دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

اخبار بارداری / زنان
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• دکتر کاترین پادوک
• ترجمه هامیک رادیان

یک مطالعۀ بین‎المللی بزرگ‎مقیاس ژنتیک بر روی صدها هزار کودک، برای اولین بار نشان می‎دهد که خطر پره‎اکلامپسی، یک بیماری بالقوه خطرناک که می‎تواند در کوران بارداری بروز کند، با DNA نوزادان مرتبط است.
نویسندۀ اول مطالعه، دکتر لیندا مورگن / Linda Morgan از دانشگاه ناتینگهام در انگلستان، و همکارانش در نشریۀ "نیچر ژنتیک" گزارشی از تحقیق پنج سالۀ خود را که در آن نمونه‌های DNA کودکانی از ایسلند، نروژ، فنلاند و بریتانیا تجزیه و تحلیل شد، گزارش می‎دهند.
پره‎اکلامپسی با افزایش ناگهانی فشار خون زنان در طول هفتۀ بیست بارداری مشخص می‌شود، که با افزایش پروتئین در ادرار و تورم دست‎ها و صورت همراه است. پره‌اکلامپسی همچنین می‎تواند به مغز، کبد و کلیه‎های زن باردار آسیب برساند.
پره‎اکلامپسی قادر است تا هم برای مادر و هم برای بچه کشنده باشد، و نیز می‎تواند به عوارض سلامت درازمدت منجر شود.
این بیماری به حدود 5 درصد کل بارداری‎ها صدمه می‎زند و یکی از علل پیشتاز در مرگ و میر مرتبط به بارداری و تولد است.
برای تحقیق جدید، دکتر مورگن و همکارانش یک مطالعۀ ژنومی گسترده (GWAS) بر روی 4380 کودک متولد شده از مادران مبتلا به پره‎اکلامپسی در طول بارداری انجام دادند، و نیز مطالعه شامل 310.238 کودک بود که مادران آنها در طول بارداری دچار پره‎اکلامپسی نشده بودند (گروه کنترل).


در همین زمینه بیشتر بخوانیم:

آنچه باید در مورد پره‌اکلامپسی بدانیم


نخستین مطالعه‎ای که به DNA نوزادان می‎پردازد
GWAS یک روش پژوهشی مدرن است که ژنوم‎ها یا تنظیمات کامل DNA تعداد زیادی از مردم را برای یافتن تغییرات کدگذاری ژنتیکی مرتبط به بیماری‎های مشخص به سرعت اسکن می‎کند.
دکتر مورگن توضیح می‎دهد که پیشتر، مطالعه در مورد پره‎اکلامپسی دشوار بوده است زیرا این بیماری در طول شکل‎گیری جفت آغاز می‎شود. اما اکنون GWAS"به ما امکان جستجوی سرنخ‎های بیماری را در DNA مادر، پدر، و بچۀ آنها فراهم می‎کند."
پیشتر تجزیه و تحلیل پره‎اکلامپسی توسط GWAS انجام شده است، اما مطالعات پیشین صرفاً بر DNA مادران تمرکز کرده‎اند.
دکتر مورگن می‌گوید که از سال‎ها پیش "ماماها و متخصصان زنان می‎دانسته‎اند که احتمال بروز پره‎اکلامپسی در زنانی که مادر یا خواهر آنها دچار این بیماری بوده، بیشتر است."
خانم مورگن می‎نویسد: دیگر مطالعات کشف کرده‎اند که پره‌اکلامپسی "همچنین در خانواده‌های مردانی که پدرشان نتیجۀ بارداری پره‎اکلامپتیک بوده‎اند، ادامه پیدا می‎کند."
او توضیح می‎دهد: "از آنجا که این ژن بچه است که جفت را ایجاد می‎کند، ما بر آن شدیم تا ببینیم که آیا می‎توانیم ارتباطی میان DNA بچه و این بیماری پیدا کنیم."
محققان معتقدند که مطالعۀ آنها نخستین تحقیق در مورد پره‎اکلامپسی است که تمرکز خود را به DNA فرزند معطوف می‎کند.

واریانت‎ها می‎توانند به رگ‎های خونی صدمه بزنند
آنالیز GWAS – که در "انستیتو ولکام تراست سانگر" در کمبریج، و "رمزگشایی ژنتیکی" ریکیاویک پایتخت ایسلند انجام شد، دو واریانت پیشتر ناشناختۀ DNA را کشف کرد که به شکل قابل ملاحظه‎ای با پره‎اکلامپسی مرتبطند.
محققان می‎نویسند این دو نوع کاملاً شایعند و در میان حدود نیمی از کل جمعیت وجود دارند. به هر جهت، آنها به خودی خود برای ایجاد پره‎اکلامپسی کافی نیستند؛ آنها صرفاً باعث افزایش ریسک ایجاد بیماری می‎شوند.
واریانت‎های جدید به ژنی موسوم به FLT1 نزدیکند که یک گیرندۀ سطح سلولی را کدگذاری می‎کند که دارندۀ نقش در ایجاد رگ‌های خونی جدید شناخته می‎شود.
یک شکل FLT1 پیشتر با توسعۀ پره‎اکلامپسی مرتبط شده بود. اگر سطح جفتی پروتئین مرتبط بیش از حد افزایش پیدا کند، آنها وارد جریان خون زن باردار می‎شوند و می‎توانند به رگ‎های خونی وی صدمه بزنند، که نتیجۀ آن فشار خون بالا و صدمه دیدن کبد، کلیه‎ها، و مغز است.
دکتر مورگن فواید بالقوۀ یافته‎های تحقیق را خلاصه می‎کند:
"ما معتقدیم که دیدگاه تازه‎ای که این مطالعه به دست می‎دهد می‎تواند بنیانی برای پیشگیری و درمان مؤثرتر پره‎اکلامپسی در آینده ارائه دهد، و فرجام بارداری برای مادر و بچه را بهبود ببخشد."
تیم تحقیق در حال حاضر در فرآیند تجزیه و تحلیل ژنوم‎های 4220 بچه در قزاقستان و ازبکستان است که از مادران دچار پره‎اکلامپسی دوران بارداری متولد شده‎اند تا دریابد که آیا اینان نیز همان واریانت‌های DNA را دارند یا خیر.

Source:
medicalnewstoday.com
Preeclampsia: Genetic study finds links to babies' DNA
By Catharine Paddock PhD
Published: Mon 19 June 2017

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

هشت علت شایع درد سینه در زنان

کدئین برای کودکان بسیار خطرناک است

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.