دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

اخبار سم‌شناسی
تغییر اندازه و نوع قلم متن

هانا نیکولز
ترجمة نادر اکبری

بر مبنای مطالعه‌ای به رهبری دانشکدة بهداشت عمومی انستیتو میلکن در دانشگاه جُرج واشینگتن، غبار لوازم خانگی افراد را در معرض مواد شیمیایی سمی قرار می‌دهد که با مشکلات جدی سلامت مرتبط هستند. محققان می‌گویند که کودکان مشخصاً در معرض خطر قرار دارند.
تیم تحقیق متشکل از انستیتوهای متعدد، طیف گسترده‌ای از مواد شیمیایی سمی را در غبار وسایل منزل که به صورت روزمره روی هم انباشته می‌شوند پیدا کرد. آنالیز داده‌های گردآوری شده از نمونه‌های غبار مربوط به مطالعات متعدد در سراسر ایالات متحد آمریکا بود. محققان بر آن بودند تا 10 مادة شیمیایی فراوان‌تر در غبار لوازم خانگی را شناسایی کنند.
در این مطالعه که در نوع خود منحصر به فرد بوده و در نشریة علوم محیطی و فناوری / Environmental Science & Technology منتشر شده است، محققان کشف کردند که مادة شیمیایی شمارة 1 شناسایی شده در غبار لوازم خانگی DEHP است، که به گروه مواد شیمیایی خطرناکی به نام فتالات‌ها تعلق دارد. فتالات‌ها در همه چیز، از تمیزکننده‌های لوازم خانگی تا بسته‌بندی مواد غذایی و لوازم آرایشی، تا عطر و فرآورده‌های مربوط به بهداشت شخصی مورد استفاده قرار می‌گیرند.
معلوم شد که غبار لوازم خانگی – با میانگین 7682 نانوگرم در هر گرم غبار – دارای بالاترین میزان ترکیبات فتالات است، که بسیار بیشتر از دیگر مواد شیمیایی موجود در لوازم مزبور است.
فنول‌ها، مواد شیمیایی مورد استفاده در فرآورده‌های تمیزکننده و دیگر اقلام لوازم خانگی، در رتبة دوم فهرست بالاترین ترکیبات شیمیایی قرار داشتند، و در این فهرست مواد مقاوم در برابر حرارت و مواد شیمیایی با میزان فلوئور بالا که در وسایل نچسب آشپزی کاربرد دارند، در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند.
نویسندة رهبر مطالعه، ایمی زوتا / Ami Zota، استادیار بهداشت محیطی و حرفه‌ای در دانشکدة بهداشت عمومی انستیتو میلکن می‌گوید: "مطالعة ما نخستین تجزیه و تحلیل جامع از مواد شیمیایی موجود در غبار لوازم خانگی مصرفی است. یافته‌ها نشان می‌دهد که مردم، و به طور مشخص کودکان، به صورت روزمره در معرض چندین مادة شیمیایی موجود در غبار لوازم خانگی قرار دارند که به مشکلات جدی سلامت مرتبط هستند."
مواد شیمیایی بالقوه سمی موجود در فرآورده‌های مصرفی در هوا رها شده و با غباری که روی مبلمان و کف ساختمان جمع می‌شود مخلوط می‌گردند. آنگاه افراد خانواده از طریق تنفس یا خوردن چیزهای کوچک در معرض مصرف غبار ترکیبات سمی قرار می‌گیرند، و این در حالی است که برخی از ریز‌ترین این مواد از طریق پوست نیز جذب می‌شوند.
نوزادان، نوباوگان و بچه‌های خردسال در ریسک بالاتری از تماس با مواد شیمیایی قرار دارند زیرا آنها می‌خزند، روی سطوح غبارآلود بازی می‌کنند، دستشان را توی دهانشان می‌برند و نیز اسباب‌بازی‌ها یا چیزهایی را که با لایة نازکی از غبار پوشیده شده‌اند به دهان برده، مک می‌زنند یا می‌جوند.
از بررسی مجموعة داده‌ها، زوتا و تیمش 45 مادة شیمیایی بالقوه مضر را که در ساخت محصولاتی نظیر کف‌پوش وینیل، فرآورده‌های مراقبت و نظافت شخصی، مصالح ساختمانی و مبلمان خانه کاربرد دارند در غبار لوازم خانگی شناسایی کردند.
نویسندگان اشاره می‌کنند که تحقیق آنها تلفیق اطلاعات به دست آمده از مطالعات کوچک‌تر در مورد غبار است و در نتیجه جمع‌بندی قطعی را به بعد از تحقق قدرت آماری بیشتر مطالعه موکول می‌کنند.

چندین مادة شیمیایی شناسایی شده به سرطان و مشکلات رشد مرتبطند
زوتا و همکارانش آشکار کردند که از مجموع چندین مطالعه، 90 درصد نمونه‌های غبار به دست آمده دارای 10 مادة شیمیایی خطرناک شامل مواد مقاوم در برابر آتش TDCIPP بود – یک مادة شناخته ‌شدة سرطان‌زا – که اغلب در مبلمان، فرآورده‌های مربوط به نوزادان و دیگر اقلام لوازم خانگی یافت می‌شود.
TCEP – یک مادة مقاوم در برابر آتش که در تخت، لوازم کودکان و وسایل الکترونیکی وجود دارد – ماده‌ای شیمیایی است که در پی فتالات‌های DEP، DEHP، BBzP، و DnBP بیشترین احتمال را برای مصرف داشت. محققان می‌نویسند، میزان مصرف این مواد در معرض تخمین پایین‌تر از واقع قرار دارند چرا که مواد مزبور در فرآورده‌های دارویی و فست‌فودها نیز یافت می‌شوند.
چهار فتالات کشف شده در غبار با چندین خطر مرتبط به سلامت نظیر تداخل با هورمون‌ها و کاهش دادن IQ و مشکلات تنفسی در کودکان مرتبط هستند.
دیگر مواد شیمیایی که در صدر مقیاس آسیب‌‌های بالقوه قرار دارند مواد شیمیایی شدیداً فلوئورایدی شامل PFOA و PFOS هستند که در تلفن‌های همراه، جعبه‌های پیتزا، و لوازم نچسب آشپزخانه، مواد ضد آب و فرآورده‌های ضد لکه وجود دارند. این مواد شیمیایی با مشکلات ایمنی، گوارشی، رشد و مسایل سلامت سیستم غدد درون‌ریز مرتبط هستند.
بسیاری از مواد مختلف شیمیایی یافت شده در غبار لوازم خانگی می‌توانند به همان ریسک‌های سلامت مانند سرطان یا مسمومیت تناسلی و اختلالات رشد منجر شوند. این مواد می‌توانند در تلفیق با هم عمل کنند و حتی مقادیر ناچیز آنها در تلفیق با یکدیگر می‌توانند سبب تقویت خطرات مرتبط به سلامت به ویژه برای کودکان در حال رشد شوند.
نویسندة همکار مطالعه، دکتر وینا سینگلا / Veena Singla، دانشمند شاغل در «شورای دفاع از منابع طبیعی» می‌گوید: "تعداد و میزان مواد شیمیایی سمی و آزمایش نشده که احتمالاً در اتاق نشیمن هر یک از ما یافت می‌شود، مرا دچار شوک کرد. مواد شیمیایی مضر موجود در فرآورده‌های روزمره و مصالح ساختمانی باعث آلودگی گستردة خانه‌های ما می‌شوند – این مواد خطرناک باید با جایگزین‌های سالم‌تر تعویض شوند."
چند گام ساده برای کاهش تماس با مواد شیمیایی موجود در غبار لوازم خانگی شامل استفاده از واکیوم‌های قوی دارای فیلتر HEPA، شستشوی مداوم دست‌ها و اجتناب از استفاده از فرآورده‌های شیمیایی است که به طور بالقوه برای سلامت انسان مضر هستند.
خانم رابین دادسن / Robin Dodson، دانشمند «تماس محیطی» در انستیتو سایلنت اسپرینگ / Silent Spring Institute می‌گوید: "مشتریان قدرت این را دارند که انتخاب‌های سالم‌تری داشته باشند و خود را از مضرات مواد شیمیایی موجود در لوازم زندگی روزمره محافظت کنند. این کار نه فقط باعث تغییری واقعی در زندگی خود آنها بلکه سبب تغییر مسیر دادن بازار به سوی تولید فرآورده‌های سالم‌تر خواهد شد."/

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

مبانی قضاوت اخلاقی کودکان در مورد دروغ کدامند؟

"من نبودم!" این فقط یکی از بسیار توجیهاتی است که والدین احتمال دارد از بچه‌هایشان بشنوند، آن‌هم اغلب در کوششی دیگر برای فرار از ملامت شدن برای کار اشتباهی که آشکارا در آن مقصرند. اما وقتی پای راست و د

پوکی استخوان از چه زمانی آغاز می‌شود؟

هنگامی‌ که ما به پوکی استخوان فکر می‌کنیم، به طور معمول از آن به عنوان افزایش شکنندگی استخوان که افراد مسن‌تر را درگیر می‌کند یاد می‌کنیم. اما بر اساس یافته‌های آکادمی اطفال آمریکا  پایه و اساس این وض