دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

اخبار قلب و عروق
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• آنا ساندویو
• ترجمه محمدقاسم رافعی

یک تحقیق تازه به ارتباطی میان گُرگرفتگی شایع در زنان پیرامون دوره یائسگی و سلامت عروقی پی برده است. این مطالعه می‎گوید، گرگرفتگی‎ها می‎توانند نشان دهنده ریسک بالاتر برای بیماری قلبی باشند. در حدود 70 درصد زنان دچار گرگرفتگی می‎شوند و در حدود یک‎سوم آنان می‎گویند که این گرگرفتگی‎ها مکرر یا شدید هستند.
تحقیقات تازه عنوان می‎کنند که گرگرفتگی‎ها در واقع زودتر از آنچه پیشتر تصور می‎شد بروز می‌کنند. اکنون باور بر این است که آنها در طول آخرین سال‎های باروری زنان بروز می‎کنند و نه لزوماً‌ً در دوره پیش از یائسگی. برخی از مطالعات نیز نشان داده‎اند که گرگرفتگی‎ها می‎توانند بیش از یک دهه ادامه داشته باشند.
تحقیق تازه که در نشریه یائسگی / Menopause منتشر شده است، به بررسی ارتباط میان گرگرفتگی‎ها و خطر بیماری قلبی عروقی (CVD) می‎پردازد. به طور مشخص این مطالعه به ارتباط میان گرگرفتگی‎ها و عملکرد اندوتلیال دقیق می‎شود. اندوتلیوم یک لایه سلولی است که در جدار داخلی رگ‎های خونی وجود دارد.
ارزیابی عملکرد اندوتلیال یک عامل کلیدی در پیش‎بینی اترواسکلروزیس محسوب می‎شود. اترواسکلروزیس یکی از اشکال CVD است که به قدرت اتساع و انقباض رگ‎های خونی آسیب می‎زند. در صورت عدم درمان، اترواسکلروزیس می‎تواند به مشکلات جدی‎تر قلبی عروقی نظیر حمله قلبی، سکته مغزی و نارسایی قلبی منجر شود.
بر مبنای اعلام CDC، بیماری قلبی سالانه عامل یک‎چهارم مرگ و میرها در ایالات متحد آمریکا است. تقریباً 610000 آمریکایی هر ساله بر اثر CVD جان خود را از دست می‎دهند. بیماری قلبی، هم در زنان و هم در مردان، عامل پیشتاز در ایجاد مرگ و میر محسوب می‎شود.

تجزیه و تحلیل ارتباط میان گرگرفتگی و سلامت عروقی
تحقیق جدید به بررسی 272 خانم در سنین 40 تا 60 سال پرداخت که خبر از ابتلا به گرگرفتگی روزانه می‎دادند یا اینکه اصلاً دچار آن نمی‎شوند.
محققان علایم روان‎شناختی گرگرفتگی‎های زنان را در مراقبت‎های سرپایی و همچنین با استفاده از پایش روزانه کنترل کردند. نمونه‎ها تست‎های خونی انجام دادند، و عملکرد اندوتلیال آنها با انجام اولتراسوند اندازه‌گیری اتساع جریان میانی (FMD) ارزیابی شد.
اتساع جریان میانی (FMD) فرآیندی است که به شریان‎ها کمک می‎کند تا در پاسخ به تنش‎های برشی نظیر وازودیلاسیون آرام شوند.
ارتباط میان گرگرفتگی‎ها و FMD با استفاده از مدل‎های رگرسیون خطی محاسبه شد، و محققان عوامل دموگرافیک، فاکتورهای CVD، استرادیول (یک هورمون زنانه که از تخمدان‎ها و غدد ادرنال رها می‎شود) و قطر لومن (که به اندازه داخلی ارگان‎های لوله‎ای شکل نظیر رگ‎های خونی مرتبط است) را برای مطالعه تنظیم کردند.

زنان دچار گرگرفتگی در سنین اوایل میانسالی ممکن است در خطر CVD باشند
نویسندگان مطالعه به ارتباطی میان گرگرفتگی‎ها و اختلال عملکرد عروقی در زنان مسن نرسیدند – که این به نمونه‎های در سنین 54 تا 60 سال مرتبط است.
به هر حال، آنها دریافتند که گرگرفتگی با اختلال عملکرد اندوتلیال در زنان جوان‎تر مطالعه مرتبط است – به عبارت دیگر در زنان دارای سنین 40 تا 53 سال. محققان دریافتند که این همبستگی به دیگر ریسک فاکتورهای بیماری قلبی عروقی بستگی ندارد.
این نشان می‎دهد که زنان جوان‎تر دچار گرگرفتگی ممکن است عملکرد عروقی ضعیفی داشته باشند.
نویسندگان چنین جمع‎بندی می‎کنند:
"در میان زنان دوران اوایل میانسالی گرگرفتگی مکرر با عملکرد ضعیف‎تر اندوتلیال مرتبط است و می‎تواند در مورد وضعیت عروقی اطلاعاتی ماورای ریسک فاکتورهای بیماری قلبی عروقی و استرادیول به دست دهد."
خانم دکتر جو-آن پینکرتون / JoAnn Pinkerton، مدیر اجرایی "انجمن یائسگی آمریکای شمالی" یافته‎های مطالعه را تفسیر می‌کند:

"گرگرفتگی‎ها صرفاً مایه اذیت و آزار نیستند. آنها با سلامت قلبی عروقی، استخوان و مغز مرتبطند. در این مطالعه، اندازه‎گیری فیزیولوژیک گرگرفتگی‎ها با تغییرات قلبی عروقی بروز یافته در اوایل دوره انتقال به یائسگی مرتبط نشان داد."

Source:
medicalnewstoday.com
Hot flashes may indicate heart disease risk
Written by Ana Sandoiu
Published: 15 April 2017

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

هشت علت شایع درد سینه در زنان

زنان در هر سنی از درد سینه خبر می‌دهند که به نام ماستالژیا نیز شناخته می‌شود. درد مزبور می‌تواند هم در دوران پیش از یائسگی و هم پس از آن بروز کند. در هر حال درد سینه در میان زنان جوان در دوران قاعدگی

سلامت مادران: نگرانی بزرگ نابرابری در کیفیت مراقبت و دسترسی به خدمات

سلامت مادری در سطح جهان موضوع بحث یک‌سری مقالات منتشر شده در لنست / The Lancet است، و نگرانی نویسندگان چیزی مگر نابرابری میان کشورها در مورد سرویس‌های مراقبت بهداشتی برای زنان در انتظار مادر شدن و فرز