دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

با وجودی که نرخ بیماری‌های قلبی عروقی و سکته در طول 25 سال اخیر در میان مردان به صورت پایدار کاهش داشته است، این نرخ در میان زنان کاهش بسیار کمتری نشان می‌دهد. از این گذشته، 64 درصد زنانی که به شکل ناگهانی بر اثر بیماری کرونری قلب می‌میرند هیچ‌گونه نشانکان قبلی ندارند.

پژوهش منتشر شده در جورنال پسیکوسوماتیک مدیسین، دریافته است، اشخاص سالمی که به خود امتیاز سلامت عالی می‌دهند در مقایسه با کسانی که نمرة خودامتیازدهی سلامت آنها پایین‌تر است کمتر احتمال دارد که دچار عملکرد ضعیف سیستم ایمنی شوند و کمتر نسبت به سرماخوردگی معمولی حساس هستند.

نزدیک به دو دهه در قرن بیست و یکم پیش رفته‌ایم اما در پزشکی هنوز به تساوی جنسیتی دست نیافته‌ایم. با رسیدن سال به پایان خود، ما در اینجا به برخی مطالعات منتشر شده در سال 2016 می‌پردازیم که شکاف‌های جنسیتی موجود در عرصة پزشکی را در این سال برجسته کرده‌اند.

بر مبنای تحقیق منتشر شده در JAMA افرادی که والدین خود را در سنین پایین 18 سالگی از دست می‌دهند در معرض ریسک بالاتری از خودکشی قرار دارند. مرگ والدین بر اثر خودکشی با مشکلات سلامت روانی مرتبط دانسته می‌شود و ریسک خودکشی را در کودکان داغدار افزایش می‌دهد، اما در مورد ریسک‌های درازمدت خودکشی افراد پس از مرگ والدین به دلایل غیر از خودکشی اطلاعات اندکی وجود دارد.

آن روزی را که توی مدرسه با معلم ریاضی شوخی می‌کردی یادت هست؟ یارو با آن عینک فریم صورتی و موهای مجعد؟ نه؟ اگر داستان چند باری برایتان تکرار شود شاید آن را باور کنید، حتی اگر هرگز اتفاق نیفتاده باشد. یک مطالعة تازه چنین دریافته است که اگر مکرراً برای ما داستان یک واقعة خودزندگینامه‌ای خیالی تکرار شود، بیش از 50 درصد از ما باور می‌کنیم که چنین اتفاقی واقعاً افتاده است، و برخی از ما ممکن است حتی دست به کار شاخ و برگ و دادن به آن خاطرة غیر واقعی شویم.

تشخیص چهره‌ها چنان طبیعی و به سرعت روی می‌دهد که ما به ندرت تفکری دوباره در موردش انجام می‌دهیم. در هر حال، مروری گذرا آشکار می‌کند که شناسایی و تشخیص چهره موضوع بسیار پیچیده‌ای است. اگر نگاهی به عکس یک دوست، والدین، یا شخصیتی شاخص بیندارید، نیازی ندارید تا وقتی را برای ارزیابی پیچ و خم دماغ‌ها صرف کنید که بتوانید قاطعانه بگویید صاحبان عکس‌ها چه کسانی هستند.

مقالات دیگر...