دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

این داده‎ها عنوان می‎کنند که مکانیسم‏‌های بیولوژیکی همراه با افزایش CAC و میزان بالای فعالیت جسمانی سزاوار ارزیابی بیشتر است

اخبار قلب و عروق
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• ماریا کوهوت، دکتر جاسمین کالیر
• ترجمه هامیک رادیان

یک مطالعۀ طولانی مدت شامل بیش از 3000 نمونه یافتۀ نامنتظره‎ای دارد: مردان سفیدپوستی که بیش از 7 ساعت در طول هفته به ورزش می‎پردازند در بالاترین میزان ریسک ابتلا به کلسیفیکاسیون (استخوانی شدن) شریان کرونری قرار دارند.
کلسیفیکاسیون شریان کرونری (CAC) اختلالی است که با تشکیل پلاک در رگ‏‎های اصلی حامل خون به قلب مشخص می‎شود.
این اختلال می‎تواند به انبوهی از مشکلات قلبی عروقی شامل تضعیف گردش خون به قلب و از قلب، بسته به شدت تشکیل پلاک در شریان‎ها، منجر شود.
بر مبنای داده‎های موجود، CAC در مردان بیش از زنان شایع است، و به طور معمول در دوره‎های پا به سن گذاشتگی در زندگی بروز می‎کند. برخی از مردم دارای BMI بالا، افراد دچار هیپرتانسیون، و مردم دچار بیماری مزمن کلیه "در معرض ریسک" تلقی می‎شوند.
یک مطالعۀ جدید که از سوی محققان دانشگاه ایلی‎نویز در شیکاگو (UIC) و کایزر پرماننت در اُکلند انجام شد، حال به اثرات ورزش فیزیکی بر احتمال توسعۀ CAC پرداخته است.
دکتر دیپیکا لادو / Deepika Laddu از UIC، و همکارانش چند یافتۀ شگفت‎انگیز به دست آوردند که در نشریۀ "اقدامات مایو کلینیک" منتشر شده است.

ورزش بیشتر با ریسک بالاتر ابتلاء به CAC مرتبط است
تیم تحقیق 5115 نمونه را از “مطالعۀ توسعۀ ریسک شریان کرونری” در فاصلۀ مارچ سال 1985 تا جون 1986 گردآوری کرد. مطالعۀ طولی پایه شامل مردان و زنان سیاه‎پوست و سفیدپوست بود، و نمونه‌‏ها 18 تا 30 بودند.
به هر جهت، بخشاً به علت ناکامل بودن داده‎ها آنالیز نهایی در مورد منبع اطلاعاتی مربوط به 3175 نفر از نمونه‎های اولیۀ مطالعه انجام شد.
نمونه‎ها به مدت 25 سال مورد پیگیری بالینی قرار داشتند (تا سال 2011). آنان در طول این دوره هشت بار تحت معاینه قرار گرفتند و پرسشنامه‌هایی را در مورد میزان فعالیت فیزیکی دستکم سه بار در این موقعیت‌ها کامل کردند.
نمونه‌ها بر مبنای خط سیر فعالیت ورزشی خود به سه گروه تقسیم شدند که شامل موارد زیر بود:
• خط سیر 1: مردمی که در طول هفته زیر 150 دقیقه (2.5 ساعت) ورزش می‎کردند، که این میزان زیر توصیۀ دستورالمعل ملی فعالیت فیزیکی است.
• خط سیر 2: نمونه‎هایی که با تبعیت از دستورالعمل ملی فعالیت فیزیکی در طول هر هفته 150 دقیقه ورزش می‎کردند
• خط سیر 3: مردمی که بیش از میزان دستورالعمل ملی فعالیت فیزیکی به مدت 450 دقیقه (7.5 ساعت) در طول هر هفته ورزش می‎کردند.
آنچه باعث تعجب بیشتر محققان شد پی بردن به این موضوع بود که نمونه‎های دارای بالاترین میزان فعالیت جسمانی (خط سیر 3) در مقایسه با افرادی که زیر 2.5 ساعت در طول هفته ورزش می‎کردند، 27 درصد بیشتر در معرض ابتلا به CAC در سنین میانسالی قرار داشتند.
دکتر لادو اقرار می‎کند، "ما انتظار داشتیم ببینیم که میزان بالاتر فعالیت ورزشی به مرور زمان با کاهش سطح CAC همراه است."

مردان سفیدپوست در بالاترین ریسک قرار دارند
توسعۀ CAC در طول آخرین سال حضور نمونه‌‏ها در مطالعه آزمایش شد، یعنی در زمانی که سن آنان بین 43 تا 55 سال بود. برای انجام این موضوع از CT اسکن ناحیۀ قفسۀ سینه استفاده شد.
پس از تجزیه و تحلیل داده‎ها در مورد نژاد و جنس، تیم تحقیق همچنین پی برد که مردان سفیدپوست در این مورد در بالاترین ریسک قرار دارند، و آنان در مقایسه با همتایان دیگر خود 86 درصد بیشتر احتمال دارد که به CAC مبتلا شوند.
مردان سیا‌ه‎پوست دنبال کنندۀ خط سیر 3 در معرض ریسک قابل ملاحظه‎ای نبودند و زنان نیز چنین وضعیتی داشتند و این موضوع فارغ از پس‎زمینۀ نژادی بود.
بر مبنای اعلام محققان، تازگی این مطالعه در این واقعیت نهفته است که تحقیق مزبور در یک بازۀ زمانی طولانی (25 ساله) انجام شد، بنابراین نویسندگان مطالعه قادر بودند تا ریسک CAC مرتبط به الگوهای فعالیت ورزشی را در میان نمونه‌ها از سنین اوایل بزرگسالی تا دوران میانسالی دنبال کنند.
دکتر دیپیکا لادو می‎گوید:
"از آنجا که نتایج مطالعه تفاوت قابل ملاحظه‎ای را در ریسک مربوط به نمونه‎های سیاه پوست و سفید پوست بر مبنای خط سیر درازمدت ورزشی نشان می‎دهد، داده‎ها توجیه لازم را برای انجام تحقیقات بیشتر مخصوصاً بر مبنای نژاد، در مورد دیگر مکانیسم‎های بیولوژیکی مربوط CAC در مردم دارای بالاترین میزان فعالیت فیزیکی، ارائه می‎دهد."
علی‎رغم یافته‎های مطالعه، محققان می‎گویند که برای رسیدن به درک کامل در مورد پیامدها به تحقیق بیشتری نیاز است.
نویسندۀ همکار مطالعه دکتر جمال رعنا / Jamal Rana، از کایزر پرماننت می‎گوید، "میزان بالای ورزش در درازمدت می‎تواند سبب بروز فشار در شریان‎ها شده به CAC بیشتر منجر گردد. به هرجهت این تشکیل پلاک ممکن است از نوع پایدارتر خوب باشد، و بنابراین کمتر احتمال دارد به پارگی و حملۀ قلبی منجر شود، که در این مطالعه مورد ارزیابی قرار نگرفت."
دکتر لادو اضافه می‎کند، یافته‎های جدید را نباید به عنوان دلیلی برای متوقف کردن فعالیت ورزشی تلقی کرد.
در پی این مطالعه محققان برنامه‎ای برای تحقیق در مورد احتمال فرجام‎های متفاوت مثل ریسک ابتلا به حملۀ قلبی را در دستور کار دارند.
مطالعه به این جمع‎بندی می‎رسد که، "به طور کلی این داده‎ها عنوان می‎کنند که مکانیسم‏‌های بیولوژیکی همراه با افزایش CAC و میزان بالای فعالیت جسمانی سزاوار ارزیابی بیشتر است."
آنها اضافه می‎کنند، "همچنین اثرات میزان بالاتر CAC خفیف در سالخوردگی، افراد دارای فعالیت زیاد بر فرجام‎های [قلبی عروقی] نیز شایستۀ توجه بیشتر است."

Source:
Exercise does not prevent blocked arteries, study finds
By Maria Cohut
Fact checked by Jasmin Collier
Published Wed 18 October 2017

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

فقط یک ساعت ورزش خطرات نشستن طولانی مدت را از بین می‌برد

یک روز نمونه در زندگی بسیار از مردم شامل حداقل 8 ساعت نشستن – رانندگی برای رفتن به محل کار، نشستن در دفتر کار، رانندگی به سمت منزل، و تماشای تلویزیون است. یک پژوهش بین‌المللی بر روی بیش از 1 میلیون نف

زندگی بی‌تحرک هم‌اندازة عوامل ژنتیکی ریسک آلزایمر را افزایش می‌دهد

در سطح جهان، حدود 47.5 میلیون نفر با بیماری زوال عقل به زندگی ادامه می‌دهند. انتظار می‌رود که تا سال 2030 این رقم به 76.5 میلیون نفر افزایش یابد. بیماری آلزایمر شایع‌ترین شکل بیماری زوال عقل است و 60