دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

چرا طب سوزنی کارآیی دارد

اخبار طب مکمل / طب جایگزین

آنا ساندویو
ترجمه نادر اکبری

طب سوزنی از دوران‌های قدیم برای درمان انواع درد مورد استفاده قرار گرفته است. با وجود این بسیاری این روش را نوعی دارونما تلقی و رد می‎کنند، و بر این موضوع اصرار دارند که طب سوزنی یک روش علمی نیست. اما تحقیق جدید به توضیحی علمی برای علت کارآیی طب سوزنی نزدیک‎تر می‎شود.
طب سوزنی اغلب برای تسکین انواع درد، از کمردرد گرفته تا آرتروز (استئوارتریت) و میگرن مورد استفاده قرار می‎گیرد.
اما آیا طب سوزنی کارآیی دارد؟ مطالعات بالینی پیشین نتایج مغشوشی به دست داده‎اند، و دستورالعمل‎های بالینی استفاده از طب سوزنی متناقضند.
تحقیق جدید - منتشر شده در نشریه "پزشکی مکمل و جایگزین مبتنی بر شواهد" - به بررسی دلایلی می‎پردازد که بر مبنای آنها مطالعات پیشین طب سوزنی را مناقشه‎برانگیز تلقی کرده‎اند.
تحقیق جدید توسط تیمی از دانشمندان انستیتو تحقیقات زیست‌پزشکی LA BioMed انجام شد، و نویسندۀ پاسخگوی مطالعه دکتر شنگ – زینگ ما / Sheng-Xing Ma است.

مطالعۀ اثرات طب سوزنی
تازگی تحقیق انجام شده توسط دکتر ما و همکارانش در استفاده از دستگاهی بود که به محققان امکان می‎داد تا نمونه‎هایی از مولکول‎های پوست انسان را به دست بیاورند، که این به محققان اجازه می‎داد تا اثرات سوزن را مورد بررسی قرار دهند.
دکتر ما می‎گوید:
"آزمایشگاه ما یک دستگاه طب سوزنی بدون درد و غیر تهاجمی را توسعه داده است که می‎تواند از نقاط خاص روی پوست زیست‎مولکول‎های انسانی را نمونه‎برداری کند. با این ابزار، ما توانستیم نخستین شواهد را در مورد ترشح اسید نیتریک از سطح پوست انسان به میزان بیشتر در طول انجام طب سوزنی و استفاده از گرما، به دست بیاوریم."
دکتر ما و تیمش یک روش دستی طب سوزنی "کم‎نیرو / دامنه" را مورد استفاده قرار دادند که در آن سوزن‎های مخصوص طب سوزنی به ملایمت در پوست 25 نمونۀ مرد و زن فرو می‎رفت. سن نمونه‎ها بین 18 تا 60 سال و مدت تست 20 دقیقه بود.
سوزن‎ها هر 5 دقیقه در کل دورۀ تست چرخش داده می‎شد. محققان عمل چرخاندن سوزن‎ را بر مبنای روش تقویت استاندارد برای 2 دقیقه ادامه می‎دادند یا تا زمانی که "احساس دی کی" – یا نوعی "احساس تنش، درد یا بی‎حسی" - ایجاد می‎شد.

محققان بر آن بودند تا اثرات سوزن را بر رهش اکسید نیتریک در پوست بررسی کنند. آنها دستگاه گیرندۀ زیستی را با جمع‎آوری محلول، روی پوست نمونه‎ها به کار بردند، که دو مسیر یا مریدین را پوشش می‏داد، که گفته می‎شود انرژی جسمانی در امتداد آنها جریان پیدا می‎کند: غشاء بیرونی قلب و ریه.

تکنیک طب سوزنی اکسید نیتریک را افزایش می‎دهد
دکتر ما و همکارانش همچنین گرمای الکتریکی در حدود 43 تا 44 درجۀ سانتی‎گراد را به مدت 20 دقیقه ایجاد کردند، و دو جلسۀ 20 دقیقه‎ای گیرندۀ زیستی را "در طول درمان و پس از آن" برگزار کردند.
آزمایش وجود مقادیر بالای اکسید نیتریک را در امتداد دو مریدین نقاط تعریف شده برای استفاده از سوزن‎ها نشان داد.
نویسندگان مطالعه توضیح می‎دهند که اکسید نیتریک جریان خون را افزایش می‎دهد، که این به نوبۀ خود ممکن است محرک رها شدن مواد بی‎حسی شود که باعث ایجاد حس گرما در پوست می‎شود و اثرات درمانی سوزن‎ها را تقویت می‎کند.
محققان می‎گویند، به هر جهت "ساز و کار دقیق افزایش ترشح اکسید نیتریک بر اثر تحریک صورت گرفته هنوز ناروشن است." و "رویکرد پیچیده‌تری برای بررسی این موضوع مورد نیاز است."
برای آزمایش بیشتر یافته‎های خود دکتر ما و تیمش همچنین یک "روش کاهش" را که در آن از تحویل سوزن به پوست با نیروی بیشتر و فرکانس بالاتر استفاده شد، به کار بردند.
دکتر ما توضیح می‎دهد: "بر اساس طب سنتی چینی، تقویت طب سوزنی بر مبنای چرخش یا پیچش آرام سوزن همراه نیروی کم یا گرما به دست می‎آید. روش کاهش از چرخش و پیچش سریع سوزن با نیروی بیشتر استفاده می‌کند. نتایج تقویت، احساس گرمای موضعی است، اما روش کاهش سبب بروز احساس سرمای موضعی می‎شود."
در وضعیت کاهش، سطح اکسید نیتریک کاهش پیدا کرد. نویسندگان مطالعه می‎گویند، تفاوت میان این دو روش را می‎توان برای تبیین تفاوت نتایج به دست آمده از مطالعات بالینی مربوط به طب سوزنی لحاظ کرد."
محققان همچنین یادآور می‌شوند که آنها بررسی تفاوت‎های میان این دو روش طب سوزنی دستی را با هدف درک چگونگی اثربخشی هر یک از آنها در تسکین درد و همچنین برای پی بردن به مکانیسم‎های زیست‎مولکولی درگیر در کاهش درد، ادامه خواهند داد.

Source:
Study shows why acupuncture might work
By Ana Sandoiu
Published: Sun 2 Jul 2017

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

کرم‌ بی‌حسی مؤثرترین کاهش دهندة درد برای واکسیناسیون اطفال است

آیا فیبرومیالژی واقعیت دارد؟ باورهای غلط رایج در مورد این بیماری

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.