دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

اخبار علوم آزمایشگاهی
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• هانر وایتمن
• ترجمة نادر اکبری

تشخیص بیماری آلزایمر برای پزشکان که در کشف این بیماری به ترکیبی از معاینات فیزیکی و روانی متکی هستند یک چالش باقی مانده است. در یک مطالعة جدید، محققان تشریح می‌کنند که چگونه یک تست بویایی می‌تواند دقت تشخیص آلزایمر را افزایش دهد.
محقق اصلی مطالعه دکتر دیوید آر. رولف / David R. Roalf – استادیار دپارتمان روان‌پزشکی در دانشکدة پزشکی دانشگاه پنسیلوانیا – اخیراً یافته‌های جدید را در "نشریة بیماری آلزایمر" منتشر کرد.
بیماری آلزایمر یک اختلال نورولوژیک است که توسط مشکلات حافظه و تغییرات رفتاری مشخص می‌شود. این بیماری شایع‌ترین شکل بیماری زوال عقل است و در ایالات متحد آمریکا در حدود 80-60 درصد تمامی موارد زوال عقل را شامل می‌شود.
بر مبنای نظر انجمن آلزایمر در حدود 5.4 میلیون نفر در ایالات متحد آمریکا با این بیماری زندگی می‌کنند و هر 66 ثانیه یک نفر به شمار مبتلایان به آن اضافه می‌شود.
در حال حاضر هیچ تست واحدی برای تشخیص آلزایمر وجود ندارد. دکترها تشخیص را به واسطة یک‌سری ارزیابی‌ها شامل معاینات جسمانی و نورولوژیک، تست‌های وضعیت روانی، آزمایش‌های خونی، تصویربرداری از مغز و ارزیابی تاریخچة پزشکی بیمار انجام می‌دهند.
مطالعات پیشین عنوان کرده‌اند که حس بویایی در بیماری آلزایمر کاهش پیدا می‌کند؛ بر این مبنا محققان به شکل فزاینده‌ای در این مورد به تحقیق پرداخته‌اند که آیا یک تست بوکشیدن را می‌توان برای کشف آلزایمر مورد استفاده قرار داد.
تحقیق جدید دکتر رولف و تیمش درمی‌یابد که تست بو کشیدن دقت تشخیصی بیماری آلزایمر و اختلال شناختی خفیف (MCI) را که طلایه‌دار آلزایمر محسوب می‌شود، بالا می‌برد.

تست بویایی تشخیص دقیق‌تری برای بیماری آلزایمر و MCI فراهم کرد

برای رسیدن به یافته‌های خود، رولف و همکارانش 728 فرد سالخورده را وارد مطالعه کردند که از این تعداد 292 نفر سالم، 262 نفر دچار آلزایمر و 147 نفر مبتلاء به MCI بودند.
حس بویایی نمونه‌ها با استفاده از تست شناسایی بوی اسنیفین استیک (SS-OIT) مورد آزمایش قرار گرفت، که در آن از نمونه‌ها خواسته می‌شد تا 16 رایحة مختلف را شناسایی کنند. نمونه‌ها در عین حال مورد تست‌ شناختی قرار می‌گرفتند.
محققان دقت تست شناختی را به صورت منفرد برای تشخیص آلزایمر و MCI و همچنین تلفیق این تست با SS-OIT مورد ارزیابی قرار دادند.
تیم تحقیق دریافت که تست SS-OIT به شکل قابل ملاحظه‌ای دقت تشخیص بیماران را افزایش می‌دهد. تست شناختی به تنهایی در تشخیص MCI دارای دقت 75 درصد بود اما این میزان با حضور SS-OIT تا 87 درصد افزایش یافت.
نتایج مشابهی در تشخیص بیماری آلزایمر به دست آمد، و تیم تحقیق می‌گوید که SS-OIT حتی به شناسایی بیمارانی که دچار اشکال پیشرفتة MCI بودند، کمک کرد.
دکتر رولف می‌گوید: "این نتایج نشان می‌دهد که یک تست سادة شناسایی بو می‌تواند ابزار تکمیلی مفیدی برای طبقه‌بندی MCI و آلزایمر باشد، و حتی برای شناسایی افرادی که در معرض ریسک بالاتری برای تشدید اختلال قرار دارند به کار رود."

برنامة تحقیقات آینده

در حالی که کلینیک‌های زوال عقل تاکنون استفاده از تست‌های بویایی را به عنوان یک ابزار تشخیصی برای بیماری آلزایمر در مورد افراد پیر آغاز کرده‌اند، رولف می‌نویسد اغلب تست‌های دقیق به زمان درازی برای تعیین نتیجه نیاز دارند، که می‌تواند باعث ایجاد دلسردی در استفاده از آنها باشد.
بر این مبنا او و همکارانش برنامه‌ای برای یک تست سریع‌تر و ساده‌تر بویایی برای تشخیص آلزایمر را در دست اجرا دارند.
دکتر رولف می‌گوید: "ما امیدوایم این تست بویایی را که معمولاً 5 تا 8 دقیقه طول می‌کشد کوتاه‌تر کنیم و به 3 دقیقه یا کمتر برسانیم و فایده‌مندی این تست کوتاه مدت را در تشخیص MCI و زوال عقل اعتباربخشی کنیم – ما فکر می‌کنیم که این تست کلینیک‌های نورولوژی بیشتری را به استفاده از این نوع غربالگری تشویق خواهد کرد."
به علاوه، محققان برنامه‌ای برای بررسی این موضوع دارند که آیا مارکرهای پروتئینی آلزایمر را – که در آن ناحیه از مغز که مسؤول حس بویایی است یافت می‌شود – می‌توان در مایع بینی شناسایی کرد. تیم تحقیق می‌گوید، این می‌تواند به کشف زودهنگام بیماری آلزایمر منجر شود./

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

یک‌پنجم موارد زوال عقل ناشی از آلودگی هوا است

بیوچیپ تست خون ریسک آلزایمر را کشف می‌کند

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.

 

X

کپی رایت

هرگونه کپی مطالب سایت به هر شکل پیگرد قانونی دارد.