دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

اخبار مالتیپل اسکلروزیس
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• هانر وایتمن
• ترجمه هامیک رادیان

تحقیق جدید امیدهای تازه‎ای برای بیماران مالتیپل اسکلروزیس (MS) ایجاد می‎کند. این تحقیق پی برده است که یک آنتی‌اکسیدان رایج غیر نسخه‌ای می‎تواند روند پیشرفت این بیماری را کُند کند.
در یک مطالعۀ آزمایشی محققان پی بردند که مصرف روزانۀ دوز بالای اسید لیپوئیک به مدت 2 سال در مقایسه با دارونما، اتروفی کل مغز را در میان بیماران مالتیپل اسکلروزیس ثانویۀ پیشرونده (SPMS) کاهش می‎دهد.
رهبر مطالعه خانم دکتر ربکا اسپین / Rebecca Spain، از دانشکدۀ پزشکی دانشگاه علوم و بهداشت در پورتلند، و همکارانش یافته‎های خود را در نشریۀ "نوروایمنولوژی و نورواینفلمیشن" منتشر کرده‎اند.
MS یک بیماری نورولوژیک پیشرونده است که تخمین زده می‎شود بیش از 2.3 میلیون نفر در سراسر جهان به آن مبتلا هستند.
در بیماری MS، سیستم ایمنی به اشتباه به میلین حمله می‎کند، که پوشش محافظ فیبرهای عصبی در سیستم عصبی مرکزی به شمار می‎رود. تداخل با پیام‎رسانی عصبی میان مغز و طناب نخاعی، سبب بروز ضعف، مشکلات راه رفتن، و بی‌حسی یا مور مور در صورت، بدن، یا اندام‎ها می‎شود، که با دیگر علایم نیز همراه است.
MS عود - فروکش کننده (RRMS) شایع‎ترین شکل این بیماری به شمار می‎رود که در آن بیمار از پی دوره‎های فروکش بیماری (دوره‎های کاهش یا محو علایم) دچار دوره‎های عود بیماری می‎شود.
بیماری در اکثر افراد دچار RRMS به مرحلۀ SPMS پیشرفت می‎کند، که در آن صدمۀ عصبی ایجاد می‎شود، علایم بیماری تشدید پیدا می‎کنند، و دوره‎های فروکش بیماری کمتر و کمتر می‎شود.
در حال حاضر SPMS قابل معالجه نیست، اما درمان‎های تعدیل کنندۀ بیماری در دسترسند که می‎توانند روند پیشرفت بیماری را کند کنند.
دکتر اسپین و همکارانش می‎گویند که اسید لیپوئیک - یک آنتی‎اکسیدان طبیعی که به صورت مکمل غیر نسخه‎ای در دسترس است - می‎تواند درمان مؤثری برای SPMS باشد. آنها پس از پی بردن به این موضوع که این آنتی‎اکسیدان آتروفی کل مغز را در بیماران دچار این اختلال کاهش می‎دهد به این نتیجه رسیده‎اند.

اسید لیپوئیک از اکریلیزوماب برتر است
اتروفی کل مغز به کاهش حجم کلی مغز به علت از دست دادن سلول‎های عصبی اشاره دارد، و یکی از نشانگرهای پیشرفت بیماری MS به شمار می‎رود.
برای مطالعۀ تصادفی‎سازی شدۀ دوسوکور خود، دکتر اسپین و تیمش 51 فرد بزرگسال 40 تا 71 ساله را که همگی با تشخیص ابتلاء به SPMS مواجه بودند وارد تحقیق کردند.
27 نفر از بیماران به صورت تصادفی در گروه دریافت کنندۀ 1200 میلی‎گرم اسید لیپوئیک روزانه به مدت 2 سال قرار گرفتند، در حالی که بقیۀ بیماران مطالعه دارونما دریافت می‎کردند.
حجم مغز بیماران مطالعه در زمان آغاز تحقیق با استفاده از MRI ارزیابی شد. اسکن‎های MRI در ادامه هر ساله با هدف مشخص کردن تغییرات حجم مغز در بیماران تکرار شد.
محققان پی بردند که در مقایسه با بیماران دریافت کنندۀ دارونما، نرخ آتروفی کل مغز در بیماران دریافت کنندۀ اسید لیپوئیک 68% کمتر از بیماران گروه دارونما بوده است.
به منظور مقایسه، تیم تحقیق می‎نویسد که داروی اکریلزوماب (با نام تجاری اکریووس) – که اخیراً توسط FDA برای درمان MS اولیۀ پیشرونده تأیید شد - اتروفی کل مغز را در مطالعات بالینی تا 18 درصد کاهش داده است.
به علاوه تحقیق جدید نشان می‎دهد که بیماران تحت درمان با اسید لیپوئیک در مقایسه با بیماران گروه دارونما، موارد کمتری از افتادن را تجربه می‎کنند و هنگام راه رفتن با مشکلات کمتری مواجه می‎شوند.
نکتۀ مهم اینکه محققان دریافتند، اسید لیپوئیک عموماً ایمن بوده و به خوبی توسط بیماران تحمل می‌شود، و عوارض جانبی شایع را که مهم‎ترین آنها آشوب معده است، به همراه ندارد.
به هر جهت، تیم تحقیق هشدار می‎دهد که پیش از آنکه امکان توصیۀ مصرف اسید لیپوئیک به عنوان درمان مؤثری برای MS باشد، به آزمون‎های بالینی بزرگ‎تر با تعداد نمونۀ بسیار بیشتر نیاز است.
خانم دکتر ربکا اسپین می‎گوید: "اینها دوزهای بالایی هستند. و اگرچه ایمن به نظر می‎رسند، ما واقعاً نخواهیم دانست که می‎توانند زندگی بیماران MS را بهبود ببخشند مگر اینکه بتوانیم نتایج مطالعۀ پایلوت را در یک آزمون بالینی بسیار بزرگ‎تر تکرار کنیم."
دکتر اسپین اضافه می‎کند: "خوشبختانه، ما به کمک حضور تعدادی داوطلب در مسیر یافتن پاسخ پرسش خویش قرار داریم."
با استفاده از نتایج مطالعۀ مقدماتی، محققان اکنون در حال طراحی یک آزمون بالینی چند مرکزی هستند که انتظار می‎رود در اواخر سال 2017 آغاز گردد.

Source:
Multiple sclerosis: Antioxidant may slow disease progression
By Honor Whiteman
Published: Mon 3 Jul 2017

 

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

گیرندة حشیش در مغز مشخص شد

THC جزء روان‌گردان اصلی حشیش (ماری جوانا) است که مسؤول اثرات دگرگون کنندة ذهن این مادة مخدر محسوب می‌شود، اما ساز و کار دقیق انجام این کار توسط آن تاکنون ناشناخته بوده است. حال، محققان قطعات پراکندة م

دویدن حافظه را بهبود می‌بخشد

شماری از مطالعات عنوان کرده‌اند که ورزش می‌تواند عملکرد شناختی را تقویت کند، اما مکانیسم بنیانی این ارتباط ناشناخته مانده است. اکنون پژوهش تازه‌ای بر این موضوع روشنی می‌افکند که چگونه دویدن می‌تواند ح