دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

وقتی زنان در سال‎های چهل زندگی خود دچار فشار خون بالا باشند ریسک ابتلا به زوال عقل در آنان تا 65 درصد افزایش پیدا می‎کند

اخبار آلزایمر / زوال عقل / دمانس
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• هانر وایتمن
• ترجمه نادر اکبری

پس از پی بردن به این مهم که ابتلا به فشار خون در سال‎های چهل زندگی احتمال ابتلا به زوال عقل را در زنان افزایش می‎دهد، اکنون محققان از تفاوتی وابسته به جنس در مورد تأثیرات فشار خون پرده برداشته‎اند.
مطالعۀ انجام شده توسط محققان کایزر پرماننت در اُکلند اخیراً در نشریۀ "نورولوژی" منتشر شده است.
در حدود 75 میلیون نفر از جمعیت بزرگسال در ایالات متحد آمریکا دچار فشار خون بالا یا هیپرتانسیون هستند، که این موضوع آنان را در خطر افزایش ریسک بیماری قلبی و سکته مغزی قرار می‎دهد.
مجموعه‎ای از مطالعات نیز وجود ارتباطی میان بالا بودن فشار خون و افزایش خطر زوال عقل را عنوان کرده‎اند.
برای تحقیق جدید نویسندۀ همکار مطالعه دکتر راچل ای. وایتمر / Rachel A. Whitmer، از بخش تحقیقات کایزر پرماننت و همکارانش بر آن شدند تا تعیین کنند که آیا ارتباط میان هیپرتانسیون و خطر زوال عقل بر مبنای سن و جنس متفاوت است یا خیر.
تیم تحقیق با ارزیابی داده‎های 7.238 فرد بزرگسال دارای مشارکت در سیستم مراقبت‎های پزشکی کایزر پرماننت کالیفرنیای شمالی به یافته‌های خود رسیدند.
فشار خون نمونه‎ها در فاصلۀ سال‌های 1964 تا 1973، یعنی زمانی که نمونه‎های مطالعه به طور متوسط 33 ساله بودند، اندازه‎گیری شد. ارزیابی فشار خون آنان بار دیگر در فاصلۀ سال‎های 1978 تا 1985 یعنی در دوره‎ای که میانگین سنی نمونه‎ها 44 سال بود اندازه‌گیری شد.
در حدود 31 درصد مردان و 14 درصد زنان در سال‌های 30 زندگی خود دچار هیپرتانسیون بودند و این رقم در سال‎های 40 زندگی برای مردان 25 درصد و برای زنان 18 درصد بود.

هیپرتانسیون و زوال عقل: زنان در برابر مردان
محققان 5646 نفر از نمونه‎ها را که در فاصلۀ سال‎های 1996 تا 2015 هنوز بخشی از سیستم مراقبت‎های پزشکی کایزر پرماننت کالیفرنیای شمالی بودند مورد پیگیری قرار دادند. در طول این دوره 532 نفر از سوژه‌های مطالعه به زوال عقل مبتلا شدند.
نتایج مطالعه نشان داد زنانی که در سال‎های 30 زندگی خود دچار افزایش فشار خون بودند در مقایسه با افرادی که فشار خون نرمال داشتند تغییری را در میزان ریسک ابتلا به زوال عقل نشان ندادند.
به هر جهت محققان پی بردند وقتی زنان در سال‎های چهل زندگی خود دچار فشار خون بالا باشند ریسک ابتلا به زوال عقل در آنان تا 65 درصد افزایش پیدا می‎کند.
برای زنانی که آغاز هیپرتانسیون در آنان مربوط به سال‎های 40 زندگی بود در مقایسه با زنانی که فشار خون آنان در طول سال‎های 30 و 40 زندگی نرمال باقی مانده بود ریسک ابتلا به زوال عقل تا 73 درصد افزایش پیدا می‎کرد.
در مورد مردان محققان به شواهدی دست پیدا نکردند که نشان دهندۀ وجود ارتباط میان افزایش فشار خون در سال‎های 30 و 40 زندگی و افزایش ریسک ابتلا به زوال عقل باشد.
نتایج مطالعه پس از لحاظ کردن برخی از عوامل بالقوه تأثیرگذار بر نتایج شامل BMI، دیابت، و وضعیت سیگار کشیدن به قوت خود باقی بود.
در کل، محققان می‎گویند که یافته‎های آنها عنوانگر این موضوع است که فشار خون بالا در سال‎های 40 زندگی یک ریسک فاکتور ابتلا به زوال عقل در میان زنان است اما این موضوع در مورد مردان صدق نمی‌کند.
در تفسیر معنی یافته‎های خود محققان می‎نویسند:
"تفاوت‎های جنسی در زمان‎بندی ریسک فاکتورهای زوال عقل پیامدهای مهمی بر سلامت مغز و مدیریت هیپرتانسیون دارد."
به هر جهت دکتر وایتمر می‎نویسد که برای مشخص کردن "مسیرهای خاص جنسی که در آن افزایش فشار خون به پیری مغز شتاب می‎دهد" تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

Source:
Women's dementia risk increased by midlife hypertension
By Honor Whiteman
Published: Thu 5 October 2017

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

ژنتیک و کشف مهم در مورد فشار خون در مطالعة بزرگ جهانی

با کشف 31 ناحیة ژنی جدید درگیر در فشار خون، یک مطالعة بزرگ در سطح جهان به شکل قابل ملاحظه‌ای فهرست ژن‌های مرتبط به هیپرتانسیون یا فشار خون بالا را افزایش داده است. این مطالعه از این نظر نیز مهم است که

چگونه هورمون فشار خون سبب افزایش وزن می‌شود

کشف راهکارهای نو برای نبرد با چاقی نوعی تمرکز کلیدی برای محققان محسوب می‌شود، با توجه به اینکه چاقی به یک معضل عمومی در حال افزایش نگرانی‌زا تبدیل شده است. اکنون یک تحقیق تازه این موضوع را روشن می‌کند

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.

 

X

کپی رایت

هرگونه کپی مطالب سایت به هر شکل پیگرد قانونی دارد.