plg_search_sppagebuilder
دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

شرح حال پزشکی خانواده یا تاریخچه پزشکی خانواده

نمایه ژنتیک،  جراحان عمومی ایالات متحد آمریکا، مایو کلینیک

هر کسی نیمی از نمایه ژنتیک خود را از هر یک از والدین خویش به ارث می‌برد

شرح حال پزشکی خانواده [تاریخچه پزشکی خانواده] هر شخصی چشم‌اندازی درونی در مورد اختلالات پزشکی که در خانواده او شایع هستند ایجاد می‌کند. مردم می‌توانند از این تاریخچه برای درک خطراتی که در مورد یک بیماری آنها را تهدید می‌کند استفاده نمایند. شرح حال پزشکی خانواده، که گاهی اوقات شجره پزشکی خانواده نامیده می‌شود، ضبط و ثبت بیماری‌ها و اختلالات پزشکی مبتلابه اعضاء خانواده است. در این مقاله علت سودمندی شرح حال پزشکی خانواده تشریح می‌شود و اینکه چطور هر کس می‌تواند یک تاریخچه برای خود ایجاد کند.

آیا شما بو را در جایی که وجود ندارد حس می‌کنید؟

زنان، بینی، رایحه، مغز، سیگار، الکل، زروستومیا، حس شبح بو

افراد دچار زروستومیا (خشکی دهان) سه بار بیشتر از افراد غیر مبتلاء به این اختلال در معرض POP هستند

آیا شما بوهایی را حس می‌کنید که وجود خارجی ندارند؟ اگر چنین است شما تنها نیستید. یک مطالعه اخیراً منتشر شده پی برده است که حس موسوم به شبح بو بسیار شایع‌تر از آن چیزی است که برخی مردم تصور می‌کنند. حس شبح بو (POP) توصیف کنندۀ تجربه‌ بوی چیزی - شاید موی سوخته یا خاکستر - است که در محل حضور فرد وجود ندارد. این وضعیت به خوبی مستند شده است اما تحقیق خاص اندکی در مورد آن صورت گرفته است. دانشمندان برنامه اپیدمیولوژی و آمار زیستی در انستیتو ناشنوایی و دیگر اختلالات ارتباطی (NIDCD) اخیراً مطالعه‌ای در این مورد انجام دادند که در آن این پرسش مطرح شده بود که چرا POP در برخی از مردم بروز می‌کند و در دیگران خیر.

تست آنلاین برای پیش‌بینی سرطان پوست در افراد بالای 40 سال

ابراز پیش‎بینی، DNA، نمونه خون، تست آنلاین، QIMR Berghofer

هدف این است که بیماران قادر باشند تا برای تکمیل تست و گرفتن نمونۀ خون برای ارزیابی ریسک ملانوما نزد پزشک بروند

پژوهشگران یک تست آنلاین ساده را برای پیش‌بینی خطر ابتلا به سرطان ملانوما (ملانوم) در طول چند سال بعدی زندگی برای مردم سنین بالای 40 سال توسعه داده‌اند. محققان دانشگاه کوئینزلند تست آنلاین ساده‌ای را برای مردم 40 سال به بالا برای پیش‌بینی ریسک توسعۀ ملانوما در طول چند سال بعدی زندگی آنان توسعه داده‌اند. این تست که هم‌اکنون در دسترس است، بر اساس پرسشنامه‌های 40.000 نفر ساکنان کوئینزلند که به نام مطالعۀ QSkin شناخته می‌شود، شامل بیش از 650 مورد مردم با تشخیص ابتلاء به ملانوما در طول دورۀ تحقیق توسعه یافته است. این تست احتمال توسعۀ ملانوما را در طول 3.5 سال آینده بر اساس ریسک فاکتورهای سن، جنس، قابلیت برنزه شدن، رنگ مو، کاربرد ضد آفتاب و تعداد خال‌های بدن در بیست و یک سالگی محاسبه می‌کند.

مقصر پنهان؟ آنفولانزا خطر حمله قلبی را افزایش می‌دهد

 آنفولانزای فصلی، آنفولانزای موسمی، عفونت سیستم تنفسی، ایست قلبی، انتاریو، انستیتو علوم ارزیابی بالینی (ICES)

محققان اخیراً یافته‌های خود را به صورت مشروح در "نشریه پزشکی نیو انگلند" منتشر کرده‌اند

آیا چیزی به ظاهر بی‌ضرر مثل آنفولانـزای فصلی احتمال حمله قلبی را در مردم در معرض خطر ابتلا به بیماری قلبی افزایش می‌دهد؟ تحقیق جدید می‌گوید که این موضوع واقعاً می‌تواند صحت داشته باشد. محققان "انستیتو علوم ارزیابی بالینی" (ICES) و "بهداشت عمومی انتاریو" (PHO) - هر دو در اُنتاریو، کانادا - در بررسی ارتباط میان ریسک‌های سلامت مرتبط به تشخیص آنفولانزا به یافته‌ای شگفت‌انگیز دست یافته‌اند. آنفولانزا یک بیماری مسری است که توسط ویروس‌های آنفولانزا از راه هوا یا از طریق تماس نزدیک با فرد آلوده منتقل می‌شود. ویروس‌های آنفولانزا معمولاً بینی و گلو را آلوده کرده سبب بروز عطسه، سرفه، گلو درد و گاهی از اوقات موجب بروز تب می‌شوند.

آیا محصولات بهداشتی زنان خطر عفونت ناحیه تناسلی را افزایش می‌دهند؟

دوش واژینال، محصولات بهداشت زنانه، محصولات مراقبت شخصی، میکروبیوم واژن، ناحیه تناسلی زنان

تقریباً 95 درصد زنان کانادایی از محصولات بهداشت فردی استفاده می‌کنند

قسمت وسایل بهداشت شخصی خانم‌ها در هر داروخانه‌‌ای محدوده‌ای برای عرضۀ طیف گسترده‌ای از محصولات بهداشت شخصی است - از شوینده‌های ملایم تا دستمال مرطوب بر مبنای نیاز. زنان این محصولات را بر یک مبنای منظم مورد استفاده قرار می‌دهند، اما آیا احتمال بروز ضرری از ناحیۀ آنها وجود دارد؟ مطالعات بازار خاطر نشان می‌کنند که فقط در طول سال جاری تاکنون درآمد ایالات متحد آمریکا از بابت فروش محصولات‌ بهداشتی زنان 2.729 میلیون دلار بوده است. برخی محصولات - مثل تامپون‌ها و نوارهای بهداشتی - برای اغلب زنان مورد نیازند، و آنها نیاز دارند تا برای بخش بزرگی از عمر خود برای خرید این نوع محصولات هزینه کنند. 

تست خون جدید اتیسم را با دقت 92 درصد پیش‌بینی می‌کند

دکتر نایلا ربانی، Naila Rabbani، آمینو اسید، پروتئین، دیتیروزین،مارکر،آسیب اکسیداسیون AGEs،

وجود یک تست تشخیصی بر مبنای شیمی برای کشف زودهنگام ASD ممکن است حیاتی باشد

محققان به رهبری گروهی از دانشمندان دانشگاه وارویک در انگلستان یک تست تشخیصی جدید برای اتیسم را توسعه داده‌اند که می‌تواند وقوع آن را با دقت غیر منتظره‌ای پیش‌بینی کند. اختلال طیف اتیسم (ASD) وضعیتی است که بر شناخت، رفتار و فعل و انفعالات اجتماعی فرد تأثیر می‌گذارد. CDC تخمین می‌زند که از هر 68 کودک 1 نفر مبتلا به اتیسم است. با توجه به سرشت رشد یابندۀ خود، ASD ممکن است یک آغاز اولیه داشته باشد اما برای بروز اولین علایم به گذشت زمان نیاز است. بر این اساس تشخیص زودهنگام اتیسم معمولاً امکان‌پذیر نیست.

8 نوع سرطان مختلف فقط با یک تست خون تشخیص داده می‌شود

سرطان ریه،  سرطان روده  بزرگ،سرطنا  تخمدان، سرطان معده، سرطان مری، جهش ژنی، پروتئین

برای بسیاری از سرطان‌ها تشخیص آنها فرآیندی طولانی و چالش‌برانگیز است

برای بسیاری از سرطان‌ها تشخیص آنها فرآیندی طولانی و چالش‌برانگیز است. به هر جهت، یک آزمایش خون جدید، می‌تواند تکنیک تشخیصی بسیار مورد نیاز ساده‌تر و مؤثرتری ارائه دهد. این تست که "سرطان‌جو" / CancerSEEK نامیده می‌شود توانایی شناسایی 8 نوع سرطان را بر مبنای فقط یک نمونۀ خون دارد. در یک مطالعۀ جدید، پژوهشگران نشان دادند که تست جدید حساسیت و اختصاصیت بالایی برای کشف سرطان در بیش از 1000 نفر از مردم مبتلا به این بیماری داشته است. تیم تحقیق - از دانشکدۀ پزشکی دانشگاه جانز هاپکینز در بالتیمور - اخیراً یافته‌های خود را در نشریۀ ساینس منتشر کردند.

مقالات دیگر...