دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

آیا با رعایت اعتدال نیز نوشخواری کماکان مضر است؟

اخبار الکل / اعتیاد / مواد مخدر
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• هانر وایتمن
• ترجمة فرهنگ راد

در حالی که تعدادی از مطالعات مدعی‌اند مصرف تؤام با اعتدال الکل می‌تواند به نفع سلامت قلب باشد، مطالعة جدید عنوان می‌کند که نوشیدن حتی یک پیک الکل در روز ممکن است ریسک فیبریلاسیون دهلیزی را افزایش دهد. فیبریلاسیون دهلیزی یکی از ریسک‌فاکتورهای اصلی سکتة مغزی، نارسایی قلبی و دیگر اتفاقات ناخوشایند قلبی عروقی است.
بر مبنای داده‌های انستیتو ملی سوءمصرف الکل و الکلیسم (NIAAA)، در حدود 71 درصد آمریکایی‌ها از مصرف الکل در سال گذشته و 57 درصد آنها از مصرف آن در طول ماه گذشته خبر می‌دهند.
در حالی که مصرف زیاد الکل شدیداً برای قلب مضر شناخته می‌شود، و مسؤول مرگ 3.3 میلیون آمریکایی در سال 2012 محسوب شده است، انبوهی از مطالعات عنوان کرده‌اند که مصرف متعادل الکل می‌تواند برای سلامت قلب مفید باشد.
برای مثال اوایل سال 2016 مطالعه‌ای اعلام کرد که نوشیدن 3 تا 5 جرعه الکل در طول هفته ریسک حملة قلبی و نارسایی قلبی را کاهش می‌دهد.
در هر حال در مطالعة جدید، نویسندة ارشد دکتر گریگوری مارکوس / Gregory Marcus – از دانشگاه کالیفرنیا سان‌ فرانسیسکو (UCSF) – و همکارانش عنوان می‌کنند که با تمام این اوصاف مصرف معتدل الکل ممکن است چندان مفید به حال قلب نباشد.
محققان یافته‌های خود را در نشریة انجمن قلب آمریکا / Journal of the American Heart Association منتشر کردند.
تیم تحقیق داده‌های مربوط به 5220 نمونه با متوسط سنی 56 سال را که بخشی از مطالعة قلب فرامینگهام / Framingham Heart Study بودند، مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند.
برای بررسی فعالیت الکتریکی قلب نمونه‌ها از الکتروکاردیوگرام (ECG) که امکان شناسایی فیبریلاسیون دهلیزی – وضعیتی که با بی‌نظمی ضربان قلب مشخص می‌شود - را فراهم می‌کند، استفاده شد.
اطلاعات مربوط به مصرف الکل توسط نمونه‌ها از طریق پرسشنامه‌های استاندارد پزشکی گردآوری شد.

ریسک فیبریلاسیون دهلیزی با مصرف هر ده گرم الکل در روز افزایش می‌یابد
پس از 6 سال پیگیری و انجام بیش از 17600 اسکن EEG، محققان 1088 مورد فیبریلاسیون دهلیزی شناسایی کردند، و متوجه شدند که مصرف درازمدت الکل ریسک فیبریلاسیون دهلیزی را افزایش می‌دهد.
نتایج آنالیز آشکار کرد که هر قدر مصرف الکل نمونه‌ها بیشتر بوده باشد، ریسک فیبریلاسیون دهلیزی در مورد آنها بالاتر می‌رود؛ هر 10 گرم الکل مصرف شده در هر روز (درست کمتر یک پیک در روز) با 5 درصد ریسک بیشتر آغاز دوبارة فیبریلاسیون دهلیزی مرتبط است.
محققان می‌گویند این افزایش ریسک فیبریلاسیون دهلیزی احتمالاً به بزرگ شدن دهلیز چپ قلب برمی‌گردد که نتیجة مصرف الکل است؛ هر 10 گرم الکل اضافی مصرفی در روز با 0.16 میلی‌متر افزایش اندازة دهلیز چپ مرتبط است.
از این گذشته تیم تحقیق می‌گوید حدود 24 درصد – و در برخی موارد تا 75 درصد – ارتباط میان مصرف منظم الکل و ریسک فیبریلاسیون دهلیزی را می‌توان با بزرگ شدن دهلیز چپ قلب توضیح داد.
این یافته‌ها پس از لحاظ کردن شمار انبوهی از عوامل مخدوش کنندة نتایج نظیر فشار خون، وضعیت مصرف سیگار و دیابت به قوت خود باقی بودند.
دکتر گریگوری مارکوس می‌گوید: "مطالعة ما نخستین شواهد انسانی را در این مورد عرضه می‌کند که چرا مصرف روزانه و درازمدت الکل ممکن است به توسعة این اختلال ریتم بسیار شایع قلبی منجر شود. ما به نوعی از مشاهدة اینکه مقدار کم الکل با بزرگ‌تر شدن دهلیز چپ قلب و متعاقب آن فیبریلاسیون دهلیزی مرتبط است، شگفت زده شدیم."
محققان قادر نیستند به این جمع‌بندی برسند که مصرف الکل علت مستقیم فیبریلاسیون دهلیزی است، اما می‌گویند، نتایج مطالعة آنها مطالعات پیشین را که مصرف معتدل الکل را با سلامت بهتر قلب مرتبط دانسته‌اند به چالش می‌کشد.
دکتر مارکوس می‌گوید: "مطالعة ما نشان می‌دهد که با خودداری از مصرف الکل می‌توان از فیبریلاسیون دهلیزی پیشگیری کرد – در هر حال، از آنجا که الکل احتمالاً اثرات متعددی بر افراد دارد، به احتمال قریب به یقین زیرگروه‌های مختلفی برای فیبریلاسیون دهلیزی وجود دارد. وقتی پای اثرات الکل و سلامت قلب در میان است یک قواره اندازة تن همه‌کس نمی‌شود."
تیم تحقیق جمع‌بندی می‌کند که مطالعات بیشتر برای فهم بهتر ساز و کارهای نهفته در چگونگی تأثیر مصرف الکل بر فعالیت الکتریکی قلب مورد نیاز است.
دکتر مارکوس می‌گوید: "ما امیدواریم که با فهم ارتباط مکانیکی موجود میان الکل و فیبریلاسیون دهلیزی بتوانیم چیزی اساسی در مورد کل فیبریلاسیون دهلیزی بیاموزیم و بتوانیم راه‌های تازه‌ای برای درک و درمان این بیماری شناسایی کنیم."/

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

آمفتامین قلب را سریع‌تر پیر می‌کند

استرس چگونه بر میزان کلسترول تأثیر می‌گذارد؟‎

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.