plg_search_sppagebuilder
دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها
Image

داروی دیابت خطر بیماری قلبی و کلیوی را کاهش می‎دهد

اخبار
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• آنا ساندویو
• ترجمه هامیک رادیان

میزان شیوع دیابت نوع 2 و ریسک بیماری‎های مرتبط مثل سکته مغزی و بیماری کلیوی بیشتر و بیشتر می‎شود. یک مطالعۀ جدید نشان می‎دهد که یک داروی رایج در کاهش قند خون در بیماران دچار دیابت نوع 2 در عین حال می‎تواند خطر بیماری قلبی عروقی و بیماری کلیوی را نیز کاهش دهد.
تحقیق جدید، که توسط دانشمندان "انستیتو جُرج برای بهداشت جهانی" در سیدنی استرالیا انجام شد، عنوان می‎کند، دارویی که تاکنون برای کاهش قند خون در بیماران دچار دیابت نوع 2 استفاده می‌شده، دارای بیش از یک تأثیر درمانی منفرد است.
در واقع بر مبنای اعلام تحقیق جدید، که در نشریه پزشکی نیوانگلند منتشر شده است، داروی کاناگلیفلوزین / canagliflozin یک داروی "سه‎کاره" است؛ که در کنار کمک به درمان دیابت نوع 2، همچنین به نظر می‎رسد که خطر بیماری قلبی عروقی (CVD) و بیماری کلیوی را در بیماران دچار دیابت کاهش می‎دهد.
یافتن راهی برای دور کردن خطر CVD در میان بیماران دچار دیابت به علت شیوع بالای مرگ و میر ناشی از این بیماری در جمعیت عمومی به طور مشخص مهم است. انجمن قلب آمریکا (AHA) تخمین می‎زند که تقریباً 70 درصد سالمندان دچار دیابت در نهایت بر اثر یکی از اشکال CVD جان خود را از دست می‎دهند.
AHA همچنین گزارش می‌دهد که در مقایسه با افراد سالم، افراد دچار دیابت، "دو تا چهار بار بیشتر در معرض خطر مرگ ناشی از بیماری قلبی" قرار دارند.
پروفسور بروس نیل / Bruce Neal از انستیتو جرج برای بهداشت جهانی می‎گوید: "دیابت نوع 2 به سرعت در سراسر جهان در حال گسترش است، و ما به داروهایی نیاز داریم که نه فقط قادر باشند با قند خون مقابله ‎کنند، بلکه بتوانند از میلیون‎ها میلیون مردمی که در معرض برخی ریسک‎های واقعی سکته مغزی و بیماری قلبی قرار دارند، محافظت کنند."
تحقیق جدید داده‎های بالینی بیش از 10.000 بیمار از 30 کشور مختلف را مرور و نتایج مطالعات پیشین را تأیید کرد، که نشان داده بودند داروی کاهش دهندۀ گلوکز به شکل قابل ملاحظه‌ای خطر CVD را در مردم دچار دیابت کاهش می‎دهد.

کاناگلیفلوزین خطر CVD را کاهش اما خطر قطع عضو را افزایش می‎دهد
کاناگلیفلوزین موسوم به مهار کنندۀ SGLT2 دارویی است که از طریق مهار بازجذب قند توسط بدن عمل می‎کند. این نوع دارو پروتئینی به نام پروتئین انتقال گلوکز – سدیم را مهار می‌کند.

این پروتئین به صورت معمول باعث تسهیل بازجذب گلوکز در خون می‎شود، اما مهار کننده‎های SGLT2 باعث خارج شدن گلوکز اضافی از بدن توسط ادرار و مانع آنها در بازجذب گلوکز می‎شود. انواع دیگر داروهای دیابت نوع 2 فقط سطح انسولین را مدیریت می‎کنند.
مطالعه پی برده است که افراد دچار دیابت نوع 2 که کاناگلیفلوزین دریافت می‎کنند 33 درصد کمتر در معرض خطر بستری شدن در بیمارستان بر اثر نارسایی قلبی قرار دارند. به علاوه این بیماران 14 درصد کمتر احتمال دارد که دچار CVD شوند، و میزان خطر ابتلاء به "نزول جدی کارکرد کلیه" در آنها 40 درصد کاهش می‎یابد.
به علاوه، مطالعه نشان داد که این دارو سبب محافظت از تمامی بیماران دچار دیابت نوع 2 می‎شود، و نه فقط آن گروه از بیماران که نشانه‎های اولیۀ CVD در آنها وجود دارد.
نویسندۀ همکار مطالعه، پروفسور والدو پرکوویچ / Vlado Perkovic، مدیر اجرایی انستیتو جرج برای سلامت جهانی، یافته‎های مطالعه را مورد ارزیابی قرار می‎دهد:
"هم بیماران و هم پزشکان باید بسیار به نتایج به دست آمده اطمینان داشته باشند. آنچه ما کرده‎ایم نشان می‎دهد که نتایج اولیه فقط نوعی یکی کردن نبوده است. این به واقع نوعی تغییر قاعدۀ بازی در درمان دیابت نوع 2 است. این دارو نه فقط خطر بیماری قلبی را کاهش می‎دهد بلکه محافظتی واقعی در برابر نزول عملکرد کلیه که مبتلابۀ گروه زیادی از بیماران دیابتی است، ایجاد می‎کند."
به هر جهت، مطالعه همچنین روشن کرده است که یک خطر جدی نیز وجود دارد: بیماران دریافت کنندۀ این دارو 50 درصد بیشتر در معرض خطر قطع عضو قرار دارند!
پروفسور نیل در تفسیر یافتۀ اخیر می‎گوید: "ما نمی‎دانیم که این افزایش خطر قطع عضو از کجا نشأت می‎گیرد، و به کار بیشتری در این زمینه نیاز است. اما در حال حاضر، ما در مورد پرهیز از تجویز این دارو برای بیماران در معرض ریسک بالاتر قطع عضو، اصرار داریم."

Source:
medicalnewstoday.com
Diabetes drug found to reduce heart and kidney disease risk
By Ana Sandoiu
Published: Tue 13 June 2017

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.

 

آگهی‌ها

مینی هایفو

مینی هایفو

دستگاه جوان‌سازی و لیفتینگ پوست کلاژن پوست و الیاف انعطاف‌پذیر عمقی و افزایش رطوبت پوست باعث از بین رفتن چین و چروک و خطوط پوست می‌شود.
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
سرنگ انسولین BD

سرنگ انسولین BD

تزریق ساده‌تر و بدون درد انسولین در بیماران مبتلاء به دیابت
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

از بین بردنده شیارهای ریز، جای زخم، جوش و بهبود وضعیت کلی پوست
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
محلول ضدعفونی

محلول ضدعفونی

برای ضدعفونی کردن دستگاه‌ها و وسایل پزشكی مانند دستگاه‌های اندوسكُپی، برونكوسكُپی و لوازم جراحی و پانسمان و همچنین اتاق‌های عمل و زایمان، بخش‌های مختلف سوانح سوختگی، و تزریقات، بخش‌های مراقبت ویژه و همچنین کف راهروها و سطوح فیزیكی بیمارستان‌ها، ضد عفونی دست و...
خرید بی‌واسطه از وارد کننده