دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

علایم اضطراب به مدت 2 سال ادامه داشت اما پس از گذشت 5 سال از بین رفته بود. پارانوئید و افکار نابسامان مدت بیشتری دوام داشتند اما آنها نیز پس از گذشت دوره‎ای پنج ساله گرایش به محو شدن نشان می‎دادند

اخبار روان‌پزشکی / روان‌شناسی / روانکاوی
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• ماریا کوهوت
• ترجمه نادر اکبری

یک تحقیق جدید متمرکز بر دوقلوها - که به محققان امکان می‎داد تا اثرات محیط مشترک و عوامل ژنتیکی را کنترل کنند - به پیامدهای قلدری بر روی کودکان خردسال می‎پردازد، و اینکه این پیامدها درازمدت هستند یا خیر.
در سطح ایالات متحد آمریکا از هر 3 تا 4 کودک 1 نفر خبر از قرار گرفتن در معرض قلدری در محیط مدرسه می‎دهند.
قربانی قلدری بودن اثرات بسیار جدی بر تندرستی و سلامت روانی کودک دارد، بنابراین درک این موضوع که چگونه این نوع آزار و اذیت به کودکان آسیب می‎زند و نیز اینکه اثرات مزبور تا چه مدت ادامه پیدا می‎کند برای تعیین اینکه چه نوع مداخلاتی ضروری هستند اهمیت دارد.
تیمی از پژوهشگران از انستیتوهای آکادمیک مختلف در انگلستان به رهبری دکتر جین – باپتیست پینگولت / Jean-Baptiste Pingault از کالج دانشگاهی لندن بر آن شدند تا با تجزیه و تحلیل داده‎های گردآوری شده از یک مطالعۀ بزرگ طولی در مورد کودکان پاسخ دو پرسش مطرح شده را بیابند.
یافته‎های پژوهشگران در JAMA روان‎پزشکی منتشر شده است.

اثرات قلدری: شدید اما ناپایدار
دکتر پینگولت و تیمش داده‎های خود را با استفاده از "مطالعۀ رشد اولیۀ دوقلوها" گردآوری کردند. این مطالعه پژوهشی در ابعاد جمعیت وسیع است که موارد تولد ثبت شده در انگلستان و ولز در فاصلۀ 1994 تا 1996 را مورد استفاده قرار داده است.
تمامی داده‎ها در فاصلۀ سال‎های 2005 تا 2013 گردآوری شد و 11.108 دوقلو شامل مطالعه بودند. به طور میانگین، این کودکان در زمان انجام اولین ارزیابی 11 سال و در زمان انجام آخرین ارزیابی 16 سال سن داشتند.
کودکان برای اندازه‌گیری میزان اضطراب، بیش‌فعالی، تکانش‎پذیری و افسردگی و همچنین فقدان توجه، مشکلات عملکردی و تجارب شبه روان‌پریشی (برای مثال پارانوئید یا افکار نابسامان) در سنین 11 تا 16 سالگی مورد ارزیابی قرار گرفتند.
در سنین 11 و 14 سالگی، و با استفاده از مقیاس چندبعدی قربانی همسن و سالان نیز این کودکان برای تعیین اینکه آنها در معرض تجربۀ قلدری قرار داشته‎اند مورد ارزیابی قرار گرفتند.
پس از آنالیز داده‎های مربوط به آنها محققان تأیید کردند که قرار داشتن در معرض قلدری در سنین پایین منجر به بروز علایم اضطراب و افسردگی و همچنین تجارب شبه روان‌پریشی می‎شود. به هر جهت، این موضوع نیز ثبت شد که این اثرات به مرور زمان تخفیف پیدا کرده یا کاملاً از بین می‎روند.
برای مثال علایم اضطراب به مدت 2 سال ادامه داشت اما پس از گذشت 5 سال از بین رفته بود. پارانوئید و افکار نابسامان مدت بیشتری دوام داشتند اما آنها نیز پس از گذشت دوره‎ای پنج ساله گرایش به محو شدن نشان می‎دادند.
دکتر پینگولت و تیمش جفت‌های دوقلو را مورد بررسی قرار دادند زیرا امیدوار بودند که هر گونه تضاد میان علایم سلامت روانی دوقلوها به محققان این امکان را می‎دهد که یکی از دوقلوها را به عنوان "کنترل" در نظر بگیرند.
بنابراین آنها توضیح می‎دهند که قادر بوده‎اند تا هر نوع عوامل مشترک محیطی و ژنتیکی را که بر روی ساختار روان‎شناختی دوقلوها تأثیرگذار بوده است در ملاحظات خود لحاظ کنند.
اما محققان همچنین اشاره می‎کنند که مطالعۀ آنها دچار برخی محدودیت‎ها است، که حداقل آن لحاظ کردن این موضوع است که طراحی "تفاوت‌های دوقلوها" همۀ متغیرهای تأثیرگذار غیر مشترک بین دوقلوهای ناهمسان را تحت پوشش قرار نمی‎دهد.
همچنین دکتر پینگولت و همکارانش هشدار می‎دهند که برخی فرجام‎های مربوط به سلامت روانی وجود دارد که ممکن است اثرات درازمدت‎تری داشته باشند و در این مطالعه لحاظ نشده‎اند.

حمایت انعطاف‌پذیری در کودکان در معرض خطر
در مقالۀ مربوط به مطالعۀ خود محققان توضیح می‎دهند که بر مبنای یافته‎های آنها که اثرات منفی قلدری مثل اضطراب به مرور زمان کاهش یافته یا محو می‎شوند، این موضوع مفید خواهد بود که کار با این کودکان برای بهبود انعطاف‌پذیری آنها نسبت به آزار و اذیت از سوی همسالان در مد نظر قرار گیرد.
محققان می‎نویسند، "یافتۀ ما در این مورد که این سهم مستقیم [قلدری در فرجام‎های مربوط به سلامت روانی] به مرور زمان ناپدید می‎شود یا کاهش پیدا می‌کند، پتانسیل انعطاف‌پذیری در کودکان قرار گرفته در معرض قلدری را برجسته می‎سازد."
محققان جمع‎بندی می‌کنند که در کنار مداخلات اولیه برای ممانعت از بروز رفتارهای قلدرمآبانه در محیط مدرسه، مداخلات ثانوی در راستای تمرکز بر راهکارهای انعطاف‌پذیری برای کودکان در معرض خطر ارزش مطرح کردن را دارد.
"در کنار مداخلۀ اولیه با هدف متوقف کردن قرار گرفتن در معرض قلدری، مداخلات پیشگیرانۀ ثانوی در کودکان در معرض قلدری باید متوجه آسیب‌پذیری‎های از پیش موجود مثل مشکلات سلامت روانی باشد، اگر که بخواهیم اثرات طولانی مدتی را بر سلامت روانی ایجاد کنیم."

Source:
Bullying harms children's mental health, but for how long?
By Maria Cohut
Published: Sun 8 October 2017

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

تأثیر فشار خون و ضربان قلب دوران نوجوانی بر سلامت روانی مردان در بزرگسالی

استرس چگونه بر میزان کلسترول تأثیر می‌گذارد؟‎

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.

 

X

کپی رایت

هرگونه کپی مطالب سایت به هر شکل پیگرد قانونی دارد.