دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

جوانه بروکلی به درمان دیابت نوع 2 کمک می‎کند

اخبار دیابت

• هانر وایتمن
• ترجمه هامیک رادیان

بر مبنای نتایج یک مطالعۀ تازه، درمان مؤثری برای دیابت نوع 2 ممکن است هم‎اکنون در یخچال خانۀ شما موجود باشد.
محققان پی برده‎اند که یکی از ترکیبات موجود در جوانۀ بروکلی و دیگر سبزیجات چلیپایی به بهبود قابل ملاحظۀ قند خون ناشتا در میان بزرگسالان چاق دچار دیابت نوع 2 منجر می‌شود.
به علاوه، پی برده شد که این ترکیب، که سولفورافان نامیده می‌شود، مقدار گلوکز تولید شده توسط سلول‎های کبدی کشت داده شده را کاهش می‎دهد و نیز به نظر می‎رسد که بیان ژن در کبد موش‎های صحرایی را معکوس می‎کند.
مطالعۀ انجام شده توسط آنیکا الکسون / Annika Axelsson، از مرکز دیابت در دانشگاه لوند سوئد و همکارانش، اخیراً در نشریۀ "علوم پزشکی تفسیری" منتشر شده است.
بیماری دیابت نوع 2 وقتی بروز می‎کند که بدن از کاربرد مؤثر انسولین ناتوان است، که این سبب افزایش بیش از حد گلوکز خون می‌شود. مگر در صورت کنترل سطح گلوکز خون، دیابت نوع 2 می‎تواند سبب بروز برخی عوارض شدید شامل حمله قلبی، سکته مغزی، صدمه دیدگی عصب‎ها و نارسایی کلیوی شود.
الکسون و تیمش می‎نویسند اگرچه داروهایی مثل متفورمین در دسترسند، که به مردم در کنترل سطح گلوکز خون کمک می‎کنند، برخی بیماران به علت شدت عوارض جوانبی شامل صدمه به کلیه، قادر به استفاده از این داروها نیستند.
بر این مبنا نیاز به جایگزین‎های ایمن‎تر وجود دارد. آیا سولفورافان این نیاز را برطرف می‎کند؟

سولفارافان بیان ژن کبدی و سطح گلوکز خون را بهبود می‎بخشد
در پاسخ به پرسش مزبور، الکسون و همکارانش بر اساس 50 ژن مرتبط به این بیماری، یک امضاء ژنتیکی برای دیابت نوع 2 ایجاد کردند.
محققان در مرحلۀ بعد این امضاء ژنتیکی را به داده‎های بیان ژن عمومی تحویل دادند. این کار به آنها امکان داد که اثرات بیش از 3800 ترکیب را بر روی تغییرات بیان ژن سلول‎های کبد که با دیابت نوع 2 مرتبطند، ارزیابی کنند.
تیم تحقیق پی برد که سولفارافان – یک مادۀ شیمیایی موجود در سبزیجات چلیپایی شامل جوانۀ بروکلی، کلم بروکسلی، کلم، و شاهی آبی – بیشترین تأثیرات را در این مورد نشان می‎دهند.
وقتی سولفارافان به سلول‎های کبد کشت داده شده تحویل شد، باعث کاهش تولید گلوکز گردید. وقتی محققان ترکیب را به موش‌های صحرایی دچار دیابت نوع 2 دادند، این ترکیب باعث بهبود بیان ژن در کبد شد، و کبد را به وضعیت سالم‎تری رسانید.
در مرحلۀ بعد محققان جوانۀ بروکلی را در یک آزمون تصادفی شده با کنترل دارونما در مورد 97 فرد بزرگسال چاق در یک دورۀ 12 هفته‎ای آزمایش کردند.
تمامی نمونه‎ها با تشخیص ابتلاء به دیابت نوع 2 مواجه بودند و کنترل ضعیفی بر سطح گلوکز خون خود داشتند.
در مقایسه با نمونه‎هایی که عصارۀ جوانۀ بروکلی مصرف نکرده بودند، آنهایی که از این عصاره مصرف کرده بودند، کاهش قابل ملاحظه‎ای را در سطح قند خون ناشتای خود نشان دادند.
در حالی که مطالعات بیشتری برای تأیید اینکه سولفارافان می‎تواند برای بیماران دچار دیابت نوع 2 مفید باشد، مورد نیاز است، این مطالعه یقیناً امیدبخش به نظر می‌رسد.
الکسون و همکارانش جمع‎بندی می‎کنند که ایجاد امضاء ژنتیکی با هدف تجزیه و تحلیل داده‎های بیان ژن عمومی ممکن است راه مؤثری برای شناسایی ترکیباتی باشد که می‎توانند به درمان دیابت و دیگر بیماری‎ها کمک کنند.

Source:
Medicalnewstoday.com
Broccoli sprout extract may help to treat type 2 diabetes
By Honor Whiteman
Published: Thu 15 June 2017

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

منیزیم گلیسینات: کاربردها، فواید و عوارض جانبی

الکلیسم تحت تأثیر صدها ژن است

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.