دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

اخبار قلب و عروق
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• آنا ساندویو
• ترجمه هستی فراست‎فر

یک تحقیق جدید خطر مرگ زودرس را در بیماران دچار تشخیص ابتلاء به افسردگی و بیماری شریان کرونری بررسی کرده است.
بیماری شریان کرونری (CAD) شایع‎ترین شکل بیماری قلبی است. و اخیراً مطالعات بیشتر و بیشتر به اثرات اختلال روان‌شناختی یا افسردگی بر خطر مرگ و میر در میان بیماران CAD پرداخته‎اند.
اکنون تیمی از محققان انستیتو قلب مرکز پزشکی اینترمانتین در سال لیک سیتی، یک مطالعه در مقیاس بزرگ برای تحقیق در مورد ارتباط میان تشخیص ابتلاء به CAD و در مرحلۀ بعد تشخیص افسردگی در فرد انجام داده‌اند.
تیم پژوهشی توسط دکتر هایدی می /Heidi May، اپیدمیولوژیست قلب و عروق در انستیتو قلب مرکز پزشکی اینترمانتین رهبری شد و یافته‎های مطالعه در " نشریه قلب اروپا: کیفیت مراقبت و فرجام‌های بالینی" منتشر شده است.

بررسی افسردگی در بیماران CAD
دکتر می و همکارانش در مجموع 24.137 بیمار دچار CAD را که بیماری در آنها توسط آنژیوگرافی تشخیص داده شده بود بررسی کردند. با استفاده از کدهای طبقه‎بندی بین‎المللی بیماری‎ها – که یک ابزار تشخیصی استاندارد محسوب می‎شود – محققان به تعیین این موضوع پرداختند که آیا بیماران مبتلا به افسردگی هستند یا خیر.
آنها در مرحلۀ بعد از مدل‌های رگرسیون خطر کاکس برای تنظیم دوره‎های مختلف زمانی که بین تشخیص CAD و تشخیص افسردگی سپری شده بود استفاده کردند. این فاصلۀ زمانی از بیماری به بیمار دیگر متفاوت بود.
در کل 3.646 (15 درصد) بیماران در طول دورۀ پیگیری CAD با تشخیص ابتلا به افسردگی مواجه شدند. این بیماران در مقایسه با همتایان غیر افسردۀ خود بیشتر جوان و مؤنث بودند. در عین احتمال ابتلا به دیابت و نیز اینکه پیشتر تشخیص ابتلا به افسردگی در مورد آنها صورت گرفته باشد بیشتر بود.
به علاوه، آنها در طول دورۀ پیگیری کمتر محتمل بود که دچار انفارکتوس میوکارد یا حملۀ قلبی شوند.
از کل بیماران دارای تشخیص ابتلا به افسردگی 27 درصد آنها یک سال پس از تشخیص ابتلا به CAD با تشخیص ابتلا به افسردگی مواجه شده بودند، 24 درصد در فاصلۀ 1 تا 3 سال و تقریباً 15 درصد بین 3 تا 5 سال و تقریباً 37 درصد بیش از 5 سال پس از اینکه بیماری قلبی در آنها بروز کرده بود، با چنین تشخیصی در مورد خود مواجه شده بودند.

افسردگی خطر مرگ را دو برابر می‎کند
پس از تنظیم مطالعه برای تمامی این عوامل محققان پی بردند که "افسردگی پس از CAD قوی‎ترین پیش‌بینی کنندۀ مرگ بود."
در واقع، تشخیص ابتلا به افسردگی در هر مقطع زمانی پس از تشخیص ابتلا به CAD، خطر مرگ زودرس را تا 200 درصد افزایش می‎دهد.
حتی در میان بیمارانی که هیچ سابقه‌ای از تشخیص افسردگی نداشتند، این پیوستگی به قدرت خود باقی بود.
دکتر می می‎گوید: "ما چند مطالعۀ مرتبط به افسردگی را کامل کرده‎ایم و سال‎ها در حال بررسی این ارتباط بوده‌ایم. داده‌ها روی پای خودشان ایستاده‎اند، و نشان می‎دهند که اگر فرد دچار بیماری قلبی و افسردگی باشد و به طور مناسب در زمان مناسب درمان نشود، این چیز مناسبی برای سلامت درازمدت وی نخواهد بود."
اگرچه این مطالعه از نوع مشاهد‏ای است و لاجرم قادر به توضیح علت و معلولی نیست، رهبر مطالعه با طرح یک فرضیه می‎گوید، "می‎دانیم که مردم دچار افسردگی به طور میانگین کمتر با دارو سازگاری دارند و احتمالاً در کل رژیم غذایی سالم و تمرینات ورزشی منظم را دنبال نمی‎کنند.
"افراد افسرده نسبت به مردم غیر افسرده با رغبت کمتری اموری را که برایشان تجویز می‎شود انجام می‎دهند. این یقیناً به این معنی نیست که شما افسرده هستید، بنابراین شما به سمت سازگاری کمتر پیش می‎روید، اما در کل این تمایل به دنبال کردن این رفتارها در این افراد هست."
محققان می‎گویند، یک توضیح محتمل دیگر ممکن است شامل درگیر کردن تغییرات روان‎شناختی باشد که گرایشی به بروز به عنوان نتیجۀ افسردگی دارند.
در واقع، مطالعات به طیف گسترده‎ای از علایم اشاره کرده‎اند که گاهی از اوقات با افسردگی همراه هستند، و نشان می‎دهند که این اختلال روان‌شناختی و علایم جسمانی ناشی از آن عمیقاً در سطح بیولوژیک به هم مرتبط هستند.
در نهایت دکتر می اصرار دارد که متخصصان بالینی کار بر روی تست افسردگی را ادامه دهند و در صورت لزوم به درمان بیماران بپردازند، حتی اگر سال‎ها از تشخیص ابتلا بیمار به بیماری قلبی گذشته باشد.
دکتر هایدی می می‎گوید:
"این مهم نیست که چقدر از زمان تشخیص ابتلا فرد به بیماری شریان کرونری گذشته است. غربالگری مداوم برای افسردگی مورد نیاز است."

Source:
Having depression and heart disease could double death risk
By Ana Sandoiu
Published: Mon 31 Jul 2017

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

داروهای گیاهی و مکمل‌های کمک به درمان افسردگی

افسردگی صرفاً احساس اندوه یا "گرفتگی" نیست، نوعی اختلال خُلقی جدی با علایمی از خفیف تا ناتوانی‌آور و به طور بالقوه دارای قابلیت تهدید زندگی است. افسردگی اختلال نسبتاً شایعی است که سالانه به میلیون‌ها

آیا فعالیت جسمانی مانع افسردگی کودکان می‎شود؟

توانایی ورزش برای محافظت از افراد بزرگسال و جوانان در برابر افسردگی به خوبی مورد بررسی قرار گرفته است. در هر حال، این موضوع که ورزش در کودکان نیز چنین تأثیراتی دارد، شناخته شده نیست. اکنون، یک مطالعة