دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

روده سالم به معنی پیری سالم است

پیری، سالخوردگی، کهنسالی، میکروبیوتا، ریبوزوم، توالی RNA، میکروبیوم روده، 100 سالگی، روده سالم، تنوع میکربی روده

تفاوت‎های اساسی در ترکیب میکروبی روده فقط در سنین زیر 20 سال وجود دارد. در فاصلۀ سنین 30 تا 100 سال میکروبیوتای رودۀ افراد به میزان زیادی یکسان است

اخبار دستگاه گوارش
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• آنا ساندویو، دکتر جاسمین کالیر
• ترجمه محمدقاسم رافعی

تحقیق جدید نشان می‎دهد، سالمندان بسیار سالم چنین به نظر می‎رسد که همان ترکیب میکروبی افراد سالم 30 ساله را در رودۀ خود دارند.
این تحقیق توسط محققان انستیتو تحقیقات بهداشت لاوسون در دانشگاه وسترن اُنتاریو در کانادا با همکاری دانشمندانی از انستیتو علم بهداشت تیانیی در ژنجیانگ چین انجام شد.
دانشمندان میکروبیوتای رودۀ بیش از 1000 فرد بسیار سالم در سنین بین 3 تا 100 سال را تجزیه و تحلیل کردند و یافته‌ها در نشریۀ mSphere منتشر شده است.
گرگ گلور / Greg Gloor، استاد دانشکدۀ پزشکی و دندان‌پزشکی شولیک دانشگاه وسترن محقق ارشد مطالعه و نویسندۀ اول مطالعه گائوری بایان / Gaorui Bian از انستیتو علم بهداشت تیانیی است.

باکتری روده در افراد جوان و کهنسال
بایان و همکاران توالی ریبوزمی 16S RNA را برای تجزیه و تحلیل ترکیب میکروبی نمونه‎های روده به کار بردند.
نمونه‎ها بر اساس مقیاس "سلامت بیش از حد" انتخاب شدند. این مقیاس شامل عدم گزارش هر گونه بیماری در خود فرد یا در خانوادۀ وی است.
نمونه‎ها سیگار نمی‌کشیدند، مشروب الکلی نمی‎خوردند، هیچ‎گونه نوسان خلقی نشان نمی‎دادند و و در سه ماه آخر منتهی به مطالعه هیچ‎گونه داروی مخدر یا آنتی‎بیوتیک برای آنها تجویز نشده بود.
آنها همچنین فاقد هر گونه تاریخچۀ خانوادگی بیماری‎های کاردیومتابولیک، گوارشی یا مغز واعصاب بودند.
مطالعه چند دستاورد اصلی داشت. نخست اینکه ترکیب میکروبی سالخوردگان بسیار سالم مشابه افراد سالم منتهی دهه‌‏ها جوان‌تر بود.
دوم اینکه محققان پی بردند که تفاوت‎های اساسی در ترکیب میکروبی روده فقط در سنین زیر 20 سال وجود دارد. در فاصلۀ سنین 30 تا 100 سال میکروبیوتای رودۀ افراد به میزان زیادی یکسان است.
در نهایت اینکه چنین به نظر می‎رسد که ترکیب میکروبیوتای روده در مردان "متنوع‌تر" از رودۀ زنان است.
محققان می‎نویسند، "با کنار هم قرار دادن همۀ موارد، یافته‎های فعلی عنوانگر این است که میکروبیوتای افراد سالم در سنین پیری در این مطالعۀ مقطعی تفاوت اندکی با افراد سالم جوان در جمعیت یکسان دارد."

‘تنظیم مجدد میکروبیوتا می‎تواند باعث تقویت سلامت شود’
نویسندۀ همکار مطالعه گریگور راید / Gregor Reid استاد دانشکدۀ پزشکی و دندان‌پزشکی شولیک در دانشگاه وسترن و یکی از دانشمندان انستیتو تحقیقات لاوسون می‎گوید، "هدف آوردن سیستم‎های تشخیصی جدید میکروبیوم در میان مردم است، و سپس استفاده از غذا و پروبیوتیک‌ها برای مصرف و بهبود زیست‎نشانگرهای سلامت."
به هر جهت، مطالعه قادر به توضیح علت و معلولی نیست. همچنان که پروفسور راید توضیح می‎دهد، "این مطالعه این سؤال را پیش می‎آورد - اگر شما فعال بمانید و خوب غذا بخورید، بهتر خواهید شد، یا سالخوردگی سالم توسط باکتری رودۀ شما پیش‎بینی می‎شود؟"
به هر تقدیر ارتباط قوی میان پیوستگی غیر قابل انکار میان رودۀ سالم و سالخوردگی سالم به قوت خود باقی است.
پروفسور گرگ گلور می‎گوید:
"جمع‎بندی اصلی این است که اگر شما در سن 90 سالگی و به نحو شگفت‎انگیزی سالم هستید، میکروبیوتای رودۀ شما تفاوتی با میکروبیوتای رودۀ یک فرد 30 ساله در همان گروه جمعیتی ندارد."
محققان می‎نویسند، "اینکه این موضوع علت است یا معلول، مشخص نیست." به هر جهت پروفسور گلور توضیح می‎دهد، "این نشان می‎دهد که حفط تنوع میکربی روده وقتی شما پا به سن می‎گذارید یک زیست‎مارکر پیری سالم است، همان گونه که پایین‎ بودن کلسترول یک زیست‎نشانگر سیستم گردش خون سالم محسوب می‎شود."
پروفسور راید می‎نویسد، "با مطالعۀ افراد سالم، ما امیدواریم بدانیم که در هنگام بیمار شدن مردم چه کاری باید انجام دهیم."
محققان می‌نویسند، نتایج مطالعه "عنوان کنندۀ این موضوع است که تنظیم مجدد میکروبیوتای یک فرد کهنسال به میکروبیوتای یک فرد 30 ساله می‏تواند به تقویت سلامت کمک کند."

Source:
A healthy gut means healthy aging
By Ana Sandoiu
Fact checked by Jasmin Collier
Published Tue 16 October 2017

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

تمرینات اروبیک و بهبود شناخت در دوران پیری

ارتباط میان کمبود آهن و کاهش شنوایی

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.