دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

آیا آمریکایی‎ها از روابط جنسی یک‎شبه پشیمان می‎شوند؟

روابط جنسی یک شبه، مردان، زنان، پشیمانی

چنین به نظر می‎رسد که درک و دریافت زنان و مردان از سکس اتفاقی، فارغ از فرهنگ و ملیت، متفاوت است.

اخبار روان‌پزشکی / روان‌شناسی / روانکاوی

• آنا ساندویو
• ترجمه نادر اکبری

از آنجا که تعداد بیشتر و باز هم بیشتری از آمریکایی‎ها درگیر روابط جنسی اتفاقی می‎شوند، یک تحقیق جدید به تلقیات روان‌شناسانۀ مردم در مورد رابطۀ جنسی یک شبه می‎پردازد.
مطالب بسیاری در مورد آنچه به فرهنگ رابطه مسمی شده و نیز افزایش تعداد مردم دل‎مشغول به روابط جنسی اتفاقی نوشته شده است.
اکنون، محققان دانشگاه نروژی علوم و تکنولوژی (NTNU) در تروندهایم، با همکاری دانشگاه تگزاس در آستین، بر آن شده‎اند تا تفاوت‎های روان‌شناسانۀ میان نوروژی‌های آزادمسلک و آمریکایی‎های مذهبی را در آنجا که پای سکس اتفاقی به میان می‎آید بررسی کنند.
به‎طور مشخص، تیم تحقیق به تفات‎های فرهنگی نروژی‎ها و آمریکایی‎ها، تفاوت‎های جنسی میان مردان و زنان، و تفاوت‎های فردی با توجه به‎راهکارهای جفت‌یابی، و نیز این موضوع پرداختند که چگونه این عوامل بر هدف جنسی تأثیرگذار هستند.
نویسندۀ اول مطالعه – که در نشریۀ "شخصیت و تفاوت‎های فردی" منتشر شده است – مونس بندیکسن / Mons Bendixen، استادیار دپارتمان روان‎شناسی NTNU است.
بندیکسن پیشتر با پروفسور لیف ادوارد اُتیسن کن‎نیر / Leif Edward Ottesen Kennair از NTNU – که وی نیز از نویسندگان مطالعه است – در مورد تجزیه و تحلیل هدف جنسی همکاری کرده بود. در واقع تحقیق جدید تأییدی بر یافته‎های پیشین آنها است.

آمریکایی‎های مذهبی از افزایش سکس اتفاقی پشیمان نیستند
محققان کار را با این فرض آغاز کردند که نوروژی‎های آسان‎گیرتر، در مقایسه با آمریکایی‎ها که بخشی از آن چیزی تلقی می‎شوند که جامعه‎ای مذهبی و در مورد روابط جنسی محافظه‎کارتر است، در مورد سکس اتفاقی احساس پشیمانی کمتری دارند.
بندیکسن و همکارانش با 853 نروژی و 466 آمریکایی مصاحبه کردند. از نمونه‎ها سؤال شد آیا خود را مذهبی می‎دانند و اینکه پیروی از تعلیمات مذهبی چقدر اهمیت دارد.
مطالعه تأیید کرد که نوروژی‎ها از نظر جنسی آسان‎گیرترند، چرا که تمایل آنها به روابط جنسی یک‎شبه "به طور متوسط بیشتر" از آمریکایی‎ها است.
مطالعه همچنین نشان داد، آمریکایی‎ها به این گرایش دارند که ایمان مذهبی را در صدر نظام ارزشی خود قرار دهند؛ آمریکاییان بسیار بیشتری گفتند که زندگی بر مبنای انطباق با باورهای مذهبی اهمیت دارد.
در هر حال موضوع شگفت‎انگیز این بود که مطالعه آشکار کرد میزان پشیمانی از روابط جنسی یک ‌شبه در میان آمریکایی‎های مذهبی و نوروژی‎های آزادمسلک تقریباً به یک اندازه است.
کن‎نیر می‌گوید: "ما میان دو ملت، هنگامی که پای پریشانی جنسی در میان می‏آید، تفاوت کمی مشاهده می‎کنیم." بندیکسن اضافه می‎کند که اگرچه "تفاوتی میان افراد مذهبی و غیر مذهبی وجود دارد، این تفاوت به واقع کم است."
نـــــکتۀ جالب اینکه یک جنبه وجود دارد که در آن آمریکاییان تمایلی به تفاوت از نروژی‎ها نشان می‎دهند: خیال‎بافی در مورد ارتباط جنسی. بنا به‌گفتۀ بندیکسن علی‎رغم این واقعیت که "آمریکایی‎ها سکس اتفاقی کمتری دارند، بیش از نوروژی‎ها در مورد داشتن رابطۀ جنسی با مردمی که می‎بینند خیال‎بافی می‎کنند."

جنس بر هدف جنسی مؤثر است
آنچه به مهم‎ترین موضوع تبدیل شد جنس نمونه‎ها بود. تفاوت‎های فرهنگی آشکار شده توسط مطالعه به شکل قابل ملاحظه‎ای کمتر از تفاوت بر مبنای جنسیت بود. چنین به نظر می‎رسد که درک و دریافت زنان و مردان از سکس اتفاقی، فارغ از فرهنگ و ملیت، متفاوت است.
در کل زنان بیشتر از مردان محتمل بود که از بابت آخرین مورد سکس اتفاقی خود دچار پشیمانی باشند. در مقابل، مردان بیش از زنان احتمال داشت که از بابت از دست دادن یک فرصت برای سکس اتفاقی دچار پشیمانی شده باشند. تقریباً هیچ‎کدام از زنان از بابت نه گفتن به یک رابطۀ یک شبه دچار تأسف نبودند، این تفاوت‎ها فارغ از باورهای مذهبی، فرهنگ یا طرز تلقی از رابطۀ جنسی به قوت خود باقی بود.
نویسندۀ همکار مطالعه جوی وایسکاف / Joy Wyckoff از دانشگاه تگزاس در آستین می‎گوید: "این واقعیت که ما این تفاوت جنسی را هم در نروژ و هم در ایالات متحد آمریکا می‎بینیم عنوان می‎کند که بیشتر از نُرم‎های فرهنگی و نقش‌های جنسی تفاوت جنس در رفتارهای جنسی مطرح است."
مطالعه علل این طرز تلقی روانی را تجزیه و تحلیل نمی‎کند، اما محققان با استفاده از روان‌شناسی جنسی تکاملی، اقدام به برخی گمانه‎زنی‎ها کرده‎اند. یکی از توضیحات بالقوه شامل هزینۀ بالای رابطۀ جنسی اتفاقی برای زنان از جمله احتمال بارداری است، که به زایمان و شیردهی ختم می‌شود.

Source:
Do Americans regret one-night stands? Study investigates
Written by Ana Sandoiu
Published: Sun 4 June 2017

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

مقاومت آنتی‌بیوتیکی با ظهور شبح سوزاک غیر قابل درمان اوج می‌گیرد

رفتار جنسی: هزاره‌ای‌ها "نسل ارتباط"نیستند

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.