دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

اگرچه هر نوع سرطان نادر ممکن است مبتلابه تعداد کمی از افراد باشد، در کل 22 تا 25 درصد مجموع تومورهای مبتلابه بزرگسالان از نوع تومورهای نادر محسوب می‎شود

آینده‎ای را تصور کنید که در آن به جای استفاده از علایم برای شناسایی بیماری، ژن‎ها، متابولیسم و میکروبیوم رودۀ شما راه مدیریت شخصی سلامت شما را مشخص می‎کنند. این، چشم‎انداز پزشکی دقیق است. پزشکی سنتی یا مرسوم از علایم برای شناسایی بیماری‎ها استفاده می‎کند، و داروها برای درمان این علایم مورد استفاده قرار می‎گیرند. اما پزشکی دقیق بر آن است تا این مفهوم را تغییر دهد. با شناسایی عواملی که فرد را از استعداد پیشینی یا آمادگی برای ابتلا به نوع مشخصی از بیماری برخوردار می‎کنند و مکانیسم‎های مولکولی مسبب این اختلال، راهکارهای درمان و پیشگیری می‎تواند برای هر فرد خاص به صورت شخصی شده تعریف و اجرا شود.

تست‌های آزمایشگاهی عنوانگر این موضوع هستند که نانوذرات خودتنظیم‌گر دارای "سمیت پایینی" برای سلول‎های سالم بوده‎اند

محققان نوع تازه‌‏ای از نانوذرات را توسعه داده‎اند که به خود امکان می‎دهد تا حدی گرم شود که فقط سلول‌های سرطانی از بین بروند و در عین حال به حدی گرم نمی‎شود که به بافت سالم آسیب وارد گردد. در گزارش مربوط به این پیشرفت حادثه‎ساز که اخیراً در نشریۀ "نانومقیاس" منتشر شد، محققان "دانشگاه سوری" در پادشاهی متحد (بریتانیا) و "دانشگاه تکنولوژی دالیان" در چین تشریح می‎کنند که چگونه نانوذرۀ خودتنظیم‎گر را توسعه داده و تست کرده‎اند. نانوفناوری (نانوتکنولوژی، فناوری ریزذرات) به دانشمندان امکان می‎دهد تا مواد را در سطح اتم‎ها و مولکول‎ها در مقیاسی که با نانومتر (یک میلیاردیم متر) اندازه‎گیری می‎شود، دستکاری کنند. این مقیاسی است که در آن اغلب واحدهای پایه‎ای بیولوژی و زندگی عمل می‎کنند. برای مثال، یک رشتۀ DNA 2 نانومتر ضخامت دارد. 

پروفسور علی تمایل می‎گوید، "این نخستین بانداژِی است که قابلیت رهش داروی وابسته به دوز را داراست... شما می‎توانید چند دارو با نمایۀ رهش متفاوت را با آن توزیع کنید. این موضوع در مقایسه با دیگر سیستم‎های موجود مزیت بزرگی به حساب می‎آید."

پژوهشگران بانداژی "هوشمند" طراحی کرده‎اند که بسیار مؤثرتر و سریع‏العمل‎تر از پچ‎های التیام دهندۀ معمولی است. همین ابزار بسته به نوع و مرحلۀ زخمی که برای آن مورد استفاده قرار می‎گیرد در عین حال قابلیت حمل دارو را نیز دارد. ایدۀ این ابزار جدید بر اثر نیاز به یافتن درمان‎های کاراتر، متهورانه‎تر و مقرون به صرفه‌تر برای زخم‎های مزمن شکل گرفت. زخم‎های مزمن - شامل زخم‎های وریدی، اولسرهای دیابتی، و اولسرهای فشاری - به دلیل ساز و کار بیولوژیکی پیچیده‎ای که مشخصۀ آنها محسوب می‎شود برای درمان، مواردی چالش‎برانگیز محسوب می‎شوند. این زخم‎ها پش از گذشت چهار هفته مراقبت استاندارد التیام پیدا نمی‎کنند، و عمدتاً به این دلیل که بدن نمی‎تواند ترکیباتی را که برای التیام زخم در یک زمان‎بندی متعارف مورد نیاز است ترشح کند.

تیم توسعۀ تکنولوژی فیس‌بوک در حال حاضر مشغول کار بر روی روشی است که کاربران را قادر می‌سازد تا بتوانند افکار خود را تایپ کنند، بی‌آنکه نیازی به انجام هر گونه ایمپلنت تهاجمی باشد. به روز کردن دستگاه‎ها با تفکر صرف ممکن است روزی به حقیقت تبدیل شود.

 

X

کپی رایت

هرگونه کپی مطالب سایت به هر شکل پیگرد قانونی دارد.