دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

امگا - 6 خطر دیابت نوع 2 را تا 35 درصد کاهش می‎دهد

امگا - 3، اسیدهای چرب غیر اشباع، اسیدهای چرب چند حلقه‎ای اشباع نشده، لینولئیک اسید، اسید اراکیدونیک، امگا - 3، امگا - 6، بیماری قلبی، دیابت نوع 2، ژنتیک

نویسندۀ ارشد مطالعه پروفسور داریوش مظفریان می‎گوید، "این شواهد قابل توجهی است."

بر مبنای جمع‎بندی تحقیقی تازه، خوردن غذاهای غنی از اسیدهای چرب چند حلقه‎ای اشباع نشدۀ امگا – 6 می‎تواند خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را بیش از یک‎سوم کاهش دهد. با تجزیه و تحلیل حدود 40.000 فرد بزرگسال از 20 کشور مختلف، محققان پی بردند که افراد دارای سطح بالاتر اسید لینولئیک - یک شکل اصلی امگا - 6 - در خون، در مقایسه با افراد دارای میزان کمتر این اسید چرب، در ریسک کمتری برای ابتلا به دیابت نوع 2 قرار دارند.

کافئین خطر مرگ را در زنان دیابتی کاهش می‎دهد

قهوه، کافئین، چای، زنان دیابتی، خطر مرگ زودرس، قلبی عروقی، مرگ بر اثر دیابت، سیگار

کافئین می‎تواند به شکل قابل ملاحظه‎ای ریسک مرگ را در میان زنان دیابتی کاهش دهد

هم چای و هم قهوه دارای طیف گسترده‎ای از فواید برای سلامت هستند، اما مصرف کافئین ممکن است به طور مشخص برای زنان مبتلا به دیابت خوب باشد. تحقیق اخیر نشان می‎دهد که برای این گروه از مردم، خوردن دو فنجان قهوه در روز خطر مرگ را تا 50 درصد کاهش می‎دهد. تحقیق جدید در نشست سالانۀ انجمن اروپایی مطالعات دیابت که در لیسبن پایتخت پرتغال برگزار شد، ارائه گردید. این تحقیق پی برده است که کافئین می‎تواند به شکل قابل ملاحظه‎ای ریسک مرگ را در میان زنان دیابتی کاهش دهد.

آیا دیابت نوع 2 مسری است؟

اگرچه یافته‎ها مقدماتی هستند، تحقیق جدید عنوان می‌کند که دیابت نوع 2 می‌تواند به طریقی شبیه به اختلالات پریون مثل "بیماری جنون گاوی" قابل انتقال باشد. اگرچه دیابت نوع 2 مبتلابه بیش از 420 میلیون نفر در سراسر جهان است، علل آن به میزان زیادی ناشناخته مانده است. به هر جهت، تحقیق جدید از مکانیسم تازه‎ای خبر می‎دهد که می‎تواند عامل این بیماری باشد. این کشف می‌تواند نوع رویکرد نسبت به دیابت نوع 2 را چه از نقطه نظر چشم‌انداز تحقیقی و چه به لحاظ دیدگاه درمانی تغییر دهد.

جوانه بروکلی به درمان دیابت نوع 2 کمک می‎کند

بر مبنای نتایج یک مطالعۀ تازه، درمان مؤثری برای دیابت نوع 2 ممکن است هم‎اکنون در یخچال خانۀ شما موجود باشد. محققان پی برده‎اند که یکی از ترکیبات موجود در جوانۀ بروکلی و دیگر سبزیجات چلیپایی به بهبود قابل ملاحظۀ قند خون ناشتا در میان بزرگسالان چاق دچار دیابت نوع 2 منجر می‌شود. به علاوه، پی برده شد که این ترکیب، که سولفورافان نامیده می‌شود، مقدار گلوکز تولید شده توسط سلول‎های کبدی کشت داده شده را کاهش می‎دهد

ایمنی‎درمانی برای درمان دیابت نوع 1 ایمن است

اعتقاد بر این است که دیابت نوع 1 نوعی بیماری خودایمنی است، بنابراین آیا این به این معنی است که می‎توان از ایمنی‏‌درمانی برای معالجۀ آن استفاده کرد؟ یک آزمون برجسته در مورد ایمنی استفاده از چنین رویکردی برای درمان دیابت نوع 1 تحقیق کرده است. این بیماری نوعی اختلال خودایمنی قلمداد می‎شود که در آن سیستم ایمنی بدن - به طور مشخص سلول‎های T - سلول‎های بتای تولید کنندۀ انسولین در لوزالمعده را شناسایی نمی‎کنند و در نتیجه به اشتباه به آنها حمله می‎کنند. در حال حاضر هیچ درمانی برای پیشگیری از سلول‎های T در کشتن سلول‎های بتا وجود ندارد.

عوامل ژنتیکی یائسگی زودرس را با دیابت مرتبط می‌کنند

بر مبنای یک تحقیق جدید آغاز زودرس دیابت با ریسک بالاتر ابتلا به دیابت نوع 2 همبستگی دارد. محققان در مورد این فرضیه تحقیق کرده‌اند که آیا زنانی که استعداد ابتلا به یائسگی زودرس را دارند در عین حال در مقابل دیابت نیز آسیب‌پذیر هستند. CDC تخمین می‌زند که 29 میلیون آمریکایی بزرگسال دچار دیابتند. بر مبنای گزارش "مرکز ملی آمار دیابت"، در حدود 11 درصد این عده زن هستند.

آیا کمبود ویتامین A می‎تواند یک دلیل دیابت باشد؟

محققان پی برده‎اند که ویتامین A ممکن است برای عملکرد ترشح انسولین سلول‎های بتا حیاتی باشد، کشفی که می‎تواند در را به روی درمان‎های تازه برای دیابت باز کند. در یک مطالعۀ جدید – که اخیراً در نشریه اندوکرین  گزارش شده است – محققان انگلیسی و سوئدی کشف کردند که انبوهی از گیرنده‎های ویتامین A بر سطح سلول‎های بتا موسوم به GPRC5C وجود دارند.

مقالات دیگر...