دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

عوامل ژنتیکی یائسگی زودرس را با دیابت مرتبط می‌کنند

اخبار دیابت

• ماریا کوهوت
• ترجمه محمدقاسم رافعی

بر مبنای یک تحقیق جدید آغاز زودرس دیابت با ریسک بالاتر ابتلا به دیابت نوع 2 همبستگی دارد. محققان در مورد این فرضیه تحقیق کرده‌اند که آیا زنانی که استعداد ابتلا به یائسگی زودرس را دارند در عین حال در مقابل دیابت نیز آسیب‌پذیر هستند.
CDC تخمین می‌زند که 29 میلیون آمریکایی بزرگسال دچار دیابتند. بر مبنای گزارش "مرکز ملی آمار دیابت"، در حدود 11 درصد این عده زن هستند.
اخیراً یک مطالعه به رهبری خانم دکتر تولانت موکا / Taulant Muka و خانم دکتر ارالدا اصلاناژ / Eralda Asllanaj از مرکز پزشکی دانشگاه اراسموس هلند، در مورد ارتباط میان آغاز طبیعی یائسگی و خطر ابتلا به دیابت نوع 2 تحقیق کرده است.
نتایج مطالعه در نشریه "دیابتیلوجیا" منتشر شده است.

پیوند ناروشن میان یائسگی و دیابت
این مطالعه بر مبنای تحقیق پیشین دکتر موکا و همکارانش استوار است، که در آن پی بردند زنانی که یائسگی در آنان به صورت زودهنگام آغاز می‌شود، یعنی در سنین زیر 45 سال – احتمال بیشتری دارد که با تشخیص بیماری قلبی عروقی (CVD) روبرو شوند و نیز ریسک مرگ در آنها بالاتر است.
گزارش‌ها نشان می‌دهند دیابت نوع 2 یک ریسک فاکتور مهم CVD است، حال آنکه ارتباط میان یائسگی زودرس و دیابت هنوز محل مناقشه است. تحقیق جدید این هدف را دنبال می‌کند که به پرسش‌های مطرح در پیرامون این موضوع پاسخ دهد، و در راستای دور کردن ریسک دیابت از زنان گامی به جلو بگذارد.
مطالعه داده‌های مربوط به 3969 زن را بر مبنای منابع برگرفته از مطالعه رتردام تجزیه و تحلیل کرد، که هدف آن تحقیق در مورد ریسک فاکتورهای بیمار‌های گوناگون در خلال یک مطالعۀ طولی بزرگ در بزرگسالان 45 ساله و مسن‌تر است. نمونه‎های مطالعه در طول هر 3 تا 5 سال یک بار مورد بررسی‌های پزشکی قرار گرفتند.
مطالعه "پسایائسه" را به عنوان زنی تعریف می‌کند که به مدت یک سال عادت ماهانه نداشته باشد. برای ارزیابی وضعیت زنان، پرسشنامه‌هایی توزیع شد که در آنها از نمونه‌ها خواسته شده بود تا سن خود را در زمان آخرین قاعدگی خویش گزارش دهند.
هم موارد جدید و هم موارد پیشین تشخیص دیابت نوع 2 در ارزیابی زمان پایۀ مطالعه و نیز در دورۀ پیگیری تأیید شد. برای انجام این کار گزارش‌های پزشکی، نامۀ ترخیص از بیمارستان، و ارزیابی‎های مربوط به سطح گلوکز خون مورد استفاده قرار گرفت. مطالعه داده‌های پیگیری تا ژانویه 2012 را گردآوری کرد.

یائسگی زودرس با دیابت همبستگی دارد
برای شناسایی عوامل بالقوه مؤثر بر مجموع یافته‌ها، محققان داده‌های اضافی مربوط به نمونه‌ها شامل وضعیت سلامت آنها در زمان آغاز مطالعه، داروهای مصرفی، سن آغاز یائسگی، میزان فعالیت جسمانی، و نیز این را که با تشخیص (CVD) مواجه بوده‌اند، گردآوری کرد.
دیگر اندازه‌گیری‎های مرتبط به زمان آغاز مطالعه شامل قد، سطح انسولین و گلوکز ناشتا، و سطح هورمون‌های جنسی بود.
به علاوه از آنجا که پلی‌مورفیسم تک نوکلئوتیدی ،(SNPs) یعنی واریانت‌های توالی DNA به عنوان جزئی از عوامل آغاز زودرس یائسگی شناخته می‌شود، ریسک ژنتیکی نیز در مطالعه لحاظ شد.
از جمع 3639 زن که در زمان آغاز مطالعه دچار دیابت نبودند، 348 زن در طول دوره پیگیری مطالعه با تشخیص ابتلاء به دیابت نوع 2 مواجه شدند.
محققان متوجه شدند که زنان دچار یائسگی زودرس (پیش از 40 سالگی) 3.7 بار بیشتر احتمال دارد که در مقایسه با زنان دچار یائسگی در دوران بعدی زندگی (سنین بین 45 و 55) دچار دیابت شوند.
زنانی که دارای آغاز یائسگی نرمال بودند (سنین بین 40 تا 44 سال) دارای ریسک اندکی کمتر بودند، اما هنوز ریسک تشخیص ابتلاء به دیابت در آنان دو بار بیشتر از همتایان آنها بود که یائسگی را در سال‎های بالاتر زندگی تجربه کرده بودند.
در یکی از تحقیقات پیشین دکتر موکا و همکارانش ارتباطی را میان دیابت، سطح استرادیول (هورمون جنسی اصلی در زنان) پس از یائسگی، و تولید پیش‎هنگام استروژن بر اثر آغاز قاعدگی در سنین پایین شناسایی کرده بودند.
در همان مطالعه، آنها همچنین عنوان کردند که این عوامل ممکن است اثرات متوسط یائسگی زودرس بر ریسک دیابت باشد. به هر جهت، تحقیق جدید از فرضیۀ مزبور حمایت نمی‌کند.

شاید DNA کلید مسأله باشد
در عوض محققان پی بردند که ارتباط میان سطح هورمون جنسی، یائسگی، و دیابت نوع 2، پیوستگی میان یائسگی زودرس و ریسک دیابت نوع 2 را توضیح نمی‌دهد.
محققان می‌گویند هر آنچه سبب بروز یائسگی زودرس در برخی زنان می‌شود در عین حال مسؤول آمادگی قبلی آنها برای ابتلا به دیابت است و اشاره به عوامل پنهات ژنتیکی دارد. آنها می‌گویند: "یافته‎های ما عنوان می‎کنند که ریسک دیابت مرتبط به یائسگی پیش از آنکه یائسگی شروع شود، در آنجا وجود دارد."
"این می‌تواند توضیح دهندۀ این موضوع باشد که چرا دیگر ریسک فاکتورهای دیابت ارتباط میان یائسگی و دیابت نوع 2 را توضیح نمی‎دهند – یائسگی زودرس خود یک نشانگر مستقل برای دیابت نوع 2 است، که نشان می‎دهد چیز دیگری از پشت به مورد این مشاهده نیرو وارد می‌کند، که امکان دارد ترمیم و نگهداری DNA آسیب دیده باشد."
به هر جهت، محققان توضیح می‌دهند که برای آزمایش احتمالات و یافتن پاسخ‌های دقیق به مطالعات بیشتری نیاز است.

Source:
Genetic factors may link early menopause with diabetes
By Maria Cohut
Published: Wed 19 Jul 2017 

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

الکلیسم تحت تأثیر صدها ژن است

پیش‌بینی ریسک آلزایمر در 18 سالگی با محاسبات ژنتیک

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.