دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

آنچه زمانی جزئی از علوم تخیلی به حساب می‎آمد اکنون به واقعیت تبدیل می‎شود: تمامی ارگان‎های بدن به زودی فقط با لمس یک تراشۀ کوچک "التیام" پیدا خواهند کرد. تیمی از محققان مرکز پزشکی وکسنر دانشگاه ایالتی اهایو و کالج مهندسی ایالتی اهایو، هر دو در کلمبوس، یک تکنولوژی پیشرفته را طراحی کرده‎اند که به زودی قادر به بازسازی و احیاء تمامی دستگاه‎های بدن خواهد بود. دستگاه مزبور عملکرد سلول را به روشی غیر تهاجمی دگرگون می‎کند. این دستگاه متکی به نوعی از نانوتکنولوژی موسوم به ترانسفکشن بافت است که می‎تواند سلول‎های فرد بزرگسال زنده را برای هر نوع سلول دیگری مجدداً برنامه‎ریزی کند.

HPV  یک ویروس مشترک است که از طریق جنسی گسترش می یابد. عفونت با HPV اغلب بدون نشانه است و بسیاری از مردم چیزی راجع به آن نمی دانند.حدود 40 نوع HPV تناسلی وجود دارد که می‌‌تواند موجب سرطان دهانه رحم در زنان و انواع دیگری از سرطان در زنان و مردان شوند. همچنین گونه هایی از HPV می‌توانند موجب بروز زگیل تناسلی در زنان و مردان شوند.

آیا این امکان وجود دارد که روال بهداشت شخصی‌مان، ما را بیش از حد تمیز کند؟ آیا میکروب‌هایی را که حافظ سلامت پوستمان هستند با صابون می‌شوییم و پاک میکنیم؟ مطالعۀ ارائه شده در پنجمین انجمن آمریکایی کنفرانس میکروبیولوژی در زمینه میکروب‌های سودمند، با طرح این سؤالات، خوراکی برای فکر آماده است.

در سال 2013، محققان پیوند را بر روی 9 زن نابارور با عامل رحمی مطلق آغاز کردند که رحم را از فرد اهدا کنندة زنده دریافت کردند. خانم سوئدی که اخیراً زایمان کرده است یکی از آنها بود. اگرچه دو نفر از زنان در این آزمایش در طول ماه‌های اولیه به دلیل عفونت‌های شدید و ترومبوز مجبور به هیسترکتومی (عمل برداشتن رحم) شدند، تیم محققان موفقیت‌آمیز بودن پیوند را در 7 زن دیگر گزارش کرده‌اند.

تصور کنید به جای تزریق، یک قرص با سوزن‌های کوچک بخورید! شاید بلعیدن قرص با سوزن‌های کوچک به نظر دردناک برسد اما به گفتۀ محققان سازندة آن، این کپسول جدیدکه می‌تواند جایگزینی برای تزریق دردناک باشد، هیچ اثر جانبی مضری در بر ندارد.
محققان مؤسسۀ فناوری ماساچوست (MIT) و بیمارستان عمومی ماساچوست (MGH) که نتایج مطالعات خود را در مجلة علوم دارویی / Journal of Pharmaceutical Science منتشر کرده‌اند می‌گویند که قرص میکرونیدل /  (microneedle را در دستگاه گوارش خوک تست کرده‌اند.
اگرچه احتمالاً بسیاری از ما ترجیح می‌دهیم که به جای تزریق دردناک، قرص بخوریم اما بسیاری از داروها را نمی‌توان به شکل قرص استفاده کرد چرا که پیش از جذب، در معده خراب می‌شوند.

انجماد تخمک نیازمند این است که زنان لقاح خارج رحمی (IVF) انجام دهند، روشی با درصد ناکامی بالا که می‌تواند به خطر مرده‌زایی، سزارین، زایمان زودرس، بارداری‌های متعدد و خطرات بالاتر ناهنجاری‌های جنینی بینجامد.

بر مبنای نتایج در مقایسه با بیمارانی که قبل از تشخیص سرطان آسپرین استفاده می‌کردند و کسانی که از این دارو استفاده نمی‌کردند، بیمارانی که پس از تشخیص سرطان آسپیرین مصرف می‌کردند دو برابر احتمال زنده ماندن داشتند. این یافته حتی پس از در نظر گرفتن عوامل مخدوش کنندة بالقوه نظیر سن، جنسیت، مرحلة پیشرفت سرطان، درمان آن و لحاظ کردن دیگر شرایط پزشکی به قوت خود باقی مانده است.

مقالات دیگر...