولید میتوکندری می‎شوند. آنها می‎گویند، "امکان دارد که داروهای GTZ از طریق افزایش سنتز mtDNA و حجم کلی میتوکندری باعث بهبود این آسیب‎ها شوند."
با وجود این تیم تحقیق می‎گوید که برای بررسی در مورد این ساز و کار محتمل به مطالعات بیشتری نیاز است. تزولیس می‎گوید، "اگر ما مکانیسم‎های پشت این محافظت را درک کنیم، آنگاه شانس توسعۀ یک درمان جدید را خواهیم داشت."

یک ‘گام به پیش در مسیر حل معمای پارکینسون’
محققان شماری از محدودیت‎های مطالعه را متذکر می‎شوند. برای مثال، تیم تحقیق به دوز مصرف متفورمین یا GTZ در مورد هر بیمار دسترسی نداشت، بنابراین محققان قادر به تعیین ارتباط دوز - پاسخ بین داروی دیابت و ریسک بیماری پارکینسون نیستند.
همچنین محققان در مورد فقدان اطلاعات در مورد مرحلۀ دیابت هر بیمار می‎نویسند. آنها می‎گویند، "به هر جهت، از آنجا که دیابت بر ریسک بیماری پارکینسون اثرات تعریف شده‎ای ندارد، ما به این موضوع می‎رسیم که مرحلۀ درمان نامحتمل است که باعث سوگیری قابل ملاحظه‎ای در نتایج ما شود."
از آنجا که مطالعه صرفاً شامل بیمارانی بوده که با تشخیص ابتلا به دیابت مواجه بوده‎اند، یافته‎ها قابل تعمیم به کل جمعیت نیست.
بر مبنای گفتۀ محققان این مطالعه می‎تواند به راهکارهای پیشگیرانه و درمانی تازه‎ای برای بیماری پارکینسون منجر شود، نوعی بیماری که فقط در سطح ایالات متحد آمریکا هر ساله در حدود 60.000 نفر را مبتلا می‎کند.
کارالامپوس تزولیس می‎گوید:
"ما کشف مهمی انجام داده‎ایم، که ما را یک قدم به حل معمای پارکینسون نزدیک‌تر می‎کند."

Source:
Diabetes drug cuts Parkinson's risk by 28 percent, study finds
By Honor Whiteman
Published: Thu 28 December 2017

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

ارتباط افسردگی و دیابت بارداری دوسویه است

مطالعة اخیر انجام شده از سوی انستیتوهای ملی بهداشت به ارتباطی میان افسردگی در اوایل بارداری و ابتلاء به دیابت بارداری در اواخر آن پی می‌برد. محققان همچنین دریافته‌اند که دیابت بارداری با افزایش خطر اب

9 فوق غذا برای دیابت و شیوه آماده کردن آنها

افراد مبتلاء به دیابت ابتدا باید از منظم بودن تغذیة روزانة خود مطمئن شوند. داشتن وعده‌های غذایی دارای فیبر، کربوهیدرات‌های دیرهضم، پروتئین اندک، و چربی‌های سالم در هر وعده به کنترل قند خون بیست و چهار