plg_search_sppagebuilder
دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها
Image

سلول‌های نوع T مروج پاسخ ایمنی مخرب کشف شد

اخبار
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• دکتر کاترین پادوک
• ترجمة هامیک رادیان

برای نخستین بار محققان نوعی از سلول‌های T را شناسایی کردند که نقشی کلیدی در تقویت پاسخ ایمنی مخرب که در ارتریت روماتوئید سبب التهاب و حمله به مفاصل می‌شوند، بازی می‌کند. این کشف – با استفاده از نوعی فناوری که به آنالیز "تعداد انگشت‌شماری از سلول‌ها" کمک می‌کند انجام گرفته است – و سرنخ‌های حیاتی جدیدی در مورد بیولوژی بیماری‌ به دست می‌دهد و می‌تواند به درمان‌های قدرتمند هدفمند منجر شود.
مطالعه به رهبری بیمارستان بریگهام و زنان (BWH)، یک مرکز تحقیقی وابسته به دانشکدة پزشکی هاروارد انجام و در نشریة نیچر / Nature منتشر شده است.
نویسندة اول مطالعه دکتر دیپاک راؤ / Deepak Rao، مدیر همکار مرکز ایمنولوژی انسانی BWH می‌گوید، در حالی که پیشرفت‌های بسیاری در توانایی ما برای درمان ارتریت روماتوئید انجام شده است، درمان‌ها هنوز همچون ابزار کُندی می‌مانند که فقط بخشی از سیستم ایمنی را در مسیرهای غیر اختصاصی سد می‌کنند. دکتر راؤ اضافه می‌کند:
"نتایج مطالعة ما مسیر تازه‌ای را به سمت درمان‌هایی که دقیق‌تر هستند، و فقط بر روی سلول‌های ایمنی مرتبط به بیماری متمرکز می‌شوند، روشن می‌کند."
ارتریت روماتوئید یک بیماری خودایمنی است که کیفیت زندگی را کاهش می‌دهد و سبب مرگ و ناتوانی زودرس می‌شود. این اختلال دردناک اغلب دیوارة مفاصل را ملتهب می‌کند و در عین حال می‌تواند به دیگر ارگان‌های بدن آسیب برساند.

پاسخ ایمنی خطا
التهاب مزمن در مفاصل به تدریج باعث ساییدگی غضروف و استخوان می‌شود و گاهی از اوقات مفاصل را دفرمه می‌کند.
ارتریت روماتوئید به عنوان یک بیماری خودایمنی طبقه‌بندی می‌شود زیرا از یک پاسخ ایمنی خطا نشأت می‌گیرد که در آن سلول‌های ایمنی بافت‌های بدن را با پاتوژن‌ها اشتباه می‌گیرند. در هر حال علل دقیق ارتریت روماتوئید همچنان ناشناخته مانده است.
در حال حاضر درمانی برای ارتریت روماتوئید وجود ندارد، اما داروها به شکل فزاینده‌ای در درمان بیماری و پیشگیری از دگرشکلی (دفورمه شدن) مفاصل مؤثر عمل می‌کنند.
مطالعات پیشین شواهدی در مورد سلول‌های T – و روشی که آنها با آنتی‌بادی وارد فعل و انفعال می‌شوند که منجر به تولید سلول‌های B می‌شود – یافته‌اند که به شدت در ایجاد ارتریت روماتوئید دخالت دارند.

مطالعة جدید بر نوع خاصی از سلول‌های T تأکید می‌کند
برای مطالعة خود دکتر راؤ و همکارانش از یک رویکرد "ساختارشکنانة بیماری" برای مطالعة نمونه‌های بیمار در سطحی از جزئیات که پیشتر انجام نگرفته بود استفاده کردند.
محققان از فناوری‌های پیچیده‌ای نظیر سیتومتری انبوه و توالی‌یابی RNA برای جدا و مشخص کردن سلول‌های خاص در میان انواع متعدد سلول‌های موجود در خون، مایع اطراف مفاصل و بافت مفاصل استفاده کردند.

نوع بی‌همتای سلول T تولید آنتی‌بادی را تحریک می‌کند
محققان یک نوع بی‌همتا (و با وجود این فراوان) سلول T در بیماران دچار ارتریت روماتوئید یافتند. این سلول‌ها نوعی از CD4+ یا سلول T کمکی هستند، و در حدود یک‌چهارم سلول‌های T را در مفاصل بیماران تشکیل می‌دهند.
در بررسی دقیق‌تر، محققان متوجه شدند که نوع تازة سلول T برای ورود به بافت ملتهب و تحریک سلول‌های B برای تولید آنتی‌بادی‌ها برنامه‌ریزی می‌شوند – آنتی‌بادی‌هایی که به جای پاتوژن‌ها به بافت خود بدن حمله می‌کنند.
اعتقاد بر آن است که این مطالعه نخستین مطالعه از نوع خود است که توصیفی جزءنگر از نوعی سلول T با این مشخصات غیر مرسوم به دست می‌دهد.
محققان اکنون می‌خواهند این یافته‌ها را گسترش دهند و پیام‌های موجب توسعة این سلول‌ها را بررسی کنند. آنها همچنین می‌خواهند این موضوع را کشف کنند که آیا این سلول‌ها در دیگر بیماری‌های خودایمنی نظیر دیابت نوع 1، لوپوس و مالتیپل اسکلروزیس دخالت دارند یا خیر.
تیم تحقیق همچنین بر آن است تا در مورد این موضوع تحقیق کند که آیا این سلول‌های T منحصر بفرد می‌توانند یک هدف دارویی مؤثر برای درمان ارتریت روماتوئید باشند./

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.

 

آگهی‌ها

مینی هایفو

مینی هایفو

دستگاه جوان‌سازی و لیفتینگ پوست کلاژن پوست و الیاف انعطاف‌پذیر عمقی و افزایش رطوبت پوست باعث از بین رفتن چین و چروک و خطوط پوست می‌شود.
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
سرنگ انسولین BD

سرنگ انسولین BD

تزریق ساده‌تر و بدون درد انسولین در بیماران مبتلاء به دیابت
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

از بین بردنده شیارهای ریز، جای زخم، جوش و بهبود وضعیت کلی پوست
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
محلول ضدعفونی

محلول ضدعفونی

برای ضدعفونی کردن دستگاه‌ها و وسایل پزشكی مانند دستگاه‌های اندوسكُپی، برونكوسكُپی و لوازم جراحی و پانسمان و همچنین اتاق‌های عمل و زایمان، بخش‌های مختلف سوانح سوختگی، و تزریقات، بخش‌های مراقبت ویژه و همچنین کف راهروها و سطوح فیزیكی بیمارستان‌ها، ضد عفونی دست و...
خرید بی‌واسطه از وارد کننده