دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

پیشرفت بزرگ در پزشکی احیاء: تراشۀ کوچکی برای التیام تمامی دستگاه‎های بدن

اخبار داروسازی / زیست‌فناوری

• آنا ساندویو
• ترجمه هامیک رادیان

آنچه زمانی جزئی از علوم تخیلی به حساب می‎آمد اکنون به واقعیت تبدیل می‎شود: تمامی ارگان‎های بدن به زودی فقط با لمس یک تراشۀ کوچک "التیام" پیدا خواهند کرد.
تیمی از محققان مرکز پزشکی وکسنر دانشگاه ایالتی اهایو و کالج مهندسی ایالتی اهایو، هر دو در کلمبوس، یک تکنولوژی پیشرفته را طراحی کرده‎اند که به زودی قادر به بازسازی و احیاء تمامی دستگاه‎های بدن خواهد بود.
دستگاه مزبور عملکرد سلول را به روشی غیر تهاجمی دگرگون می‎کند. این دستگاه متکی به نوعی از نانوتکنولوژی موسوم به ترانسفکشن بافت است که می‎تواند سلول‎های فرد بزرگسال زنده را برای هر نوع سلول دیگری مجدداً برنامه‎ریزی کند.
تحقیق جدید در "نیچر نانوتکنولوژی" منتشر شده است. این تحقیق به رهبری دکتر چاندان سین / Chandan Sen، مدیر مرکز طب احیاء و درمان‎های بر پایۀ سلول اهایو، و ال. جیمز لی / L. James Lee استاد مهندسی مواد شیمیایی و بیومولکولی در کالج مهندسی اهایو انجام شد.

این فناوری چگونه کار می‎کند
این تکنولوژی پیشرفته بر دو ویژگی اصلی متکی است و نخستین این دو، خود تراشه است.با بهره‎گیری از نانوفناوری، دانشمندان دستگاه را به نحوی طراحی کرده‎اند که می‎تواند یک بار موسوم به ژنتیکی را به درون سلول‎های بدن تزریق کند.
ویژگی دوم خود بار ژنتیکی است: تراشه یک کُد خاص را به شکل DNA یا RNA حمل می‎کند، که آن را به سلول‎ها تحویل می‎دهد، و این سبب تغییر ساختار و عملکرد پیشین سلول‎ها در راستای ساختار و عملکرد مورد نیاز برای ترمیم صدمات می‎شود.
همچنان که نویسندگان توضیح می‎دهند، عوامل برنامه‎ریزی مجدد با استفاده از "میدان الکتریکی متمرکز و دارای شدت بالای آرایۀ نانومجراها" به سلول تحویل داده می‎شود. به عبارت دیگر تراشه روی پوست جاگذاری شده و با یک لمس ساده، یک جریان الکتریکی کوچک و تقریباً نامحسوس مجراها را به درون بافت می‎فرستد.
DNA و RNA از طریق این ریزمجراها فرستاده می‎شوند و برنامه‎ریزی مجدد سلول را آغاز می‎کنند، که این روند به آنها "هویتی" جدید می‎دهد. همچنان که دکتر سین توضیح می‎دهد، "این کار فقط کسری از ثانیه زمان می‎برد. شما فقط تراشه را در ناحیۀ آسیب دیده لمس و سپس آن را رها می‎کنید. در آن نقطه برنامه‎ریزی مجدد سلول آغاز می‎شود."

دستگاه اثبات کرده است که 98 درصد کارآیی دارد
تیم تحقیق دستگاه را در موش‌ها از طریق تحویل تکنولوژی به پاهای آسیب دیدۀ جوندگانی که جریان خون در آنها مسدود شده بود آزمایش کرد. دستگاه با موفقیت سلول‎های پوست موش‎ها را به سلول‎های عروقی تبدیل کرد. دکتر سین می‎گوید: "در عرض یک هفته ما آغاز دگرسازی را ثبت کردیم."
در هفتۀ دوم سلول‎های پوست به رگ‎های خونی دارای عملکرد تبدیل شدند و در هفتۀ سوم، پای مجروح جوندگان کاملاً التیام پیدا کرده بود – بدون اینکه هیچ‎گونه مداخلۀ درمانی دیگری در کار بوده باشد.
دکتر سین می‎گوید: "آنچه جالب‎توجه‎تر به نظر می‎رسد این است که این تکنولوژی نه فقط در پوست بلکه در هر نوع بافت دیگری کارآیی دارد."
در چیدمان دوم آزمایش‎ها محققان دستگاه را برای انتقال سلول‎های پوست به درون سلول‎های مغز مورد استفاده قرار دادند، که این کمک کرد تا ناحیۀ صدمه دیده بر اثر سکتۀ مغزی بازسازی شود.
به طور مشخص در این مورد شریال مغزی میانی بلوک شده بود. به هر جهت، محققان سلول‎های مغزی تازه به دست آمده را به مغز جوندگان پیوند زدند، که این سبب بهبود ناحیۀ آسیب دیده بر اثر استروک شد. دانشمندان گزارش می‎دهند که مغز موش‌ها در طول فقط چند هفته توان عملکردی کامل خود را به دست آورد.
دکتر چاندان سین می‎گوید: "تصورش مشکل به نظر می‎رسد اما قابل انجام است و در 98 درصد موارد با موفقیت کار می‎کند. با این فناوری، ما خواهیم توانست سلول‎های پوست را با فقط یک بار لمس کردن به سلول‎های هر یک از ارگان‎های بدن تبدیل کنیم. این فرآیند کمتر از یک ثانیه زمان می‎برد و غیر تهاجمی است."
محققان توضیح می‎دهند که در مقایسه با دیگر تکنولوژی‎های ترانسفکشن محیط آزمایشگاهی که از ویروس‎ها استفاده می‎کنند – که در آنها تحویل ژن می‎تواند با عوارض جانبی جدی همراه باشد – این تکنولوژی تمرکز خود را بر سلول‎های منفرد قرار داده و به شکل غیر تهاجمی عمل می‎کند. دکتر لی می‎گوید: "تفاوت تکنولوژی ما در چگونگی تحویل DNA به داخل سلول است."
با توجه به طبیعت غیر تهاجمی، و غیر دارویی تکنولوژی جدید، دانشمندان امیدوارند تا بتوانند این فناوری را در طول یک سال آینده وارد آزمون‎های بالینی در مورد انسان کنند.

Source:
Regenerative medicine breakthrough: Can a small chip 'heal' entire organs?
By Ana Sandoiu
Published: Mon 7 Aug 2017 

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

الکلیسم تحت تأثیر صدها ژن است

پیش‌بینی ریسک آلزایمر در 18 سالگی با محاسبات ژنتیک

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.