دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

اسکیزوفرنی به کل اتصالات مغزی آسیب می‎رساند - یافته‎های مطالعه‎ در مقیاس کلان

اسکیزوفرنی، شیزوفرنی، ماده سفید مغز، اتصالات مغزی، سیم‌کشی مغز، فیبرهای عصبی، نیم کره مغز، ژنتیک، بیماری وراثتی، بیماری ارثی، جسم پینه‎ای،  لوب تمپورال، پری‌فرونتال، ژن

ما نشان می‎دهیم که فقط مطالعۀ یک ناحیۀ منفرد در مغز در تلاش برای یافتن آنچه سبب اسکیزوفرنی می‎شود رویکرد درستی نیست

در بزرگ‎ترین مطالعه از نوع خود تا به امروز، 160 دانشمندان از 27 انستیتو در سراسر جهان بر آن شدند تا چگونگی اثرات اسکیزوفرنی بر مادۀ سفید مغز را مورد بررسی قرار دهند. مادۀ سفید مغز ماده‎ای است که در بافت‎های عمقی مغز وجود دارد. برای رسیدن به این مهم محققان داده‎های در دسترس مربوط به حدود 2000 فرد مبتلا به اسکیزوفرنی را با داده‌های 2300 نفر فرد سالم به عنوان گروه کنترل مقایسه کردند. محققان به مادۀ سفید مغز که می‎‏توان در ناحیۀ زیر کورتکس مغز یافت دقیق شدند. مادۀ سفید حاوی فیبرهای نوری است که با نگه‎داری در غلاف میلین از آنها محافظت می‎کند. مادۀ سفید همچنین مسؤول بهبود ارتباط میان سلول‎های عصبی است و سبب سریع‎تر و کاراتر شدن آنها می‎شود.

ترکیب مشتق از شاهدانه به درمان اسکیزوفرنی کمک می‎کند

تحقیق جدید با آزمایش اثرات ترکیب مشتق از شاهدانه بر موش‎های صحرایی، راهی تازه را برای درمان اسکیزوفرنی هموار می‎کند. این تحقیق عنوان می‎کند که مادۀ مشتق از شاهدانه می‎تواند اختلال شناختی خاص اسکیزوفرنی را بهبود بخشد، بدون اینکه هیچ‎یک از عوارض جانبی داروهای فعلی را داشته باشد. اسکیزوفرنی مبتلابۀ 1.1 درصد جمعیت آمریکا – یا تقریباً 3.5 میلیون نفر است.

انواع نادر ریسک ژنتیک برای شیزوفرنی مشخص شد

در بزرگ‌ترین مطالعة ژنوم از نوع خود، پژوهشگران چندین نوع نادر ژنتیک را آشکار کرده‌اند که می‌توانند خطر شیزوفرنی (اسکیزوفرنی) را تا 60 بار افزایش دهند. تیم تحقیق – شامل بیش از 250 دانشمند از سراسر جهان – اخیراً یافته‌های خود را در نشریة نیچر ژنتیک / Nature Genetics گزارش داده‌اند.

ویتامین‌های گروه B و بهبود علایم اسکیزوفرنی

از آنجا که اسکیزوفرنی مداوایی ندارد، گزینه‌های درمانی استاندارد بر کاهش علایم بیماری تمرکز می‌کنند. یک مطالعة جدید مروری در مقیاس بزرگ بر روی تحقیقات موجود عنوان می‌کند که ویتامین‌های گروه B می‌توانند علایم اسکیزوفتی را کاهش دهند. اسکیزوفرنی (شیزوفرنی) مبتلابه حدود 1 درصد مردم در سطح جهان است. بیشتر مبتلایان به این بیماری را مردان تشکیل می‌دهند.

داروهای ضد روان‎پریشی بیشتر مضرند یا مفید؟

میلیون‌ها نفر از مردم ایالات متحد آمریکا با اسکیزوفرنی و دیگر اختلالات روانی به زندگی ادامه می‎دهند. بسیاری از این بیماران علایم بیماری خود را به کمک داروهای ضد روان‎پریشی کنترل می‎کنند، اما آیا عوارض جانبی این داروها بر فواید آنها سنگینی می‎کند؟ تحقیق جدید به بررسی این موضوع پرداخته است.

تمرینات ایروبیک علایم اسکیزوفرنی را کاهش می‌دهد

تحقیق تازه پس از دریافت این موضوع که فعالیت فیزیکی می‌تواند به کاهش علایم اسکیزوفرنی (شیزوفرنی) کمک کند، بیش از پیش از فواید ورزش برای سلامت ذهن و روان حمایت می‌کند. محققان – شامل جوزف فیرت از انستیتو مغز، رفتار و سلامت ذهنی در دانشگاه منچستر – یافته‌های خود را در نشریة بولتن اسکیزوفرنی منتشر کردند. اسکیزوفرنی یک اختلال روانی است که تخمین زده می‌شود 1.1 درصد بزرگسالان آمریکایی بدان مبتلاء باشند.