دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

تست خون جدید از طریق شناسایی مارکرها برای 16 جهش ژنی و 8 پروتئین که با 8 نوع مختلف سرطان همراه هستند، کار می‎کند. این سرطان‎ها شامل سرطان پستان، ریه، روده بزرگ، تخمدان، کبد، معده، پانکراتیک، و مری است - که در حال حاضر هیچ تست غربالگری در مورد آنها برای مردم در معرض ریسک بالا وجود ندارد.

برای بسیاری از سرطان‎ها تشخیص آنها فرآیندی طولانی و چالش‌برانگیز است. به هر جهت، یک آزمایش خون جدید، می‎تواند تکنیک تشخیصی بسیار مورد نیاز ساده‎تر و مؤثرتری ارائه دهد. این تست که "سرطان‌جو" / CancerSEEK نامیده می‌شود توانایی شناسایی 8 نوع سرطان را بر مبنای فقط یک نمونۀ خون دارد. در یک مطالعۀ جدید، پژوهشگران نشان دادند که تست جدید حساسیت و اختصاصیت بالایی برای کشف سرطان در بیش از 1000 نفر از مردم مبتلا به این بیماری داشته است. تیم تحقیق - از دانشکدۀ پزشکی دانشگاه جانز هاپکینز در بالتیمور - اخیراً یافته‌های خود را در نشریۀ ساینس منتشر کردند.

محققان پی بردند زنانی که به صورت درازمدت به کار در شیفت شب مشغولند دارای 41 درصد ریسک بیشتر برای ابتلا به سرطان پوست، 32 درصد ریسک بیشتر برای ابتلا به سرطان پستان، و 18 درصد ریسک بیشتر برای سرطان دستگاه گوارش، هستند

محققان پی بردند زنانی که به صورت درازمدت به کار در شیفت شب مشغولند دارای 41 درصد ریسک بیشتر برای ابتلا به سرطان پوست، 32 درصد ریسک بیشتر برای ابتلا به سرطان پستان، و 18 درصد ریسک بیشتر برای سرطان دستگاه گوارش، هستند. در یک تجزیه و تحلیل دوز - پاسخ، محققان پی بردند که هر 5 سال کار بیشتر در شیفت شب با 3.3 درصد افزایش در ریسک سرطان پستان همراه است. به هر جهت، تحقیق گسترده‎تر نشان داد که ارتباط میان کار در شیفت شب و ریسک ابتلا به سرطان پستان صرفاً در مورد زنانی که در اروپا یا آمریکای شمالی زندگی می‎کنند مصداق دارد.

سرطان پستان می‎تواند به مدتی طولانی در حالت نهفته باقی بماند و سال‎ها بعد گسترش یابد

یک تجزیه و تحلیل جدید پی برده است که حتی پس از گذشت 20 سال از تشخیص ابتلا به سرطان پستان گیرندۀ استروژن مثبت، خطر بازگشت سرطان همچنان به قوت خود باقی است. آیا باید دامنۀ درمان را گسترش داد؟ سرطان پستان گیرندۀ استروژن مثبت شایع‎ترین نوع سرطان پستان است و حدود 80 درصد موارد سرطان پستان را شامل می‎شود. به طور مختصر، این نوع سرطان در پاسخ به استروژن نشو و نما می‎یابد. درمان استاندارد برای سرطان مزبور استفاده از توماکسیفن است، که اثرات استروژن را مهار می‎کنند، یا کاربرد مهار کننده‌های اروماتاز که تولید استروژن را متوقف می‎کنند. 

مصرف مداوم غذاهای حاوی سویا با کاهش ریسک سرطان پستان مرتبط شده است

نتایج یک تحقیق جدید عنوان می‎کنند که جنیستاین (جنیستین)، یکی از اجزاء تشکیل دهندۀ سویا، می‎تواند ژنی را که باعث سرکوب توسعۀ تومورهای سرطانی می‎شود، محافظت کند. در گذشته برخی از ترکیبات سویا با انواع فواید سلامت شامل تسکین شدید علایم دورۀ یائسگی مثل گرگرفتگی مرتبط شده است. در هستۀ برخی از این فواید ایزوفلاون‎ها قرار دارند، که ترکیباتی شبه استروژن مشتق از گیاه هستند که وقتی هضم می‎شوند قادرند بر گیرنده‌های استروژن تأثیر بگذارند. ایزوفلاون‎های مشتق از سویا همچنین با کاهش بازگشت سرطان پستان مرتبط شده‎اند اما فواید عمیق آنها هنوز مورد سؤال و در دست بررسی است. حال تحقیق جدید از مرکز سرطان دانشگاه آریزونا در توسان به فواید بالقوۀ جنستین - یک ایزوفلاون سویا - در توقف رشد تومورهای سرطان پستان پرداخته است.

اگر شما در حال حاضر مصرف کنندۀ هیدروکلروتیازید هستید، ایدۀ خوبی خواهد بود که برای تغییر این دارو و استفاده از داروی دیگر با پزشک خود مشورت کنید

یک مطالعۀ جدید از سوی محققان دانمارکی نشان می‌‏دهد که یکی از رایج‎ترین داروهای مورد استفاده در سراسر جهان برای درمان هیپرتانسیون، خطر سرطان پوست را تا هفت برابر افزایش می‎دهد. هیدروکلروتیازید یک داروی مدر رایج است که برای درمان احتباس آب و فشار خون بالا مورد استفاده قرار می‎گیرد. در واقع، بر مبنای برخی مطالعات داروی مزبور "رایج‎ترین داروی ضد فشار خون تجویز شده در سراسر دنیا محسوب می‎شود." محققان تلاش خود را بر پایۀ این واقعیت آغاز کردند که در گذشته هیدروکلروتیازید با افزایش ارتباط با بروز سرطان لب مرتبط شده است. 

مصرف وارفارین با 31 درصد کاهش ریسک ابتلا به سرطان پروستات، 20 درصد کاهش خطر سرطان ریه و 10 درصد کاهش ریسک سرطان پستان همراه بود

وارفارین دارویی است که برای کاهش خطر حمله قلبی یا سکته مغزی استفاده می‎شود. به هر جهت، یک تحقیق جدید عنوان می‎کند که این دارو در عین حال قادر است تا ریسک سرطان را به طور مشخص در افراد سنین 50 سال و بالاتر کاهش دهد. وارفارین نوعی داروی ضد انعقادی یا رقیق کنندۀ خون است، که به پیشگیری از تشکیل لخته در خون کمک می‎کند. این دارو از طریق مهار تولید ویتامین K، که برای تشکیل لختۀ خون ضروری است، عمل می‎کند. وارفارین عمدتاً برای مردمی که سابقۀ حمله قلبی، استروک، ترومبوز ورید عمقی و دیگر اختلالات ناشی از لخته شدن خون را دارند، تجویز می‌شود. وارفارین در عین حال ممکن است برای مردمی که در ریسک بالای ابتلا به لخته شدن خون قرار دارند، شامل افراد دچار اریتمی، یا بی‌نظمی ضربان قلب و افراد دارای پروتز دریچۀ قلب، تجویز شود.

در حال حاضر تست‎هایی که بتوان برای غربالگری مردم در مورد سرطان اروفارنژیال مورد استفاده قرار داد، وجود ندارد

تحقیق جدید کشف کرده است که سیگار کشیدن و رابطۀ جنسی دهانی به افزایش خطر توسعۀ سرطان وابسته به HPV در اروفارنژیال مرتبط می‎شود، که شکلی از سرطان سر و گردن است که در تماس با پاپیلوماویروس انسانی فعال می‌گردد. اگرچه ریسک ابتلا به این سرطان افزایش یافته، هنوز میزان آن پایین است؛ بر مبنای تحقیق تازه فقط 0.7 درصد مردان ممکن است در طول زندگی خود دچار سرطان مزبور شوند. پی برده شده است که خطر ابتلا به این نوع سرطان در میان زنان، افراد غیر سیگاری و در میان آنانی که کمتر از 5 شریک جنسی با سابقۀ ارتباط جنسی دهانی داشته‎اند، کمتر است.

مقالات دیگر...