دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

اخبار بارداری / زنان
تغییر اندازه و نوع قلم متن

ترجمه هامیک رادیان

در حدود 70-50 میلیون نفر در ایالات متحد آمریکا دچار مشکلات خواب هستند. اما بر مبنای بررسی تازه‌ای از سوی مراکز پیشگیری و کنترل بیماری‌ها (CDC)، والدین مجردند که در این مورد در بالاترین ریسک قرار دارند.
کالین ان. نیوگنت از مرکز ملی آمار بهداشتی (NCHS) در مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها، و همکاران دریافتند که والدین مجرد – مشخصاً مادران مجرد - دارای بچه‌های 18 ساله و کوچک‌تر بیش از دیگر بزرگسالان دیگر انواع خانواده دارای خواب شبانة کمتر از 7 ساعت هستند.
بیشتر آنکه دریافتند که والدین مجرد مشکلات بیشتری برای به خواب رفتن و در خواب ماندن دارند، و بیشتر احتمال دارد که نسبت به بزرگسالان فاقد فرزند و خانواده‌هایی که در آنها والدین در کنار بچه‌های زیر سن 18 سال زندگی‌می‌کنند، بدون احساس استراحت کافی از خواب بیدار شوند.
بر مبنای نظر «بنیاد ملی خواب»، بزرگسالان در سنین 18 تا 64 سال باید خواب شبانه در حد 7 تا 9 ساعت را هدف قرار دهند. به هر حال CDC می‌نویسد که تقریباً یک‌سوم آمریکاییان بزرگسال حتی به هدف 7 ساعت خواب نیز دست نمی‌یابند.
شماری از مطالعات عوارض منفی برای سلامت خواب کم شامل ریسک افسردگی، دیابت و بیماری‌های قلبی را مستند کرده‌اند. گزارشی که اکتبر سال پیش در مدیکال نیوز تودی منتشر شد همچنین پیوندی میان اختلالات خواب و بیماری آلزایمر مشاهده کرد.
بر مبنای نظر نیوگنت و همکاران، مطالعات پیشین خاطرنشان کرده‌اند که مدت و کیفیت خواب فرد ممکن است به وسیلة وضعیت ازدواج و اینکه افراد دارای فرزندان در حال زندگی در چارچوب خانواده باشند، تحت تأثیر قرار گیرد.
تیم تحقیق بر آن شد تا این ارتباط را با آنالیز داده‌های 2014-2013 نظرسنجی بر مبنای مصاحبة بهداشت ملی (NHIS)، دقیق‌تر مورد تحقیق قرار دهد، تا مدت خواب، کیفیت خواب و داروهای خواب‌آور مورد مصرف آمریکاییان در سن 18 تا 64 سال بر مبنای جنس و نوع خانواده را تعیین کند.

43.5٪ مادران مجرد خواب کمتر از 7 ساعت دارند
در مجموع محققان دریافتند که والدین مجرد بیشتر احتمال دارد که دارای خواب شبانة کمتر از 7 ساعت باشند؛ 6/42٪ والدین مجرد میزان خواب خود را کمتر از 7 ساعت گزارش دادند، در مقایسه با 7/32٪ بزرگسالان خانواده‌های دو والدی و 31٪ بزرگسالان فاقد فرزند.
در میان والدین مجرد، تیم تحقیق دریافت که مادران مجرد بیش از پدران مجرد احتمال دارد که فقدان خواب را تجربه کنند، با 43.5٪ مادران مجرد با خواب شبانة کمتر از 7 ساعت در مقایسه با 5/47٪ پدران مجرد.
در میان خانواده‌های دو والدی مردان بیش از زنان محتمل است که خواب شبانة کمتر از 7 ساعت داشته باشند، به ترتیب 1/34٪ و 2/31٪. و در میان بزرگسالان فاقد فرزند، 3/32٪ مردان در مقایسه با 7/29٪ زنان، خواب شبانة خود را کمتر از 7 ساعت گزارش دادند.
بر مبنای نتایج بررسی، والدین مجرد بیش از بزرگسالان خانواده‌های دو والدی و آنهایی که فاقد فرزند بودند احتمال داشت که دچار مشکلات به خواب رفتن مکرر و در خواب ماندن باشند و نیز احتمال بیدار شدن آنان بدون احساس استراحت کافی بیشتر بود.
بیش از 50٪ والدین مجرد گزارش دادند که دستکم چهار بار در طول هفتة منتهی به زمان بررسی، بدون استراحت کافی از خواب بیدار می‌شوند، در مقایسه با 2/42٪ بزرگسالان در خانواده‌های دو والدی و 7/35٪ بزرگسالان فاقد فرزند.
باز در این مورد مادران مجرد در ریسک بالاتری برای فقر کیفیت خواب در مقایسه با پدران مجرد بودند. برای مثال 52٪ مادران مجرد پریدن مکرر از خواب را بدون احساس کفایت استراحت در طول هفتة گذشته گزارش دادند در مقایسه با 7/39٪ پدران مجرد.
شاید شگفت‌انگیز باشد که بزرگسالان فاقد فرزند بیشتر احتمال داشت که برای کمک به خواب خود در طول هفتة منتهی به بررسی داروی خواب‌آور گرفته باشند، 9/7٪ این بزرگسالان در مقایسه با 3/7٪ والدین مجرد و 9/3٪ بزرگسالان در خانواده‌های دو والدی چنین کاری را انجام می‌دادند.
محققان در تفسیر آنچه یافته‌های آنها نشان می‌دهد، می‌گویند: "داشتن خواب کافی یک موضوع ملی سلامت و اولویت بهداشت عمومی است... در کل، نتایج بررسی آشکار می‌سازد که والدین مجرد خواب کمتری دارند و نسبت به بزرگسالان دیگر انواع خانواده‌ها مشکلات خواب بیشتری را تجربه می‌کنند."
بر مبنای نظر نیوگنت و همکاران (که می‌نویسند درصد خانواده‌های تک والدی دارای فرزندان در سن 18 سال در دهه‌های اخیر 32٪ رشد داشته است)، یافته‌ها نشانگر دیگری برای سقوط تک‌والدی است.
آنها جمع‌بندی می‌کنند: «مطالعه نشان داده است که والدین مجرد منابع درآمدی کمتری دارند، و این گزارش درمی‌یابد که خواب دامنة دیگری است که در آن خانواده‌های تک والدی دچار محرومیت می‌شوند.»

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

سرنخی از اینکه چرا مردان بهتر از زنان می‌خوابند

آیا زنان بیش از مردان در معرض مشکلات خواب قرار دارند، و اگر این‌گونه است، چرا؟ یک مطالعة جدید که در PNAS منتشر شده است نشان می‌دهد که جنسیت بر چگونگی به خواب فرو رفتن ما مؤثر است. گمان می&zw

نقش مطالعه در بهبود سلامت و تندرستی

برای بسیاری از انسان‌ها، هیچ چیز همانند گم شدن در صفحات یک کتاب خوب نیست؛ کتاب می‌تواند ما را به جهان دیگری ببرد، و دستکم به صورت موقت ما را از شر استرس‌های زندگی روزمره رها کند. اما به شکلی روزافزون،