دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

چگونه از پوکی استخوان در امان بمانیم؟

بیماری دشواری که پیش گیری ساده ای دارد

آنچه پوکی استخوان را به عنوان یک بیماری مهلک معرفی می‌کند، ماهیت نهفته آن است. این بیماری معمولا به صورت خاموش توسعه می‌یابد. مانند موریانه‌هایی که ستون‌های اصلی یک خانه قدیمی چوبی را می‌خورند و در نهایت یک روز با کوچک ترین لرزش یا فشار بیرونی بنایی که تا دیروز سرپا بود و سالم به نظر می‌رسید، فرو می‌ریزد.

فقط دو سوسیس در هفته خطر سرطان پستان را افزایش می‎دهد

سرطان پستان، سرطان کولورکتال، رژیم غذایی، گوشت قرمز، گوشت فرآوری شده، سوسیس، هات داگ، بیکن، گوشت گوساله، زنان، دورۀ یائسگی، زنان یائسه، رسک سرطان

در مقایسه با زنانی که دارای کمترین میزان مصرف گوشت فرآوری شده بودند، مشخص شد، زنانی که روزانه حداقل 9 گرم گوشت فرآوری شده می‎خورند تا 21 درصد بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان پستان قرار دارند.

تحقیق جدید پس از یافتن ارتباط میان غذاهای فرآوری شده با افزایش خطر سرطان پستان شواهد بیشتری در مورد مضرات این نوع غذاها ارائه می‎دهد. پس از تجزیه و تحلیل داده‌های مربوط به بیش از 260.000 زن، محققان پی بردند که خطر سرطان پستان برای کسانی که در طول هر روز بیش از 9 گرم گوشت فرآوری شده می‌خورند بیش از 20 درصد افزایش پیدا می‎کند، که این معادل حدود 2 دو سوسیس در طول هفته است. به هر جهت تیم تحقیق ارتباطی میان مصرف گوشت قرمز و ریسک سرطان پستان مشاهده نکرد.

آیا گوجه فرنگی از ما در برابر آسیب‎های الکل محافظت می‎کند؟

مشروب الکلی، کبد، مغز، الکل، صدمات کبد، آسیب مغزی، گوجه فرنگی، پودر گوجه فرنگی سس گوجه، لیکوپن، استرس اکسیداتیو

گوجه فرنگی می‌‏تواند هم از کبد و هم از مغز در برابر صدمات ناشی از مصرف مشروبات الکلی محافظت کند

مطالعات علمی نشان داده‎‎اند که گوجه فرنگی می‌‏تواند هم از کبد و هم از مغز در برابر صدمات ناشی از مصرف مشروبات الکلی محافظت کند. اثرات گذراندن شبی با کمی مشروب الکلی برای بسیاری از ما خاطرۀ آشنایی است. اگرچه مصرف متعادل الکل شاید برای سلامت درازمدت مفید باشد، مصرف زیاد آن یقیناً نتایج معکوس در پی دارد. گوجه فرنگی می‌‏تواند شما را از دست سردرد، گیجی، و حالت خون گرفتگی چشم‎ها که علایم هشدار دهندۀ صبح شب پس از نوشخواری هستند خلاص کنند اما تحقیقات نشان می‎دهند که گوجه فرنگی می‎تواند در مورد مغز و کبد سپر حایلی در برابر ویرانی و تباهی ناشی از مصرف الکل در این دستگاه‎های حیاتی بدن باشد.

قند زیاد برای سلامت روانی مردان مضر است

ضررهای ناشی از مصرف زیاد قند به از بین رفتن سلامت دندان‎ها و افزایش وزن محدود نمی‎شود. محققان پی برده‎اند مردانی که روزانه بیش از 67 گرم قند از غذاها و نوشابه‎های شیرین مصرف می‎کنند در مقایسه با مردانی که روزانه کمتر از این مقدار قند می‎خورند، پس از گذشت 5 سال در معرض ریسک بالای ابتلا به اضطراب، افسردگی و دیگر اختلالات شایع سلامت روانی قرار دارند.

آیا شکلات برای پوست شما خوب است؟

شکلات، شکلت تلخ، فلاونول، آنتی‎اکسیدان، اشعه فرابنفش آفتاب، اشعه UV، اثرات ضد پیری شکلات، انعطاف‌پذیری پوست، قلب و عروق، دانشگاه دوسلدورف آلمان، بیمارستان دانشگاهی سن فرانسوا د’آسی لاوال در کِبِک کانادا، انستیتو هاینریش هاینه

در حال حاضر بهتر آن است که به دیگر اشکال محافظت از پوست اعتماد کنیم و از شکلات صرفاً به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی سالم و متعادل لذت ببریم

آیا شکلات با توجه به مقادیر بالای آنتی‎اکسیدان‎های خود می‎تواند ما را در برابر صدمات اشعۀ فرابنفش آفتاب محافظت کند؟ برخی بر این باورند که می‎تواند. کاکائوی خام حاوی مقادیر زیادی از فلاونول است که نوعی آنتی‎اکسیدان محسوب می‎شود. اما اغلب این فلاونول‎ها در کوران پردازشی که دانه‎های کاکائو را به شکلاتی که ما می‎شناسیم و دوست داریم تبدیل می‎کند، از بین می‎روند.  گفته می‎شود که اکنون کارخانه‌های شکلات‌سازی در صدد تجربۀ روش‎های جدید پردازش شکلات هستند که باعث حفظ مقدار بیشتری از آنتی‎اکسیدان‌ها می‎شود.

آووکادو و آجیل چطور باعث تقویت هوش می‌شوند؟

کلسترول LDL، مغز، هوش، تغذیه، آووکادو، آجیل، شبکه تئجه دورسال، شبکه توجه پشتی، تقویت هوش، ساامندان، ریسک بیماری قلبی، شناخت

اگر ما بخواهیم مداخلات تغذیه‎ای را که بر تقویت عملکرد شناختی مغز مؤثر هستند توسعه دهیم، نیازمند فهم راه‎هایی هستیم که این مواد مغذی توسط آنها بر مغز تأثیر می‎گذارند

محققان دانشگاه ایلی‎نویز در اوربانا - کمپین پی برده‎اند که میزان بالاتر اسیدهای چرب تک‎حلقه‎ای (MUFAs) در خون با افزایش میزان کلی هوش در سالمندان پیوستگی دارد. پژوهشگران اخیراً یافته‎های خود را در نشریۀ نوروایمج منتشر کرده‎اند. MUFAs مولکول‌های چربی هستند که در طیفی از غذاها شامل روغن زیتون، آووکادو، روغن کانولا، و مجموعه‎ای از دانه‎های خوراکی و آجیل‎ها وجود دارند. MUFAs چربی‎های سالم تلقی می‎شوند، زیرا ریسک بیماری قلبی و سکته مغزی را از طریق کمک به پایین آمدن سطح کلسترول LDL در خون کاهش می‎دهند.

رژیم گیاهی ناسالم خطر بیماری قلبی را افزایش می‎دهد

گفته می‎شود که رژیم‎های غذایی گیاهی نقش مهمی در پیشگیری از بیماری قلبی دارند. این ادعا در اکثر موارد واقعیت دارد، اما تیمی از محققان به این موضوع پی برده‎اند که ضرر برخی از رژیم‎های گیاهی بیش از سود آنها است. دانشمندان مکرراً فواید رژیم‎های غذایی مبتنی بر مصرف گیاهان را برای سلامت مستند کرده‎اند. گفته می‎شود که این نوع رژیم‎های غذایی می‎توانند علایم بیماری‎های مختلفی مثل چاقی، دیابت، هیپرتانسیون و بیماری قلبی را کاهش دهند یا از بروز آنها پیشگیری کنند.

مقالات دیگر...