دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

اخبار بهداشت / خانواده / عمومی / مادر و کودک
تغییر اندازه و نوع قلم متن


• آنا ساندویو
• ترجمه محمدقاسم رافعی

تحقیق جدید اثرات زندگی در نزدیکی فرودگاه - مشخصاً قرار داشتن در معرض سر و صدای هواپیماها - را بر ریسک ابتلا به فشار خون، که از نظر پرشکی خطر لرزش قلب و سکته مغزی را به همراه دارد، بررسی می‎کند.
کسی به بوق اتومبیل و غرش موتورش علاقه ندارد. قرار داشتن طولانی مدت در معرض سر و صدای ترافیک با تضعیف خواب، نزول عملکرد شناختی، و حتی بیماری قلبی عروقی مرتبط شده است.
اما آیا قرار داشتن در معرض ترافیک هوایی نیز همین تأثیرات را در پی دارد؟ مطالعۀ تازه‎ای که در نشریۀ "پزشکی شغلی و محیطی" منتشر شده است، در مورد ارتباط میان سر و صدای هواپیماها و سلامت قلبی عروقی تحقیق می‎کند.
نویسندۀ نخست مطالعه کُنستانتینا دیماکوپولو / Konstantina Dimakopoulou از دپارتمان بهداشت، اپیدمیولوژی، و آمارهای پزشکی در دانشگاه ملی و کاپودیستریان آتن در یونان است.

مطالعۀ ارتباط میان قرار داشتن در معرض سر و صدای هواپیما و سلامت قلبی عروقی
مطالعه به بررسی 420 نفر از مردمی که نزدیک فرودگاه بین‎المللی آتن، پایتخت یونان، زندگی می‎کردند و در عین حال بخشی از مطالعۀ HYENA بودند، پرداخت.
مطالعۀ مزبور یک مطالعۀ بین‎المللی مقطعی است که با هدف ارزیابی اثرات سلامت سر و صدای هواپیما در فاصلۀ سال‎های 2004 تا 2006 انجام می‌شود.
خانم دیماکوپولو و همکارانش بر نمونه‌هایی متمرکز شدند که بر مبنای نشانی خود سطح مجاورت آنها با سر و صدا از 50 دسی‎بل تا بیش از 60 دسی‌بل بود. آنها "سر و صدای روزانۀ هواپیما" را به عنوان سر و صدای موجود از ساعت 7 صبح تا 11 شب و "سر و صدای شبانۀ هواپیما" را به عنوان سر و صدایی که از 11 شب تا 7 صبح روز بعد به گوش می‎رسید، تعریف کردند.
از نظر ابزارهای آماری مورد کاربرد، تیم تحقیق از مدل‎های رگرسیون چندگانه و همچنین مدل متناسب با مخاطرۀ کاکس برای تنظیم عواملی که می‎توانستند بر نتایج تأثیر بگذارند، استفاده کرد.
در کل، حدود نیمی از نمونه‎ها (49 درصد) روزانه در معرض بیش از 55 دسی‎بل سر و صدای هواپیماها بودند، و تقریباً یک‌چهارم آنها (کمی بیشتر از 72 درصد) در معرض بیش از 45 دسی‌بل سر و صدا در اوقات شب قرار داشتند.
همانند مورد شیوع اتفاقات قلبی عروقی، 71 نفر پس از دورۀ دو سالۀ مطالعه با تشخیص فشار خون بالا مواجه شدند، 44 نفر از نمونه‎ها به تازگی خود را با تشخیص آریتمی قلبی مواجه دیدند، و 18 نفر از نمونه‎ها دچار حملۀ قلبی شدند.

قرار داشتن طولانی مدت در معرض سر و صدای شبانۀ هواپیما خطر هیپرتانسیون را افزایش می‎دهد
بر مبنای اعلام محققان، فشار خون بالا و آریتمی قلبی به شکل قابل ملاحظه‌ای با سطوح بالاتر قرار داشتن در معرض سر و صدای هواپیما، مشخصاً در اوقات شب، پیوستگی دارد.
در مورد فشار خون بالا، سر و صدای شبانۀ هواپیماها نه فقط با بروز موارد جدید بلکه با تمامی موارد همبستگی دارد.
به ویژه برای هر ده دسی‌بل سر و صدای اضافی هواپیماها، ریسک مواجهه با تشخیص فشار خون بالا بیش از 50 درصد افزایش می‎یابد. وقتی تمامی موارد فشار خون بالا در مجموعه لحاظ شد، ریسک مزبور تا 69 درصد افزایش پیدا کرد.
سر و صدای هواپیماها در شب همچنین با دو برابر شدن خطر مواجهه با تشخیص لرزش قلب یا آریتمی همبستگی داشت، اما این همبستگی برای تمامی موارد آریتمی معتبر بود و نه فقط برای موارد تازه تشخیص داده شدۀ آن. از طرف دیگر پیوستگی با سکته مغزی از نظر آماری معنی‎دار نبود.
در مقابل، ارتباط با سر و صدای ترافیک جاده‎ای "ضعیف‌تر و ناپایدارتر" بود.
از آنجا که مطالعۀ حاضر از نوع مشاهده‎ای است، قادر به ارائۀ جمع‎بندی علت و معلولی نیست. دیگر محدودیت‌های مطالعه شامل کم بودن تعداد نمونه و فقدان دسترسی به اطلاعات مربوط به علل مرگ آنهایی بود که در طول انجام مطالعه جان خود را از دست داده بودند.
به هر جهت، به نظر می‎رسد که نویسندگان مطالعه به نتایج مطالعۀ حاضر اطمینان دارند:
"یافته‎ها ... عنوان می‎کنند که قرار داشتن طولانی مدت در معرض سر و صدای هواپیما، مشخصاً در طول شب، با شیوع فشار خون بالا، و محتملاً با عواقب قلبی عروقی مرتبط است."
نویسندگان مطالعه جمع‌بندی می‌کنند: "ما انتظار داریم که تحقیق انجام شده برای بهبود کیفیت بهداشت عمومی در مناطقی که قرار داشتن در معرض سر و صدای مرتبط به نقل و انتقالات شایع است، مفید باشد."

Source:
medicalnewstoday.com
Does the sound of airplanes raise blood pressure risk?
By Ana Sandoiu
Published: Wed 14 June 2017

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

ژنتیک و کشف مهم در مورد فشار خون در مطالعة بزرگ جهانی

با کشف 31 ناحیة ژنی جدید درگیر در فشار خون، یک مطالعة بزرگ در سطح جهان به شکل قابل ملاحظه‌ای فهرست ژن‌های مرتبط به هیپرتانسیون یا فشار خون بالا را افزایش داده است. این مطالعه از این نظر نیز مهم است که

چگونه هورمون فشار خون سبب افزایش وزن می‌شود

کشف راهکارهای نو برای نبرد با چاقی نوعی تمرکز کلیدی برای محققان محسوب می‌شود، با توجه به اینکه چاقی به یک معضل عمومی در حال افزایش نگرانی‌زا تبدیل شده است. اکنون یک تحقیق تازه این موضوع را روشن می‌کند

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.

 

X

کپی رایت

هرگونه کپی مطالب سایت به هر شکل پیگرد قانونی دارد.