دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

دستورالعمل جدید برای مصرف استاتین‌ها در پیشگیری از بیماری‌های قلبی عروقی

اخبار داروشناسی / داروسازی
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• آنا ساندویو
• ترجمة محمدقاسم رافعی

استاتین‌ها / Statins  یک کلاس دارویی هستند که معمولاً برای درمان برخی از مشکلات مرتبط به قلب به کار می‌روند. در هر حال، استاتین‌ها را در راستای پیشگیری از اختلالات قلبی نیز می‌توان مورد استفاده قرار داد. کارگروه سرویس‌های پیشگیری ایالات متحد آمریکا توصیه‌های تازه‌ای را برای کاربرد استاتین‌ها در پیشگیری از بیماری‌های قلبی عروقی در بزرگسالان منتشر کرده است.

بیماری قلبی عروقی(CVD)  با محاسبه به عنوان دلیل 610000 مورد مرگ و میر سالانه – 1 مرگ از هر 4 مورد - عامل پیشتاز بیماری و مرگ و میر در آمریکا به شمار می‌رود. CVD شامل بیماری کرونری قلب و بیماری قلبی عروقی است، که در نهایت به حملة قلبی و سکتة مغزی منجر می‌شود.
استاتین‌ها یک کلاس دارویی هستند که معمولاً برای درمان اترواسکلروزیس (اختلالی که در آن میزان بالای کلسترول منتج به ایجاد پلاک‌ها در شریان‌ها می‌شود) به کار می‌روند. این وضعیت می‌تواند در نهایت جریان خود را مسدود (بلوک) کند و معمولاً به CVD منجر می‌شود. استاتین‌ها از طریق مداوای اترواسکلروزیس به کاهش ریسک سکتة مغزی، حملة قلبی و درد قفسة سینه کمک می‌کنند.
استاتین‌ها از طریق بلوک کردن آنزیم HMG-CoA ردوکتاز که مسؤول ایجاد کلسترول است، از تشکیل کلسترول در کبد پیشگیری می‌کنند.
بر مبنای اعلام مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC) تعداد بیمارانی که استاتین‌ها برای آنها تجویز می‌شوند در طول دهة گذشته افزایش یافته است.
در طول سال‌های 2003 تا 2012، درصد بزرگسالان بالای 40 سال که از استاتین درمانی در طول 30 روز قبل استفاده کرده بودند از 20 درصد به 28 درصد افزایش یافت. در مجموع، با افزایش سن بیماران به مرور زمان، مصرف استاتین‌ها از 18 درصد به 26 درصد رسیده است.

استاتین‌ها و پیشگیری از بیماری قلبی عروقی

پس از لحاظ کردن شواهد موجود در مورد مزایا و معایب استفادة پیشگیرانه از کاربرد استاتین، کارگروه سرویس‌های پیشگیری آمریکا (USPSTF)  توصیه‌های جدید را تنظیم کرده است.
USPSTF شامل گروهی از کارشناسان خبرة مستقل و داوطلب است که در زمینة طب پیشگیری و مبتنی بر شواهد فعالیت می‌کند. هدف این کارگروه بهبود سلامت آمریکایی‌ها از طریق ارائة توصیه‌هایی در زمینة اعمال پیشگیرانة بالینی نظیر غربالگری، مشاوره و دیگر تداوی پیشگیرانه است.
توصیه‌های USPSTF بر اساس شواهد کارشناسی شده بوده و اخیراً در JAMA منتشر شده است.
دستورعمل‌ها شامل یک توصیة پایة بی، و مرتبط به بیمارانی است که در معرض ریسک 10 درصد و بیشتر برای ابتلاء به CVD در طول یک دورة 10 ساله قرار دارند. در این مورد می‌توان دوز کم تا متوسط استاتین‌ها را برای تمامی بزرگسالان در محدودة سنی 40 تا 75 سال بدون سابقة بیماری قلبی عروقی تجویز کرد، مگر آنهایی که دارای یک یا چند ریسک فاکتور بیماری قلبی عروقی نظیر دیس‌لیپیدمی، دیابت یا مصرف دخانیات هستند.
دستورعمل جدید شامل یک توصیة پایة سی برای بیمارانی است که در گروه در معرض خطر در طول 10 سال با ریسک 7.5 تا 10 درصد برای ابتلاء به بیماری قلبی لحاظ شده‌اند. در این مورد USPSTF توصیه می‌کند که پزشکان به شکل انتخابی دوزهای ملایم تا متوسط استاتین‌ها را برای بزرگسالان در سنین 40 تا 75 سال بدون داشتن تاریخچة بیماری قبی عروق تجویز کنند، مگر برای کسانی که یک یا چند ریسک فاکتور دارند.
در نهایت USPSTF توصیه‌ای برای استفاده از استاتین‌ها در بزرگسالان با سن بالای 75 سال ندارد زیرا آنها بر این نظر هستند که در این مورد شواهد موجود ناکافی است.

فواید مبتنی بر شواهد و مضرات درمان با استاتین

توصیه‌های جدید نسخة به روز شدة دستورعمل USPSTF است که در سال 2008 منتشر شد.
در این اثناء، کارگروه شواهد کارشناسی شده را در مورد برخی اعمال غربالگری و درمانی مورد بازبینی قرار داده است.
آنها شواهد مربوط به غربالگری و درمان دیس‌لیپیدمی را در افراد بزرسال در سنین 21 سال و بیشتر و آنهایی را که فاقد تاریخچة بیماری قلبی عروقی بوده‌اند، ارزیابی کرده‌اند. کارگروه همچنین شواهد را در مورد تفاوت فواید استاتین‌ها بر مبنای دوز دارو، مشخصات بالینی یا زیرمجموعه‌های دموگرافیک و بالینی مورد بررسی قرار داده ‌است.
مرور آنها نشان می‌دهد که میزان فواید ناشی از درمان با استاتین‌ها در میان افرادی که دارای بالاترین ریسک پایه برای ابتلاء به بیماری قلبی عروقی هستند از همه بیشتر است.
تجزیه و تحلیل انجام شده از سوی USPSTF همچنین نشان می‌دهد که مصرف دوز کم تا متوسط استاتین‌ها ریسک اتفاقات بیماری قلبی نظیر حملة قلبی و سکتة مغزی، همچنین ریسک مرگ را تا حدودی کاهش می‌دهد. این نتایج به سود بزرگسالان در سنین 40 تا 75 ساله و دارای یک یا چند ریسک فاکتور بیماری قلبی عروقی و دارای شانس 10 درصدی برای ابتلاء به بیماری قلبی در یک بازة زمانی 10 ساله است.
دوز کم تا متوسط استاتین‌ها همچنین ریسک اتفاقات وابسته به بیماری‌های قلبی عروقی و مرگ و میر را دستکم تا حدودی در میان بزرگسالان در سنین 40 تا 75 سال که دارای یک یا چند ریسک فاکتور CVD هستند کاهش می‌دهد. این افراد همچنین 7.5 تا 10 درصد شانس ابتلاء به اتفاقات CVD را در یک بازة زمانی 10 ساله و بیشتر دارند.
کارشناسان بر مبنای شواهد اعلام می‌کنند که مضرات دوز کم تا متوسط استاتین‌ها در افراد بزرگسال 40 تا 75 ساله ناچیز است./

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

آمفتامین قلب را سریع‌تر پیر می‌کند

استرس چگونه بر میزان کلسترول تأثیر می‌گذارد؟‎

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.