دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

زهر مار به پیشگیری ایمن‎تر از بروز لخته خون منجر می‎شود

داروی ایمن‎تری برای پیشگیری از بروز لخته خون می‎تواند در دسترس باشد، که آن را باید مدیون پروتئینی بود که در سم مار یافت می‎شود. در یک مطالعۀ جدید، محققان آشکار کرده‎اند که چگونه دارویی بر اساس ساختار تروواگلریکس – پروتئین مشتق از زهر مار تروپیدولاموس واگلری – به شکل مؤثری از ایجاد لخته‎های خونی در موش جلوگیری می‎کند، بدون اینکه دارای عارضۀ جانبی خونریزی بیش از حد باشد.

آزمایش خون برای تشخیص شیزوفرنی

هیچ آزمایشی برای تست شیزوفرنی وجود ندارد. تشخیص آن متکی بر ارزیابی کارشناسان بهداشت روان است. اما در حال حاضر یک مطالعه اخیر ادعا می‌کند که یک آزمایش خون می تواند خطر شیزوفرنی یا سایر مشکلات روانی را تشخیص داده و به این ترتیب درمان سریع تر و نتایج بهتری حاصل خواهد شد.

پروتئین تشکیل دهندة رگ‌های خونی می‌تواند آلترناتیوی برای جراحی بای‌پس قلبی باشد

برای بیماران دچار بیماری حاد شریان عروق کرونری، جراحی بای‌پس قلبی می‌تواند ریسک حملة قلبی را کاهش داده و کیفیت کلی زندگی را بهبود ببخشد. اکنون، محققان از امکان درمانی تازه‌ای خبر می‌دهند که ممکن است بدون انجام جراحی، در این مورد حتی مفیدتر باشد.

کاهش چشمگیر مرگ ناشی از سپسیس با چند گام سادة بیمارستانی

با تهیة چند ابزار ساده و آموزش کاربرد آنها به پرستاران، بیمارستانی در نوروژ میزان مرگ و میر ناشی از سپسیس را تا 40 درصد کاهش داد. محققان در نشریة Critical Care تشریح می‌کنند که چگونه بیمارستان لوانگر در نورد – تروندلاگ نروژ، توانست با انجام چند عمل سادة مرتبط با سپسیس مثل افزایش آموزش پرستاران بخش و یک نمودار مشاهده‌ای مخصوص، تعداد مرگ ناشی از سپسیس را از 12.5 درصد به 7.1 درصد کاهش دهد.

حل کردن لختة‌ خونی با نانوذرات مغناطیسی

لخته‌های خونی که به حملة قلبی و سکتة مغزی می‌انجامند یکی از علل اصلی مرگ در سراسر جهان محسوب می‌شوند. هدف اصلی در پزشکی اورژانس در چنین مواردی حل کردن لخته‌های خون و برگرداندن جریان خون در رگ‌های آسیب دیده با حداکثر سرعت و ایمنی ممکن است. یک نیاز مهم همانا وجود داروهایی است که لخته‌های خونی را بدون آسیب رساندن به رگ‌های سالم هدف گرفته و حل کنند. اکنون یک مطالعة جدید تشریح می‌کند که چگونه نانوذرات مغناطیسی که برای حل کردن لخته‌ها، آنزیم‌های حلال لخته در مسیر مشخص عرضه می‌کنند، می‌توانند راه حلی مناسب برای مشکل مزبور به دست دهند.