دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

وارفارین و افزایش خطر زوال عقل

یک مطالعة جدید با مرور داده‌های پزشکی 6000 بیمار گزارش می‌دهد که افراد دچار فیبریلاسیون دهلیزی که داروهای ضد انعقاد خون مصرف می‌کنند بیش از بیماران دیگری که به دلایل دیگر داروهای رقیق کنندة خون دریافت می‌کنند در خطر ابتلاء به زوال عقل قرار دارند.

مکمل روزانة فولیک اسید برای پیشگیری از نقایص‌ مادرزادی توصیه می‌شود

نقایص لولة عصبی یکی از اشکال رایج نقص‌های مادرزادی است که در کوران بارداری بروز می‌کند. دستورالعمل رسمی جدید قویاً توصیه می‌کند که زنان باردار برای پیشگیری از وقوع این نقایص از مکمل‌های فولیک اسید در رژیم روزانة خود استفاده کنند.

برخی داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی ریسک نارسایی قلبی را افزایش می‌دهند

مطالعة تازه‌ای که در BMJ منتشر شده است، ارتباطی وابسته به دوز- پاسخ را میان مصرف داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی (NSAIDs) و افزایش ریسک نارسایی قلبی آشکار می‌کند. NSAIDs داروهایی هستند که برای تخفیف درد و کاهش التهاب به کار می‌روند.

داروهای مخدر نسخه‌ای مسؤول افزایش مسمومیت در کودکان است

تعداد روزافزونی از کودکان و افراد جوان به دلیل مسمومیت با داروهای مخدر نسخه‌ای، اغلب اوقات در پی اقدام به خودکشی یا مسمومیت اتفاقی، کارشان به بخش‌های اورژانس ختم می‌شود. بر مبنای گزارش منتشر شده در JAMA، تعداد موارد مزبور در این گروه‌های سنی در فاصلة سال‌های 1997 تا 2012 بیش از 200 درصد افزایش داشته است.

آیا استاتین‌ها خطر آلزایمر را کاهش می‌دهند؟

استاتین‌ها به خاطر توانایی خود در کاهش میزان کلسترول، که می‌تواند ریسک بیماری‌های قلبی عروقی را کاهش دهد، شناخته شده‌اند. اما بر مبنای نتایج یک تحقیق جدید، استاتین‌ها این پتانسیل بالقوه را دارند که باعث کاهش خطر ابتلاء به بیماری آلزایمر شوند.

استاتین‌ها ریسک مرگ در چهار سرطان شایع را کاهش می‌دهند؟

بر مبنای تحقیق عرضه شده در مرزهای بیولوژی بیماری‌های قلبی عروقی 2016 -Frontiers in CardioVascular Biology (FCVB) 2016، مصرف استاتین‌ها ممکن است با کاهش مرگ و میر و بهبود بقاء در سرطان‌های ریه، پستان، پروستات و روده مرتبط باشد. این مطالعة 14 ساله که نزدیک به یک میلیون بیمار را شامل می‌شد دریافته است که تشخیص میزان کلسترول بالا با ریسک کمتر مرگ در چهار سرطان شایع مرتبط است.

مصرف داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی در زمان سرماخوردگی خطر حمله قلبی را افزایش می‎دهد

مصرف ایبوپروفن یا دیگر داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی در طول سرماخوردگی ممکن است بی‎ضرر به نظر برسد، اما تحقیق جدید نظر دیگری دارد. این کار می‎تواند باعث افزایش خطر حملة قلبی شود. نویسنده همکار مطالعه دکتر چنگ – چونگ فنگ از بیمارستان دانشگاهی ملی تایوان و همکارانش اخیراً یافته‎های خود را در نشریة بیماری‎های عفونی منتشر کرده‎اند.

مقالات دیگر...