دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

دیابت نوع 1 در موش با ژن‌درمانی درمان شد

اخبار دیابت

• هانر وایتمن
• ترجمۀ هامیک رادیان

محققان مرکز علوم بهداشت دانشگاه تگزاس در سان آنتونیو راهی برای درمان دیابت نوع 1 در موش‎ها یافته‎اند. این امید وجود دارد که روش جدید - که ترشح انسولین در لوزالمعده را تقویت می‎کند - در طول سه سال آینده به آزمون‎های بالینی در انسان خواهد رسید.
نویسندۀ همکار مطالعه دکتر برونو دوآیرون / Bruno Doiron از بخش دیابت و همکارانش اخیراً یافته‎های خود را در نشریۀ "بیوتکنولوژی دارویی کنونی" منتشر کرده‎اند.
تخمین زده می‎شود که در حدود 1.25 میلیون کودک و بزرگسال آمریکایی به دیابت نوع 1 مبتلا باشند. آغاز این بیماری عموماً در دورۀ کودکی است اما در هر سنی امکان بروز دارد.
در حال حاضر درمانی برای دیابت نوع 1 وجود ندارد؛ بیماری از طریق رژیم غذایی و درمان انسولین مدیریت می‎شود.
دکتر دوآیرون و همکارانش در مطالعۀ جدید خود رویکرد متفاوتی را در پیش گرفتند. تیم تحقیق نشان می‎دهد که چگونه آنها روشی به نام انتقال ژن را برای تشویق دیگر سلول‎های موجود در لوزالمعده برای تولید انسولین مورد استفاده قرار داده‎اند.
با استفاده از این روش، محققان موفق به معالجۀ دیابت نوع 1 در موش‎ها شدند که آنها را یک گام به درمان بیماری در انسان نزدیک‎تر می‎کند.

روش انتقال ژن به ترشح درازمدت انسولین در موش‎ها منجر شد
تکنیک انتقال ژن - موسوم به یکپارچه‎سازی و پردازش شبکه‎های سلولی - دربردارندۀ انتقال ژن‎های خاص به درون لوزالمعده با استفاده از یک ویروس به عنوان بُردار یا حامل است.
تیم تحقیق می‎نویسد که سلول‎های بتا به بیماران مبتلا به دیابت نوع 1 تزریق می‎شود. با استفاده از روش انتقال ژن، ژن‎های به تازگی معرفی شده سلول‎های غیر بتا را به تولید انسولین تشویق می‎کنند، بدون اینکه هر گونه عوارض جانبی پدید آید.
دکتر رالف دی‌فرونزو / Ralph DeFronzo نویسندۀ همکار مطالعه از بخش دیابت می‎گوید: "لوزالمعده در کنار سلول‎های بتا بسیاری از انواع دیگر سلول‎ها را نیز دارد، و و رویکرد ما شامل ایجاد دگرگونی در این سلول‎ها به گونه‎ای است که آنها فقط در پاسخ به گلوکز (قند) شروع به ترشح انسولین می‎کنند. این در اساس شبیه سلول‎های بتا است."
در هنگام آزمایش تکنیک خود بر روی مدل موشی دیابت نوع 1، محققان پی بردند که می‎توانند بدون هر گونه عوارض جانبی ترشح درازمدت انسولین و تنظیم گلوکز خون را تنظیم کنند.
دکتر برونو دو‌آیرون می‌گوید:
"این روش به صورت کامل کارآیی داشت. ما موش‎های دچار دیابت نوع 1 را بدون هر عارضۀ جانبی مداوا کردیم. این چیزی است که پیشتر دیده نشده است. اما این یک مدل موشی است و بنابراین باید احتیاط کرد. ما می‎خواهیم این آزمایش را در مورد حیوانات بزرگ‎تر که فیزیولوژی غدد درون‎ریز آنها بیشتر شبیه انسان است، انجام دهیم."

این تکنیک می‎تواند به درمان دیابت نوع 2 نیز کمک کند
نکتۀ مهم این است که محققان اشاره می‎کنند درمان انتقال ژن فقط در پاسخ به قند خون انسولین آزاد می‎کند، بنابراین پتانسیل تغییر درمان‎های کنونی برای دیابت نوع 1 را دارد.
دکتر دوآیرون می‎گوید: "یک مشکل اصلی ما در مورد دیابت نوع 1 هیپوگلیسمی است. انتقال ژن پیشنهادی ما قابل توجه است زیرا سلول‎های دگرگون شده مشخصات سلو‎های بتا را دارند. انسولین فقط در پاسخ به گلوکز ترشح می‎شود."
این تکنیک جدید نه فقط قابلیت استفاده برای دیابت نوع 1 را دارد، بلکه محققان می‎گویند که در عین حال می‎تواند نیاز به انسولین درمانی در بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 را نیز از بین ببرد.
آزمایش تکنیک جدید در مدل‎های حیوانات بزرگ‌تر حدود 5 میلیون دلار هزینه دارد، اما محققان مطمئن هستند که این کار شدنی است. آنها امیدوارند که در طول 3 سال آینده تحقیقات آنها به مرحلۀ آزمون بالینی در انسان برسد.

Source:
medicalnewstoday.com
Type 1 diabetes cured in mice using gene therapy
Written by Honor Whiteman
Published: Mon 8 May 2017

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

الکلیسم تحت تأثیر صدها ژن است

پیش‌بینی ریسک آلزایمر در 18 سالگی با محاسبات ژنتیک

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.