دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

اخبار تغذیه / رژیم غذایی
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• هانر وایتمن
• ترجمۀ هستی فراست‎فر

تحقیق جدید نشان می‌دهد که خوردن شکلات به میزان متعادل می‌تواند خطر بی‎نظمی ضربان قلب را تا 20 درصد کاهش دهد.
در پی آنالیز بیش از 55.000 نفر فرد بزرگسال دانمارکی، محققان پی بردند که خوردن 2 تا 6 اونس شکلات در طول هفته با 20 درصد کاهش ریسک فیبریلاسیون دهلیزی (A-fib) مرتبط است.
نویسنده رهبر مطالعه دکتر الیزابت موستوفسکی / Elizabeth Mostofsky، از بخش اپیدمیولوژی دانشکدۀ بهداشت عمومی تی. اچ. چان هاروارد در بوستن و همکارانش اخیراً یافته‌های خود را در نشریه "قلب" منتشر کردند.
بیش از 2.7 میلیون نفر در ایالات متحد آمریکا به A-fib مبتلا هستند.
بر مبنای اعلام انجمن قلب آمریکا، بیماران دچار A-fib پنج بار بیشتر در معرض سکته مغزی و دو بار بیشتر در معرض خطر مرگ ناشی از بیماری قلبی قرار دارند.
پیروی از رژیم غذایی سالم یکی از راهکارهای کلیدی برای پیشگیری از A-fib محسوب می‌شود. آیا شکلات می‎تواند بخشی از این رژیم باشد؟ تحقیق جدید به این پرسش پاسخ مثبت می‌دهد.

مصرف متعادل شکلات و بیست درصد کاهش خطر A-fib
برای رسیدن به یافته‌هایشان دکتر موستوفسکی و همکارانش داده‎های 55.502 فرد بزرگسال را که بخشی از "مطالعۀ رژیم غذایی، سرطان و سلامت دانمارک" بودند تجزیه و تحلیل کردند.
سوژه‌ها در فاصلۀ سال‎های 1993 تا 1997 وارد مطالعه شدند و در آن هنگام BMI، میزان کلسترول و فشار خون آنان اندازه‌گیری شد.
همچنین از نمونه‌ها خواسته می‎شد تا پرسشنامه‌های مربوط به رژیم غذایی، بهداشت، و سبک زندگی را تکمیل کنند، و محققان از این پرسشنامه‌ها برای جمع‌آوری داده‎های مربوط به سلامت عمومی و مصرف شکلات استفاده کردند.
با استفاده از اطلاعات "ثبت‌نام ملی بیماران دانمارک" محققان 3.346 مورد A-fib را در طول 13.5 سال دورۀ پیگیری مطالعه در میان نمونه‌ها شناسایی کردند.
در مقایسه با سوژه‌هایی که فقط 1 اونس شکلات، کمتر از یک بار در هر ماه مصرف کرده بودند، آنهایی که در طول هر ماه 1 تا 3 اونس شکلات مصرف کرده بودند دارای کاهش ریسکی به میزان 10 درصد برای A-fib بودند.
محققان پی بردند که ریسک A-fib برای نمونه‎هایی که هر هفته 1 اونس شکلات می‎خوردند 17 درصد کمتر است، در حالی که این ریسک برای آنهایی که در طول هر هفته 2 تا 6 اونس شکلات می‎خوردند 20 درصد کمتر بود.
وقتی میزان مصرف شکلات بالاتر رفت، فواید آن کم‎رنگ شد؛ سوژه‎هایی که روزانه 1 اونس شکلات می‎خوردند ریسک A-fib برای آنها 16 درصد کمتر بود.

مصرف کم شکلات به سلامت قلب کمک می‎کند
بر مبنای نظر دکتر موستوفسکی این یافته‎ها نشان می‎دهند که مصرف مقدار کم تا متوسط شکلات - مخصوصاً شکلات تلخ که دارای آنتی‎اکسیدان بیشتری است - می‎تواند برای قلب مفید باشد.
او اضافه می‎کند: "در هر حال خوردن شکلات به مقدار زیاد توصیه نمی‎شود، زیرا بسیاری از شکلات‎ها دارای کالری زیادی از ناحیۀ قند و چربی هستند و می‎توانند به افزایش وزن و دیگر مشکلات متابولیک منجر شوند. اما مصرف متعادل شکلات با محتوی کاکائوی زیاد می‎تواند یک گزینۀ سالم باشد."
این نخستین مطالعه‌ای نیست که مصرف متعادل شکلات را با سلامت بهتر قلب مرتبط می‎کند. برای مثال تحقیق منتشر شده در اخبار پزشکی امروز در سال 2016 پی برد که خوردن مقدار کم شکلات در هر روز می‎تواند خطر بیماری قلبی را کاهش دهد.
بر مبنای نظر خانم دکتر موستوفسکی و تیمش، مطالعۀ آنها شواهد بیشتری در مورد فواید مصرف متعادل شکلات برای سلامت قلب ارائه می‎دهد.
نویسندۀ همکار مطالعه دکتر موری میتلمن / Murray Mittleman از دانشکدۀ بهداشت عمومی تی. اچ. چان هاروارد می‎گوید: "این مطالعه به انبوه روزافزودن شواهد اضافه می‎شود که اعلام می‎دارند در مقایسه با دیگر میان وعده‎های غذایی یا تهدیدها، خوردن مقدار کم شکلات تلخ بر یک مبنای منظم به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی متعادل و سالم گزینۀ خوبی است که می‎تواند خطر بیماری قلبی عروقی را کاهش دهد."

Source:
medicalnews.today.com
Chocolate may cut risk of irregular heartbeat by a fifth
Written by Honor Whiteman
Published: Sat 24 May 2017

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

آمفتامین قلب را سریع‌تر پیر می‌کند

سوءمصرف آمفتامین در سطح جهان در حال افزایش است. در حالی که عوارض جانبی شایع این داروی مخدر شامل افزا

استرس چگونه بر میزان کلسترول تأثیر می‌گذارد؟‎

تأثیر استرس بر میزان کلسترول روشن نیست. یکی از مشکلات مرتبط به این مورد این است که استرس واژه‎ای مبه

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.

 

X

کپی رایت

هرگونه کپی مطالب سایت به هر شکل پیگرد قانونی دارد.